TRENČÍN. V priestoroch Trenčianskej župy hradári, kasteláni a správcovia debatovali o budúcnosti a turistickom rozvoji hradov, zámkov a zrúcanín. Ako jednu z príležitostí vidia predaj lístkov cez internet.
Kým v Českej republike sa online predaj v posledných rokoch osvedčil, v Trenčianskom kraji doposiaľ ani nezačal. Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región chce situáciu napraviť v prvom polroku 2018.
Elektronická vstupenka zatiaľ len pre hrad Beckov
Podľa Pavla Štefčíka z KOCR je zavedenie online predaja behom na dlhšiu trať. „V poslednom čase sa to dáva do pohybu. Elektronická vstupenka na hrad Beckov by mala fungovať už v prvom polroku,“ ozrejmil.
Trenčín región spustí predaj lístkov na vlastnej webovej stránke. V prípade, že o službu prejavia záujem iní hradári, vstupenky na historické pamiatky sprístupnia spoločne, na jedinej stránke.

Výkonný riaditeľ Záujmového združenia hrad Beckov Peter Pastier s online predajom vstupeniek ráta od apríla budúceho roka.
„Máme akcie, pri ktorých by sme to privítali. V sezóne 2018 plánujeme množstvo večerných a nočných akcií a práve pri nočných si viem reálne predstaviť tento online predaj. Návštevníkom tým ponúkneme úplne iný štandard a služby,“ myslí si Pastier.
Najväčšiu výhodu vidí v komforte návštevníkov, ktorí sa vyhnú čakaniu v rade. Online nakupujúci sa navyše dostanú aj na podujatia s obmedzeným počtom návštevníkov. „Pevne verím, že stihneme nasledujúcu sezónu. Začíname ju v marci a prvé podujatia, kde chceme online predať využiť, štartujú v apríli,“ poznamenal Peter Pastier.
V Česku slúžia vstupenky aj ako darček
Internetový predaj vstupeniek využíva aj štátny zámok Valtice na Morave, ktorý tvorí súčasť lednicko-valtického areálu. Tento rok zámocké priestory navštívilo viac ako 200-tisíc ľudí, samotný areál asi pol milióna.
„Medziročne rastieme o asi desať percent. Online predpredaju vstupeniek sa ľudia učia, ale využívajú ich a dopredu ich kupujú napríklad ako darček s tým, že my vstupenky pošleme ako darčekový poukaz,“ uviedla zástupkyňa správy zámku Lenka Beránková.

Siedmej najnavštevovanejšej českej štátnej pamiatke pomáha v raste hlavne množstvo kultúrnych akcií. „K číslu prispelo aj naše zrekonštruované barokové divadlo, v ktorom sa konajú divadlá a opery,“ podotkla. Príjemný dojem návštevníkov zo zámku a areálu podľa Beránkovej zvyšuje aj jednotný vzhľad informačných tabúľ, cedúľ a stojanov.
Pamiatky musia najprv zachrániť
V podstatne inej situácii sú zrúcaniny a zrekonštruované hradné zrúcaniny.
„Jedna z kľúčových aktivít je záchrana a konzervácia zrúcanín. V Beckove sme trošku ďalej, posunuli sme sa do stavu, keď väčšiu časť hradu máme zakonzervovanú a hľadáme cesty, ako ponúknuť zastrešené priestory verejnosti ako na prezentačné, tak komerčné účely,“ priblížil riaditeľ beckovského hradu.
Najväčšími lákadlami sú podľa Pastiera výhľady a služby. Ako dodal, žiadna kultúrna pamiatka nesmie podceniť čistotu toaliet a ponuku suvenírov. Budúcoročná sezóna bude na hrade Beckov bohatšia o program počas pracovných dní. „Počas leta budeme mať hradné hospodárstvo. Deti sa môžu zoznámiť s klasickými zvieratami, ale keďže sme šľachtický hrad, tak aj s dravými zvieratami, viac ale neprezradíme,“ dodal Pastier.
Záchrana je prednejšia ako počet turistov
Rastúcu návštevnosť hradu eviduje aj zrúcanina hradu Tematín. Kým pred tromi rokmi prešlo jeho areálom denne asi 50 ľudí, v tomto roku číslo narástlo asi päťnásobne.

Presné čísla nemáme, lebo nemáme zavedené vstupné. Rozvoj turizmu ale nie je o tom, že otvoríme pamiatku a budeme za ňu vyberať peniaze. My potrebujeme najprv spraviť podmienky a potom žiadať od ľudí, aby nám za to niečo zaplatili,“ vysvetlil predseda občianskeho združenia Hrad Tematín Mojmír Choma.
Návštevnosť podľa neho treba vnímať aj z pohľadu prístupu a dostupnosti hradu. „Sme ďaleko v horách, problém je dostať k nám už len samotný materiál. Dámy sa na Tematín napríklad v sukniach a opätkoch nedostanú, je skôr pre ľudí v outdoorovom oblečení, ktorí si prídu na hrad od-dýchnúť k ohňu, alebo si pozrieť prírodu,“ poznamenal. Zrúcaninu hradu Tematín zachraňujú tradičnými technológiami už niekoľko rokov zamestnanci spolu s dobrovoľníkmi. Času a prostriedkov do propagácie venujú v porovnaní s inými hradmi menej.
Priorita je záchrana tradičnými technológiami – tesárstvom, murárstvom. Nikdy sme sa nevenovali vzťahu združenia a turizmu. Ale z marketingových nástrojov nám vyšli napríklad letáky a rôzne publikácie,“ uviedol predseda združenia. Ako dodal, v počte turistov nemajú stanovené ciele, jediné, čomu venujú všetku pozornosť, je záchrana hradu.