BÁNOVCE NAD BEBRAVOU. Situácia s bývaním obyvateľov z ulice K nemocnici v Bánovciach nad Bebravou nie je ani po roku úplne vyriešená. Ľudia tam naďalej pre poškodené domy bývajú na vlastné riziko. Tí, ktorí si hľadajú nové bývanie, sa navyše podľa bánovskej samosprávy stretávajú s diskrimináciou.
"Situácia na ulici je stále rovnaká, stále tam bývajú bez právneho titulu, to znamená, že nemajú nájomné zmluvy, pretože mesto nechce riskovať ich bezpečnosť. Stále sú vyzývaní na to, aby si hľadali bývanie," opísala prednostka Mestského úradu v Bánovciach nad Bebravou Alexandra Gieciová.

Niektorým zodpovedným a slušným sa podľa nej podarilo prideliť nejaké nájomné byty v rámci mesta, niektorí obyvatelia odišli mimo mesta.
"Riešime exekučné tituly u tých, ktorí sú neplatičmi, pretože vieme, že ich nemôžeme vysťahovať nasilu. Na základe tohto už boli vysťahované, myslím, dva byty. Stále v tom pokračujeme. Samozrejme, nebránime sa aj tomu, aby sme im podávali pomocnú ruku, pretože vieme, že tá situácia aj u nich nie je ľahká. Mnohí z nich už dnes naozaj pracujú, majú záujem si zobrať úver, ten úver aj dostanú, ale narážajú na to, že nikto im byt nepredá," ozrejmila.
Samospráva, ako spresnila Gieciová, zaregistrovala situáciu, keď jeden z obyvateľov mal vybavený úver 30.000 eur, no byt mu realitná kancelária neodpredala, pretože sa ľudia v činžiaku postavili proti tomu, aby tam býval takýto spoluobčan.
"Toto je veľmi smutné, niekedy by si aj oni chceli sami pomôcť, nemajú však šancu, pretože sa majorita k tomu stavia takýmto spôsobom," podčiarkla.
Situáciu potvrdil i jeden z obyvateľov ulice K nemocnici. "Chcem svoj vlastný byt, no nepomôžem si. Od banky mám zmluvu, mám 34.000 eur na byt. Bol som na troch prehliadkach, ani raz som neuspel," povedal René Pihík.

Bánovská samospráva tiež prevzala všetky dlhy po bývalých nájomníkoch od Bytthermu a sama rieši ich vymáhanie. "Správca bytov to totiž neriešil, ako by sme si my predstavovali. Obyvatelia majú predpísané splátkové kalendáre. To, čo užívajú a vodu si platia. Nikto nedostane vodu, ak by ju nemal reálne zaplatenú. Staré dlhy postupne splácajú, vo väčšine prípadov sa im to darí plniť," dodala prednostka mestského úradu.
V troch bytových domoch, ktoré sú podľa statických posudkov v život ohrozujúcom stave, bývalo podľa posledných štatistík z mesta do 400 ľudí, samotní obyvatelia vlani uviedli, že ich tam bolo asi 600.
Už bývalí nájomníci, z ktorých si asi polovica platila aj nájom, mali nájomné zmluvy na byty na dobu určitú, ich platnosť im vypršala začiatkom novembra minulého roka, odvtedy bývajú v domoch na vlastné riziko. Na to ich radnica niekoľkokrát upozornila. Od decembra minulého roka majú obyvatelia prístup k vode dvakrát denne.