BECKOV. Uplynulá sezóna na hrade Beckov patrila k najúspešnejším. Dominantu stojacu na 50 metrov vysokom brale v rovnomennej obci navštívilo viac ako 57-tisíc návštevníkov.
Rok 2018 sa bude niesť v znamení noviniek i overených podujatí. Deti poteší hradné hospodárstvo so zvieratami, starších návštevníkov výstavy či nočné prehliadky spojené s prenocovaním. Viac o plánoch prezradil výkonný riaditeľ Záujmového združenia hrad Beckov Peter Pastier.
Sezónu 2017 ste ukončili v novembri, ako ju hodnotíte?
– Priniesli sme niekoľko noviniek, ktoré sa návštevníkom páčili. Spomeniem veľkonočné hľadanie vajíčok alebo podujatia ako Šašo Becko deťom, Beckovská princezná alebo jesenný Tekvicový festival.
Medzi novinky sme zaradili nočné prehliadky hradu ako aj turnaj v tradičnej lukostreľbe, ktorý bol skôr športovým podujatím, ale lukostreľbu odprezentoval i ako remeslo. Ľuďom sme ukázali výrobu lukov a, samozrejme, mohli sa zapojiť aj do samotnej súťaže.

Hrad je počas zimných mesiacov neprístupný, dokedy?
– Zvyčajne otvárame koncom marca, tento rok by sme ale otvorenie chceli posunúť už na jeho začiatok, a to na Medzinárodný deň žien. 8. marca chceme hrad sprístupniť a pripraviť ženám pekný deň, kedy od nás dostanú vstup zdarma. O podrobnostiach budeme informovať.
Je nutné dodať, že hrad je počas zím zatvorený z dôvodu, že jeho schodiská nie sú prispôsobené na bezpečné prijatie turistov a návštevníkov v čase, keď sneží, prší a mrzne.
Aké novinky prinesie nadchádzajúca sezóna?
– Pripravujeme mnoho zmien, ktoré zatraktívnia hrad. Sezóna sa bude niesť v duchu výročí, najmä 630. výročia, kedy Stibor zo Stiboríc v roku 1388 získal hrad od kráľa Žigmunda Luxemburského. Od tohto obdobia začali na hrade veľké prestavby v gotickom štýle – vznikla napríklad kaplnka a niektoré paláce.
Okrem toho chceme koncom apríla priniesť novinku – podujatie zamerané na prezentáciu stredovekých a renesančných tancov.
Milovníkov histórie a jedla pozývame na zaujímavú Ešterházyho svadbu. Ide o jediný písomne dochovaný svadobný akt, ktorý sa v minulosti uskutočnil na hrade. Celodenné podujatie prinesie pohľad na dobové šľachtické pytačky, zásnuby, svadbu i hostinu. Ľudia si navyše môžu za poplatok zasadnúť k stolu a ochutnať vína a rôzne jedlá.

Beckovský hrad sa teší veľkej obľube u rodín s deťmi, čo ste si pripravili pre najmenších?
– V lete plánujeme mať hradné hospodárstvo s 10 až 15 zvieratami, vrátane tých dravších, keďže Stibor zo Stiboríc bol náruživým lovcom. Návštevníci ich budú môcť kŕmiť a na somárikovi sa možno aj povoziť. Novinkou budú denné vystúpenia sokoliarov.
Okrem toho pripravujeme výstavu drakov v krytých priestoroch horného hradu.
Draky a hrady majú v legendách k sebe blízko, ako je to v prípade Beckova?
– Spomínanú výstavu spájame práve s menej známou, stredovekou legendou. Tradovalo sa, že pravdepodobne v 17. storočí sa v hradnej studni nachádzal drak, ktorý strašil obyvateľstvo.
Podľa legendy sa ale našlo päť švárnych junákov, ktorí ho vyzbrojení puškami nakoniec zabili.
Ak sa pozrieme do minulosti, veľkej obľube sa tešili hradné zabíjačky.
– Tradičná hradná zabíjačka sa u nás opakuje každý rok, tento rok ju chceme mierne inovovať a previazať ju na šľachtu. Namiesto špecialít zo svine domácej sa rozhodujeme medzi dvomi možnosťami – prvou je upečenie býka, druhá je prepojená na poľovníkov.
V spolupráci s nimi sa chceme vrátiť do minulosti, kedy šľachta lovila a konzumovala aj divožijúce zvieratá.
V hre je aj výstava poľovníckych trofejí, prednášky poľovníkov a možno ukážky zbraní.

Aké stavebné úpravy čakajú hrad v tomto roku?
– V priestore severného paláca ideme konzervovať klenbu, ktorá je v zlom stave. Úpravami prejde aj veľká delová bašta, kde by sme mali konzervovať najstaršie kamenné časti hradu. Sú to gotické časti a koruny múru delovej bašty.
Súčasne cez projekt ministerstva kultúry chceme spolu s nezamestnanými zabezpečiť dolný múr na dolnom nádvorí.
Povenujeme sa aj veciam, ktoré nie sú na prvý pohľad návštevníka veľmi viditeľné. Prebehne aj kompletný historicko-architektonický výskum západného paláca, ktorý slúžil v minulosti na reprezentatívne účely a dnes sa tam nachádza kaviareň.
Špekuluje sa aj o novej príjazdovej ceste k hradu.
– Cieľom tejto investície je priniesť prístupnejší vstup na hrad ako pre peších, tak pre návštevníkov na autách. Veríme, že už v tomto roku sa vďaka tomu zlepší aj vstupný vizuál. Ďalšou investíciou bude marcové uzatvorenie kaplnky z východnej a západnej strany.
Pribudnú dvere do oboch vstupných otvorov, zasklíme rozetu a na gotické okná pribudnú sklené výplne. Presný harmonogram prác ale závisí od počasia.

Vlani ste avizovali spoluprácu s jednou z novomestských škôl, ako pokročila?
– So Strednou odbornou školou obchodu a služieb sme podpísali memorandum, v tomto roku by sme spoluprácu chceli viac rozvinúť. Prax študentov cestovného ruchu využijeme v jarných a jesenných mesiacov, kedy k nám títo študenti zavítajú na dvojtýždňovú prax. Najšikovnejším študentom navyše ponúkneme možnosť sprevádzať návštevníkov aj počas víkendov, tým ponúkneme brigádnicku zmluvu.