TRENČÍN. Trenčiansky hrad čakajú v najbližších dvoch rokoch významné zmeny. Pribudne nový samostatný vstup s vlastnou pokladňou, obnovou prejde administratívna budova a na hrad sa bude dať dostať aj po bezpečnej cyklotrase, informovala Veronika Rezáková z kancelárie predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja.
Kraj ako zriaďovateľ Trenčianskeho múzea v Trenčíne, ktoré hrad spravuje, uspel so žiadosťou o nenávratný finančný príspevok z operačného programu INTERREG v rámci spoločného projektu s mestom Trenčín a moravským mestom Bučovice.
Výsledkom spolupráce bude nová prístupová cesta k hradu cez lesopark Brezina a vytvorenie nového vstupu na hrad, ktorý sa bude nachádzať v priestoroch južného opevnenia. Toto opevnenie prejde tiež kompletnou rekonštrukciou.

"Turisti tak budú mať k dispozícii výrazne väčšiu plochu areálu Trenčianskeho hradu, ako mali doteraz. Zároveň im bude umožnený vstup do tých častí hradu, ktoré boli pre verejnosť nedostupné. Dve pokladne umožnia tiež skrátiť čakacie doby pri organizovaní väčších podujatí,“ povedala projektová manažérka kraja Martina Lamačková.
Ešte pred vybudovaním nového vstupu na hrad čaká areál lesoparku Brezina, po ktorom povedie prístupová cesta, archeologický výskum, ktorý môže ovplyvniť začiatok prác.
Čas potrebný na stavebné úpravy hradu pravdepodobne presiahne jeden rok, ich začiatok sa predpokladá na prelom mesiacov marec a apríl. Okrem úprav historických južných hradieb pribudnú aj informačné tabule a oddychové zázemie.

Od Pamätníka umučených cez Čerešňový sad na Brezine až po nový vstup na hrad bude vytvorený náučný chodník.
Celkové oprávnené výdavky na tento projekt boli vyčíslené na približne tri milióny eur.
Oprávnené náklady pre Trenčiansku župu sú 1,45 milióna eur, z toho príspevok z operačného programu Interreg je 1,38 milióna eur.
Trenčiansky samosprávny kraj sa tak na nich bude podieľať čiastkou približne 70 tisíc eur a mesto Trenčín čiastkou 480-tisíc eur.
Stavebný ruch na dominante Trenčína sa však týmto projektom nekončí. Dlhoočakávanou obnovou prejde aj administratívna budova, ktorú domáci volajú Skleník.
Na jej rekonštrukciu vyčlenil kraj vo svojom rozpočte 480-tisíc eur.

V tomto roku by sa návštevníci mali na hrad dostať aj po plánovanej cyklotrase. Tá povedie z Trenčianskeho hradu popod pútnické miesto Skalka až do Nemšovej.
Tu sa napojí na existujúcu cyklotrasu, ktorá siaha až po hranicu s Českou republikou.