TRENČÍN. Expozícia sprevádza návštevníkov takmer po všetkých oddeleniach budovy knižnice na Jaselskej ulici. Okrem estetickej funkcie sa osvedčila aj ako originálna učebná pomôcka.
K reformácii sa hlásila šľachta i obyvateľstvo
Vlna Lutherovych myšlienok zakrátko neobišla ani spoločenský život v Trenčianskom kraji. Ako priblížil etnológ Igor Zmeták, prihlásenie k reformačným ideám sa v regióne naplno prejavilo od polovice 16. storočia.

„Z tohto pohľadu sa Trenčín stal od roku 1560 centrom pre celé stredné Považie. V roku 1570 už v meste vzniklo nižšie evanjelické gymnázium, 5. októbra 1580 sa tu konala prvá evanjelická synoda. K reformácii sa hlásila šľachta i obyvateľstvo,“ doplnil odborný garant výstavy.
Ucelený prehľad osobností, udalostí či lokalít na veľkorozmerných paneloch vychádza z dobových portrétov, fotografií, archívnych dokumentov a ďalších prameňov.
Čitatelia medzi nimi nájdu taktiež mapu so zachovanými historickými knižnicami Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku, zakladanými od 16. storočia, pričom Považský seniorát patrí k oblastiam s ich najväčším počtom.
Práve výskyt historických knižničných dokumentov na konkrétnom území alebo lokalite býva podľa Zmetáka produktom kultúrneho rozmachu v danej dobe.
Exkurzia ako zážitkové vyučovanie
Na inštalácii výstavy sa okrem trenčianskej knižnice organizačne podieľal aj Generálny biskupský úrad ECAV v spolupráci s Výskumným centrom pre kultúrne dejiny Sliezska a strednej Európy. Expozícia počas novembra a decembra prilákala množstvo záujemcov vrátane organizovaných školských skupín.

„Keďže zovšeobecnenie myšlienok reformačného hnutia tvorí jeden z obsahov vzdelávania predmetu dejepis, naši žiaci si touto zážitkovou formou rozšírili vedomosti o historických skutočnostiach v Európe a zároveň krajine, v ktorej žijú z hľadiska myslenia, teológie, kultúry i jazyka“, zhodnotila riaditeľka Základnej školy v Dolnej Porube Pavlína Vakošová.