NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Ženský extraligový nováčik vstúpil do najvyššej volejbalovej súťaže víťazstvom v prvom kole na palubovke Pezinka. Nasledovala však takmer nekonečná séria prehier na domácej palubovke, čím si domáce hráčky „odkrútili“ nováčikovskú daň. Na konci prvej časti súťaže Novomešťanky začali nastupovať so sebavedomím a odvahou. Hráčky začali lepšie zvládať tlak okolia a pribudli cenné víťazstvá na konto extraligového nováčika. Prvú časť súťaže, ktorá skončila 6. januára, videl asistent trénerky a športový manažér klubu Juraj Šujan z trénerskej lavičky takto.
Úvodné nečakané víťazstvo v prvom kole volejbalovej extraligy na pôde Pezinka sľubovalo úspešný vstup do súťaže. Nasledoval však kolotoč prehier na domácej i súperových palubovkách.
– V úvodnom kole extraligy sa nám podarilo na palubovke Pezinka zvíťaziť. To sme považovali z pohľadu nováčika za veľmi dôležité. V druhom kole sme na domácej palubovke dobrým výkonom potrápili aktuálneho majstra Sláviu UK Bratislava. Ukazovalo sa, že by sme mohli byť na správnej ceste. Potom prišli dve prehry, pre nás nie veľmi podstatné, s UKF Nitra a Strabag Bratislava. To sú kandidáti na titul pre túto sezónu. Od tej doby sme sa ale začali trápiť .

Viaceré zápasy sa skončili tesnou prehrou 2:3 a rozhodovalo sa až v tajbrejku. V čom vidíte dôvody prehier?
– Neboli sme dôslední po taktickej stránke a tiež nám chýbala trpezlivosť. Najväčšiu prehru sme po mentálnej stránke utrpeli v Spišskej Novej Vsi. Nevyužili sme vedenie 11:0, a to nám určite nepomohlo. Hľadali sme zostavu, zapracovali sa nové hráčky a určili sme priority pre tvár našej hry. V zápasoch s COP Nitra a Trnavou sme síce zabodovali, ale v úvode odviet prišiel opäť nie úplne dobrý výkon s Pezinkom.
Historicky prvý ročník najvyššej súťaže bol zo začiatku sezóny pre nováčika extraligy určite nevyspytateľný.
– Príprava ukázala, že nebudeme len do počtu. Skúsenosti nám však nedávali predpoklady na vysoké ciele. Družstvo nebolo v úvode ešte kompletné. Niektoré hráčky prišli po zranení a bez letnej kondičnej prípravy. Vyžadovalo si to čas na ich zapracovanie. Po prvých kolách sme si jasne stanovili, o čo sa chceme v našej hre oprieť, čo sú naše silné stránky a ktoré slabšie herné činnosti chceme postupne minimalizovať.
Družstvo bolo treba zabezpečiť po všetkých stránkach. Prekvapilo vás v ženskej extralige niečo v porovnaní s časmi, keď ste hrávali mužskú extraligu v pozícii hráča a stali sa v drese Nového Mesta nad Váhom majstrom Slovenska?
– Financie, doprava, hala, regenerácia, prezentácia, kamerové zabezpečenie, reklamné povinnosti, tím organizačných vyškolených pracovníkov a veľa ďalších úloh. To všetko bolo treba zabezpečiť hneď na úvod sezóny. Vedeniu klubu sa podarilo všetko zabezpečiť na vysokej úrovni. Zo skúseností môžem povedať, že prípravy boli podstatne náročnejšie ako v minulosti pri extralige mužov. Nároky a povinnosti sú väčšie zo strany federácie volejbalu a tiež na moderné zabezpečenie.

V odvetných zápasoch ale bolo vidieť očividný posun družstva k lepšiemu. Napriek tomu družstvo zápasilo s ďalšími prehrami.
