TRENČÍN. Pri prekládke vodovodného potrubia pri budove Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka koncom minulého roka poškodili robotníci plynové potrubie.
Haváriu mali opraviť ešte na začiatku decembra, termín však nedodržali.
Na frekventovanom chodníku pri budove univerzity je už viac ako mesiac vykopaná jama. Je v nej odokryté plynové potrubie, z ktorého pomaly uniká plyn.
Na problém upozornil rektor univerzity Jozef Habánik na sociálnej sieti, má obavy o bezpečnosť študentov aj okoloidúcich ľudí.
Dokončenie mešká mesiac
Práce mali ukončiť do 8. decembra. „Viackrát sme sa snažili dohodnúť s firmou, ktorá robila zemné práce, aby tento únik plynu dali do poriadku. Nedarí sa nám však ani po viacnásobných upozorneniach u kompetentných dosiahnuť doriešenie tejto havárie. Nejde len o samotný únik plynu, ale aj o všetko, čo je s tým spojené,“ hovorí rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka Jozef Habánik.
Otvorená jama s plynovým potrubím môže byť podľa neho nebezpečná.
„Máme pocit, že v stave, ako je to dnes, to ohrozuje bezpečnosť našich študentov, zamestnancov, ľudí, ktorí tadiaľ chodia. Oslovili sme stavebný úrad, plánujem osloviť aj inšpektorát práce,“ skonštatoval Habánik.
Jamu nemôžu zasypať
Hovorca SPP-distribúcie Milan Vanga hovorí, že pri výkopových prácach zistili malý únik plynu, ktorý vznikol na uzávere medzi prírubami. Oprava poškodeného uzáveru je podľa neho komplikovaná.
„Musíme ho rozobrať, poskladať a znovu umiestniť na ten konkrétny priestor, čo je náročná operácia, ktorá si vyžaduje špeciálne zariadenia, vyškolenú obsluhu a dostatočný čas na prípravu,“ informoval Vanga.
Jamu, v ktorej sa nachádza poškodené potrubie, nesmú podľa hovorcu plynárov zasypať.
„Vzhľadom na nízku koncentráciu plynu tento priestor musí zostať otvorený, aby bol súvisle odvetrávaný až do samotnej opravy. Odberateľ vykuruje z tejto vetvy plynovodu, dali sme mu čas na to, aby bol pripravený na dočasné prerušenie distribúcie. To sa udeje dnes, kedy príde k oprave. Výkop je zabezpečený ohradením, nie je zakrytý z dôvodu samotnej bezpečnosti a odvetrávania,“ dodal Vanga.
Podnet od Trenčianskej univerzity už prijal trenčiansky stavebný úrad.
„Vo štvrtok 25. januára bolo spoločné rokovanie so zástupcom investora, Trenčianskej univerzity a mesta, kde sa táto vec riešila,“ povedala hovorkyňa mesta Trenčín Erika Ságová.
Futbalisti hovoria o zbytočnej dramatizácii
Zemné práce v okolí univerzity súvisia s výstavbou nového futbalového štadióna na Sihoti. Manažér pre investičné projekty AS Trenčín Vladimír Martinko vníma aktivitu rek-tora Habánika ako nešťastne vyvolaný konflikt.
„Keď sme si u SPP objednávali prekládku potrubí, boli sme v tom, že veci dajú do pôvodného stavu. Tá jama je tam stále, pretože plynárom sa nepodarilo vymeniť niektoré ventily,“ informoval Martinko.
Podľa neho je jama a jej okolie úplne bezpečné.
„Nemyslím si, že by mohlo prísť k nejakému ohrozeniu, to je zbytočná dramatizácia problému, čím ale nechcem zakrývať, že to plynári nedali do pôvodného stavu.“
Ako zároveň upozornil, s Trenčianskou univerzitou mal futbalový klub podpísanú zmluvu o spolupráci na niektoré činnosti, ktoré súvisia s výstavbou štadióna.
Platná bola do konca minulého roka.
„V decembri sme im poslali nový návrh zmluvy, kde riešime aj to, že všetko, čo počas výstavby poškodíme, dáme do pôvodného stavu. Chceme im vyjsť v ústrety a kompenzovať obmedzenia, ktoré im výstavba štadióna spôsobuje. Univerzita však zmluvu doteraz nepodpísala,“ uviedol Martinko.
Súčasťou zmluvy je podľa neho aj bezplatné zapožičanie areálu na Ostrove pre potreby univerzity štyrikrát do roka.
Podľa rektora s podpisom novej zmluvy počkajú na spoločné rokovanie s futbalovým klubom. „Nepredpokladám, že sa tam vyskytnú nejaké problémy. Len si doriešime zmluvné vzťahy,“ uzavrel Habánik.