Na rozdiel od protikandidáta Petra Sokola ste odmietli prezentáciu v regionálnych novinách. Prečo?
– Nepovažoval som za vhodné sa týmto spôsobom prezentovať. Spoločne s výkonným výborom som štyri roky pracoval na svojej prezentácii. Nepovažoval som za šťastné riešenie vystupovať pred voľbami týmto spôsobom. Ak by väčšina delegátov nebola s mojou prácou v predchádzajúcom období spokojná, tak mi nepomôže žiaden volebný program.

Považujete predvolebný boj za korektný?
– Zo začiatku bol zo strany protikandidáta na môj vkus dosť agresívny, ale neprekročil hranice slušnosti.
Pociťovali ste pri voľbách nervozitu?
– Myslím si, že už mám dosť skúseností z predchádzajúcich období, aby som vedel, čo ma čaká. Odpoveď je nie.
Pôvodné predpovede hovorili o vyrovnanom boji. Predpokladal sa rozdiel pár hlasov. Napokon však bol výrazný vo váš prospech. Prekvapilo vás to?
– Počúvali ste nesprávnych ľudí. Moje odhady a predpoklady najbližších spolupracovníkov sa od výsledku volieb príliš nerozchádzali.
Ťažili ste najmä z hlasov Novomestského okresu. Aké dojmy ste mali z klubov z okresu Myjava a Trenčín, kde ste taktiež pred voľbami zavítali?
– Len tie pozitívne. Každý, koho som oslovil, so mnou jednal slušne. Podľa výsledkov volieb aj korektne.

Čo pre vás znovuzvolenie do funkcie predsedu zväzu znamená?
– Je najkrajšou odmenou za vykonanú prácu v uplynulom období. Ešte raz veľmi pekne ďakujem za prejavenú dôveru.
V príhovore ste spomínali, že všetky kluby majú u vás otvorené dvere. Čo to znamená?
– Tak ako v minulosti, tak aj teraz nerozlišujem kluby podľa toho, či ma volili alebo nie. Práve naopak, budem sa snažiť presvedčiť aj kluby, čo ma nevolili, že to s futbalom v oblasti myslím úprimne.
Člen výkonného výboru Jaroslav Ružička v diskusii poznamenal, že delegáti na konferenciu ZsFZ by mali byť z klubov, ktoré hrajú krajské súťaže. Aký je váš názor na túto problematiku?
– Pri všetkej úcte k pánovi Ružičkovi musím konštatovať, že veci nerozumie. Stanovy číta povrchne a pravdepodobne len tie časti, ktoré mu vyhovujú. Niet sa potom čo diviť, že mu unikajú súvislosti. Akým právom by chcel, aby o dianí v ZsFZ rozhodovali len kluby, ktoré majú mužstvá dospelých v západoslovenských súťažiach? Akým právom chce vylúčiť z rozhodovania ostatné kluby ObFZ Trenčín, ktoré sú tak isto členmi ZsFZ prostredníctvom ObFZ Trenčín? Akým právom chce vylúčiť z rozhodovania o dianí kluby ObFZ Trenčín, ktoré hrajú v mládežníckych súťažiach ZsFZ? 10. januára legislatívno-právne oddelenie SFZ potvrdilo, že delegáti na konferenciu ZsFZ boli zvolení v zmysle stanov ZsFZ a aj ObFZ Trenčín a zvolení delegáti sa majú právo zúčastniť konferencie ZsFZ.
Koho záujmy zastupuje na konferenciách ZsFZ, keď sa ich bez ospravedlnenia nezúčastní? Na konferenciách ZsFZ by sme mali obhajovať záujmy celého ObFZ a nie záujmy úzkeho okruhu ľudí. Na rozdiel od pána Ružičku som sa ja ako delegát konferencie ZsFZ za minulé volebné obdobie zúčastnil na všetkých konferenciách. Tak isto pán Pristaš a aj pán Jaška.
Aké sú vaše priority pre najbližšie volebné obdobie?
– Vyriešiť situáciu v VIII. lige Myjava, intenzívne sa venovať mládeži, aktívne pristupovať k novým rozhodcom. Samozrejme, každý nový problém je pre mňa nová priorita.
Peter Sokol hovoril o rozhodcoch. Tí vraj urobia skúšky „v reštaurácii“ a už sú na čiare v mužských zápasoch. Plánujete to zmeniť?
