TRENČÍN. Od polovice augusta návštevníkov kaviarne na prízemí Katovho domu víta netradičná obsluha. Tvoria ju štyri ľudia s mentálnym postihnutím, klienti Domova sociálnych služieb v Adamovských Kochanovciach.
Spolu s ďalšími klientmi si predvianočné obdobie spríjemňujú prácou v keramickej a textilnej dielni. Podľa terapeutky sú podobné aktivity pre ľudí s mentálnym postihnutím nápomocné.
Ženy dielne navštevujú niekoľkokrát týždenne
V Domove sociálnych služieb (DSS) v Adamovských Kochanovciach žije aktuálne 67 klientov. Z nich štyria pracujú v chránenej dielni Kaviareň na ceste, štyria študujú na špeciálnej škole v Trenčíne a jedna z klientok chodí na spev na Základnú umeleckú školu.

„Priamo v zariadení máme dve pracovno-terapeutické dielne, a to keramickú a textilnú. Pre klientov je myslená ako voľnočasová aktivita alebo aj ako nácvik pracovných zručností.
Klientom je sprístupnená niekoľkokrát týždenne, ľudia ju navštevujú na základe dobrovoľnosti,“ vysvetlila riaditeľka Domovu Jana Pondušová.
Tvorivé dielne majú najväčší úspech u žien, muži volia skôr práce v exteriéri. „Klientela je rôznorodá, niektorí sú s hlbokým mentálnym postihnutím, prípadne s kombinovaným postihnutím. Nie s každým je možné vyvinúť nejakú pracovnú aktivitu,“ upozorňuje riaditeľka DSS.
Keramickej dielni dominuje klientka Majka. Okrem výroby drobností zvláda aj obsluhu zákazníkov v priestoroch Katovho domu.
„Kolegyňa, ktorá vedia keramickú dielňu, absolvovala spolu s Majkou kurz. Tá dokonca už aj získala cenu za keramiku. Pracujeme s keramickou hlinou, máme pec na vypaľovanie a hrnčiarsky kruh. Sú to veci získané buď sponzorsky, alebo cez projekty,“ dodala Jana Pondušová.
Klientov domova voľnočasová práca baví

Podľa čašníka Jána, ktorý s keramikárkou Majkou obsluhuje hostí Kaviarne na ceste, sa ľudia pri pulte s drobnosťami občas zastavia. „Väčšinou iba prídu, pozrú sa a niekedy pochvália. Napríklad kamienky dávame ako darček. Keramické výrobky si môžu vziať za dobrovoľný príspevok,“ ozrejmil Ján. Výroba drobností klientov domova podľa neho baví a páči sa im.
Terapeutka Zuzana Balážová vníma manuálnu činnosť ľudí s mentálnym postihnutím pozitívne. „Či ide o jednoduchú alebo zložitejšiu, prispieva k rozvoju buď jemnej, alebo hrubej motoriky. Rovnako aj ku koordinácii, čo prispieva klientom domovov k ďalšej samostatnosti,“ prízvukuje terapeutka.
Výsledok práce v nich navyše vyvoláva radosť. „Keď vidia, čo zhotovili, zažívajú pocity úspechu. Potvrdia si, že sami dokážu vyrobiť niečo pekné, čím urobia radosť svojmu okoliu a blízkym,“ dodala Zuzana Balážová.