DOLNÁ PORUBA. Katolícki veriaci v Dolnej Porube prežívali sviatky o čosi intenzívnejšie. Slávnostnú atmosféru narodenia Ježiša Krista im počas polnočnej omše umocnil nový betlehem.
Sedemnásť figúrok z Álp
Ako povedal kňaz Miroslav Lysičan, umeleckým zobrazením Svätej rodiny v maštali uzavreli dvojročný kruh úvah o finálnom modeli a spôsoboch získavania finančných príspevkov.

„Pohľad na deti prichádzajúce k našim jasličkám ma presvedčil zainvestovať. Od začiatku sme chceli kvalitu z dreva. Aj preto, že pôvodné sadrové figúrky už boli značne poškodené.
Zároveň ma inšpirovala myšlienka rodinnej katechézy. V rámci nej môžu rodičia svojim ratolestiam názorne vyrozprávať príbeh Ježišovho narodenia či vysvetľovať udalosti zo Svätého písma,“ doplnil duchovný otec s tým, že rezbárov z oblasti Val Gardena v Dolomitoch mu odporučil kolega z Trenčianskych Teplíc Stanislaw Lugowski.
Stredobod pozornosti v interiéri kostola pochádza z dielne rodiny Mahlknechtovcov v mestečku Ortisei. Stolárske remeslo sa v ich firme dedí z pokolenia na pokolenie. Vysušené lipové drevo vďaka majstrom okrieva v podobe sôch a figúrok od výmyslu sveta.
Betlehem, ktorý našiel domov v obci pod Homôlkou, stojí na podstave s rozmermi 245 a 100 centimetrov.

Obsahuje sedemnásť figúrok vrátane anjela, pastierov a zvierat. Scénu dotvárajú traja králi. Napriek tomu, že variant „Kostner“ odráža roľnícko-pastiersku tradíciu prostredia Dolnej Poruby, postavy, ktoré sa prišli pokloniť malému dieťatku a uznať, že je to Boží syn, pôsobia trochu exoticky.
Ako vysvetlila etnologička Katarína Nádaská, podľa biblickej legendy mal byť jeden z trojice kráľov tmavej pleti. Išlo pritom skôr o mudrcov, ktorí v časoch narodenia Ježiša Krista predstavovali intelektuálnu špičku.
Farebné divadlo v žiari hviezd
Najviac energie pri výbere diela si vyžiadala veľkosť figúrok. „Koncom novembra som so spolubratom Milanom cestoval cez Taliansko. Dovtedy sme boli rozhodnutí pre set s 29 figúrkami vysokými 25 centimetrov. Keď som ho uvidel naživo, bol som očarený, ale tiež presvedčený, že je príliš malý.
Voľba následne padla na veľkosť 48 centimetrov. Lenže to nás dostalo do úplne inej cenovej relácie,“ priblížil Lysičan.
Výsledná suma za jasličky sa po zľave vyšplhala na päťtisíc eur. Iniciatíva spojila celú dedinu. Takmer polovicu nákladov pokryl zisk z predaja výrobkov tvorivých dielní, založených za týmto účelom. Ruku k dielu priložili individuálni darcovia i sponzori.
„Drevo na príslušenstvo poskytol Maroš Ďatko, maštaľ vyrobil Peter Hrdý s manželkou Miroslavou, osvetlenie nainštaloval Roman Suchý, hviezdnu oblohu dodala moja bývalá farníčka Mária Greňová z Nesluše,“ špecifikoval farár pôsobiaci v Dolnej Porube od roku 2007.
Ako dodal, jasličky sú podľa neho dedičstvom pre ďalšie generácie a zároveň vizitkou miestnych veriacich, ktorí sú ochotní obetovať časť vlastných peňazí na šľachetný cieľ. Pred oltárom kostola zostanú vyložené do 2. februára, aby ľuďom nezovšedneli.