– Tu nie je čo meniť. Nič také sa nedeje. Ako som hovoril vo svojom príhovore na konferencii, všetci rozhodcovia majú dva školiace semináre do roka. Okrem toho sa novým rozhodcom venuje komisia rozhodcov na zvláštnych školeniach tri až štyrikrát do roka. Myslím si, že je to postačujúce. Snáď si niekto nemyslí, že rozhodcovia ako Vaňo, Gavenda, Poruban, Fabian mladší, Pavlovič, Foltýn, Gago, Jakúbek, Kročil, Kvasnica, Osuský, Síleš, Šimko, Čaja, Kováčik, Matúš, Mazúch, Hulínek, Baňár vyrástli po reštauráciách. Mnohí z nich začínali ako pätnásťroční chlapci a dnes niektorí z nich rozhodujú vyššie súťaže.
Práve rozhodcovia z okolia pána Sokola ťahajú týchto mladých rozhodcov do reštaurácie. Z môjho pohľadu je to snaha o neobjektívne zhodnotenie situácie v rozhodcovskom zbore. Len ten nevidí zlepšenie stavu oproti minulým obdobiam, kto ho nechce vidieť. Netvrdím, že nie je čo zlepšovať. To je však úloha do budúcich období. Ako predseda oblastného zväzu budem plne tomuto procesu nápomocný.
Na konferencii ste hovorili o dôraze na kategóriu mladších žiakov. Čo to znamená?
– Štyri roky sa intenzívne venujeme prípravkám a logickým vyústením našej snahy by mal byť zvýšený počet družstiev mladších žiakov. Ak to tak nebude, potom sa nám projekt prípraviek minie účinku. V prvom rade treba vytvoriť súťaže s rozumným počtom mužstiev pri minimálnom cestovaní. Myslím si, že nie je vhodné, aby také malé deti hrali súťaže vylosované na šestnásť družstiev. Z toho dôvodu sa hrá ešte v novembri. Preto sa Kočovce odhlásili a Hrádok ani neprihlásil.
Veľkým problémom sa javia VIII. ligy. Aký model je z vášho pohľadu najreálnejší?
– VIII. ligy sú špecifický problém. Celé je to o momentálnom stave vyšších súťaží. Uvediem príklad. Do VI. ligy nám pribudli tri mužstvá z Myjavského okresu a zrazu tu máme problém VIII. ligy Myjava. Na druhej strane sa nám vyriešil problém VII. ligy sever. VIII. liga Nové Mesto je dlhodobo stabilizovaná tým, že VII. liga juh sa hrá za účasti družstiev z okresu Myjava a Nové Mesto nad Váhom
Stav VIII. ligy Myjava je už dlhšie neudržateľný. Ak chceme vyriešiť problém dlhodobo, tak to je projekt, ktorý som ponúkol myjavským mužstvám na vzájomnom rokovaní. Je to projekt zlúčenia VIII. líg Myjava a Senica. Kluby by boli naďalej členmi svojich oblastných zväzov. Poplatky by šli do materského zväzu. Riadenie súťaží by mal jeden zväz a disciplinárne riešenia druhý. Naši rozhodcovia by rozhodovali stretnutia v Myjavskom okrese a senickí rozhodcovia v okrese Senica. Postúpili by mužstvá z najvyšších priečok podľa príslušnosti.
Podporíte model známy z iných oblastí, kde mužstvá bez mládežníckych tímov môžu postúpiť do vyšších súťaží po zaplatení jednorazového poplatku?
– Za určitých podmienok áno.
Podporujete čo najväčší počet ľudí v komisiách priamo z klubov na úkor bývalých rozhodcov a delegátov?
– Áno, podporujem. Len to musia byť ľudia, ktorí sa dokážu odosobniť od svojho klubu a, samozrejme, budú odborne zdatní. Nevylučujem rozhodcov, avšak musia mať vysoký morálny kredit.
V niektorých oblastných zväzoch už v najvyššej súťaži využívajú kamerový systém. Ste za zavedenie podobného systému aj u nás?
– Áno, som. Viem si predstaviť, že za určitých presne stanovených podmienok by mohlo zavedenie videa nahradiť delegátov. Tým by sa kompenzovali náklady na vytvorenie videa. Mám predstavu, že to skúšobne v našom ObFZ zavedieme.