– Paradoxom je, že po najťažších súperoch na domácej palubovke a prehrách so Strabag Bratislava, UKF Nitra kde sme predviedli sympatické výkony, nastala opäť zmena. Tentoraz pozitívna. Od toho momentu sme mohli v každom zápase zabodovať. Herné činnosti sa nám podarilo stabilizovať, začalo sa objavovať viac pozitívnych momentov. V odvetách sme predvádzali lepší volejbal ako v prvých kolách. Nevyhli sme sa takzvanej nováčikovskej dani. Hráčky ale už začali zvládať lepšie tlak okolia, vážnosť extraligy, zodpovednosť, už sú sebavedomejšie a odvážnejšie.
V extralige žien kraľujú dve bratislavské družstvá – Strabag a UK, trojicu najlepších dopĺňa nitrianska UKF. Aká je situácia v kvalite družstiev?
– V súťaži sú tri družstvá na inej výkonnostnej úrovni ako my, a to bratislavský Strabag, bratislavská Slávia a UKF Nitra. Ostatné tímy od štvrtého do desiateho miesta sú veľmi vyrovnané. Bodovali sme okrem Kežmarku so všetkými a verím, že pokoríme aj Kežmarok. Vzájomné zápasy s Kežmarkom neboli zlé vystúpenia.
Ako by ste hodnotili súčasný káder družstva žien?
– Takmer päť mesiacov prebiehali rokovania s potenciálnymi posilami. Nemôžeme povedať, že v rade na každý herný post stáli desiatky kandidátok. Desiatky sme oslovili, no robiť šport na úrovni a nie rekreačne prejavila len hŕstka z nich. V určitej chvíli sme sa začali tiež zaoberať legionárkami zo zahraničia. To bola cesta, ktorú sme od začiatku pri premiérovom ročníku zavrhli. Situácia sa však ideálne nevyvíjala. Naše družstvo môžeme dnes stručne zhodnotiť ako „slovenské hráčky, neskúsené, 20 rokov vekový priemer, vysoké a perspektívne“.
Aká je doterajšia bilancia ženského volejbalového nováčika z Nového Mesta nad Váhom v slovenskej extralige?
– Naše extraligistky po základnej časti skončili na 8. mieste s bilanciou 5 víťazstiev a 13 prehier. V druhej časti nás teda čaká ďalších 10 zápasov, ideme do skupiny o 5. až 10. miesto. Tie budú z pohľadu základného cieľa pre nás tie najdôležitejšie. Vôbec nie je nič rozhodnuté a kalkulovať sa ani neoplatí. Jeden víkend rozhodne o osude viacerých družstiev. Máme to vo svojich rukách. Bude sa hrať v rýchlejšom tempe sobota, nedeľa a opäť každý s každým. Tešíme sa na skvelú atmosféru a našich fanúšikov, ktorí s nami budú merať cestu aj na stretnutia na palubovkách súperov.
Aké sú ambície novomestských volejbalistiek pred ďalšími dvoma časťami súťaže?
– Chceme sa posunúť o stupienok vyššie a vyhnúť sa baráži. Nemyslím si, že sa v súťaži neudržíme, aj keď môžu prísť neočakávané zranenia. Komplexne je o družstvo postarané na dobrej úrovni. Naším cieľom je teda play off, s ktorým sa veľa našich hráčok ešte nestretlo. Optimisticky sa pozeráme aj ďalej. Súťaž je pre nás veľmi vyrovnaná.
Káder ostáva pred začiatkom nadstavby nezmenený, Mení sa niečo v realizačnom tíme družstva?
– V realizačnom tíme zmeny nenastali. Na pozícii hlavnej trénerky pokračuje Lucia Šujanová , ktorá družstvo do extraligy doviedla. Asistentmi sú jej manžel Juraj Šujan a Mikuláš Jordanov. O regeneráciu v družstve sa stará masér Ján Cmarko a Centrum Santhosa. Kapitánkou zostáva nahrávačka Erika Rešutíková.