TRENČÍN. V priestoroch kasárne na Trenčianskom hrade prebieha výstava trenčianskeho maliara Artúra Lieskovského (1852 – 1920), potomka starého šľachtického rodu.
Lieskovský už od mlada prispieval k poznaniu považskej krajiny prostredníctvom farieb, štetcov a jeho schopnosti verne zachytiť realitu na plátno.
Ako dvadsaťšesťročný sa stal členom novovzniknutého Prírodovedného spolku župy Trenčianskej, členovia ktorého boli prvými priekopníkmi výskumu a mapovania Považia.
I to bol dôvod, prečo takmer všetku svoju tvorbu venoval maľovaniu krás Považia s dôrazom na mesto Trenčín a romantické ruiny hradu.
Čím bol výnimočný?
Pozoruhodné je, že Artúr Lieskovský bol maliarom samoukom, bez akéhokoľvek umeleckého školenia. Jeho tvorba sa nedá presne špecifikovať, vyznačuje sa množstvom výkyvov – od realizmu až po romantické stvárnenie atmosféry.
Napriek tomu je jeho tvorba častokrát porovnávaná, či dokonca lepšie hodnotená ako diela jeho súčasníka Antona Muskalaia, profesora kreslenia na trenčianskom gymnáziu.

Na obrazoch A. Lieskovského môžeme vidieť dnes už neexistujúce budovy, ako napríklad Brixovu tehelňu alebo zaniknuté časti hradu.
Okolo roku 1903 vytvoril sériu pohľadov na ruiny Trenčianskeho hradu, ktoré majú dnes nielen estetický, ale aj dokumentačný charakter.
Architektúra aj príroda
Kurátorka výstavy, historička umenia Trenčianskeho múzea v Trenčíne Veronika Ďurejová prezradila viac o pripravovaní výstavy: „Spolu s akademickou maliarkou Dankou Krajčovou sme na príprave výstavy pracovali približne dva mesiace. Vďaka tomu si môžete prísť pozrieť kompletnú zbierku obrazov A. Lieskovského zo zbierok Trenčianskeho múzea v Trenčíne.
Niektoré z obrazov doteraz neboli vystavené, takže potrebovali reštaurátorský zásah a ochranu v podobe nových rámov. V rámci tematiky si na svoje prídu najmä Trenčania, najväčším lákadlom je však veľkorozmerné plátno Pohľad na Rozsutec s rozmermi 2 x 3 metre.“
Prišli aj potomkovia rodu

Na vernisáž prišli obdivovať obrazy nielen Trenčania, ale i potomkovia rodu Lieskovských.
„Obrazy dýchajú atmosférou starého Trenčína, akým bol kedysi. Najviac sa mi páčia scenérie Trenčianskeho hradu, ktoré dnes už, bohužiaľ, neuvidíme a v súčasnosti vyzerajú úplne odlišne ako v minulosti,“ zdôverila sa návštevníčka vernisáže. Zároveň dodáva:
„Konečne sa obrazy dostali po dlhej dobe pred zrak obdivovateľov, preto určite využite jedinečnú možnosť a príďte sa ponoriť do histórie Trenčína tak, ako ste ho ešte nevideli.“
Výstavu Artúra Lieskovského a jeho zaujímavých mestských zákutí a hradu si môžete pozrieť až do 28. februára 2018.
Autor: HANA JORDÁNOVÁ