O téme duálneho vzdelávania sa v poslednej dobe hovorí veľa, nie každý jej ale rozumie. Čo nové táto forma vzdelávania Slovensku prináša?
– Keď hovoríme o duálnom vzdelávaní, tak si treba povedať, čo je to odborné vzdelávanie. Je to časť času, ktorý trávi žiak v škole na teoretickom vyučovaní a časť na praktickom vyučovaní. Máme tri možnosti, ktoré môžu nastať. Prvá je praktické vyučovanie v škole – napríklad študent sa učí za pekára a škola má vlastnú pekáreň, kde pečú.

Druhá možnosť je taká, že študent robí síce u zamestnávateľa, ale pod dohľadom školy, teda škola vysiela žiakov ako keby na prax.
Treťou a najnovšou možnosťou je zamestnanecký model. Pri ňom študent robí iba u jedného zamestnávateľa a ten je zaňho zodpovedný. Celé to vzniklo na dopyt zamestnávateľov.
Školy vyzývajú, aby k nim pustili svojich žiakov, ktorým ponúknu moderne vybavené prevádzky praktického vyučovania a naučia ich presne to, čo budú v budúcom zamestnaní potrebovať.
Od prvého ročníka sa v tomto prípade vytvára vzťah medzi študentom a budúcim zamestnávateľom. Žiak sa naučí pracovným návykom, spozná firmu a naopak. Vzťah je oveľa bližší, ako v klasickom školskom systéme.
Tretí model predpokladá, že študenti po ukončení školskej dochádzky zostanú vo firme, ktorá si ich vychovala. Absolvent školy ale zmluvnú povinnosť zamestnať sa v spoločnosti nemá.
– Legislatíva je nastavená tak, že nevieme a ani nemôžeme zaviazať žiaka ani zamestnávateľa, aby v pokračovali v pracovnoprávnom vzťahu po ukončení školy. Tento rok nám zo zamestnaneckého modelu vyjdú prví absolventi, tak sme sami zvedaví, ako sa k ponukám od firiem postavia.