TRENČIANSKE TEPLICE. Chátrajúca funkcionalistická budova železničnej stanice v Trenčianskych Tepliciach sa dočká aspoň čiastočnej rekonštrukcie.
Po tom, čo túto národnú kultúrnu pamiatku minulý rok v zime pre prasknuté potrubie vytopilo, Železnice Slovenskej republiky pripravujú opraviť vzniknuté škody.
Ďalšie plány s budovou však nemajú, stanica tak zostane naďalej zatvorená.
Práce chcú stihnúť do leta
„Z dôvodu minuloročnej havárie na vodovodných rozvodoch, keď došlo k zatečeniu a poškodeniu interiéru, ako aj k znefunkčneniu elektrických rozvodov, je potrebné odstrániť vzniknuté chyby a poškodenia.
V súčasnej dobe prebieha odovzdanie staveniska dodávateľovi, ktorý bude zabezpečovať predmetnú opravu,“ informovala hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Martina Pavliková.
Hodnota objednaných prác je viac ako 20-tisíc eur.
„V súčasnej dobe prebieha odovzdanie staveniska dodávateľovi. Práce musia byť vykonávané v súlade s požiadavkami Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne,“ povedala Pavliková s tým, že hotové by mali byť do konca mája.
Pôvodné prvky musia zachovať
Pamiatkari po prehliadke budovy rozhodli o obnove prvého nadzemného podlažia.
„V rámci obnovy musia zostať zachované všetky pôvodné prvky, ako napríklad dlažba, ale aj originálne vnútorné zariadenia, ako stojany s cestovnými poriadkami a podobne.

Obnova zahŕňa opravu interiérových omietok stropov a stien, výmaľbu, opravu a výmenu podláh,“ skonštatovala Lucia Pastierová z Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne.
Pred začatím prác je podľa pamiatkarov potrebné zabezpečiť mobiliár, ako aj pôvodnú dlažbu v priestore vstupnej haly a pred hlavným vchodom tak, aby počas búracích prác a následnej manipulácii so stavebným odpadom nedošlo k ich ďalšiemu poškodeniu.
Primátor považuje prístup Železníc za absurdný
Stav železničnej stanice v Trenčianskych Tepliciach dlhodobo kritizuje primátor mesta Štefan Škultéty.
Prístup Železníc k budove považuje za absurdný.
„Minulý rok tam praskol kotol, voda zničila časť budovy. Dnes sa našli peniaze na opravu havarijného stavu, znovu sa to len zakonzervuje a bude to chátrať naďalej. Nie je to žiadne riešenie, príde mi to ako v Kocúrkove,“ hovorí primátor Trenčianskych Teplíc Štefan Škultéty.
Mesto malo v minulosti o budovu záujem.
„Je to funkcionalistická pamiatka, mohli sme sa pokúsiť ju zrevitalizovať cez eurofondy. Železnice to odmietli, chceli nám to predať za účtovnú cenu, čo bolo nad možnosti mesta. Do budovy nechcú investovať, budova v širšom centre mesta bude chátrať,“ uzavrel Škultéty.
Prevádzku stanice ukončili v roku 2011 spolu s pravidelnou prevádzkou električky z Trenčianskej Teplej.
Je pritom národnou kultúrnou pamiatkou, postavená bola v roku 1941.
Odvtedy je budova zatvorená a postupne chátra. Nepredávajú sa tu lístky, nefungujú ani toalety. Na viacerých miestach opadáva omietka, v zime sa v nej nekúri.
O prenájom budovy prejavili záujem viaceré organizácie, podľa Pavlikovej však v súčasnej dobe Železnice SR nad prenájmom neuvažujú.
„Nebytové priestory nie sú v užívaniaschopnom stave,“ uzavrela hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková.
História stanice
Objekt ako koncová stanica železničnej trate spájajúcej Trenčiansku Teplú s kúpeľmi Trenčianske Teplice bol postavený v 40. rokoch 20. storočia podľa projektu Ing. Tibora Lukovicha.So samostatnou výstavbou trate Trenčianske Teplice – Trenčianska Teplá sa začalo v roku 1908, táto trať bola prvou verejne prevádzkovanou elektrifikovanou železnicou na území dnešného Slovenska. Celý objekt stanice bol v priebehu 20. storočia minimálne prestavovaný, zmeny sa týkali iba povrchových úprav interiéru a prepojenia prevýšenej hranolovej časti v prízemí s JV dvojpodlažnou časťou.
KPI TRENČÍN