TRENČÍN. 20. novembra nás navždy opustil akademický maliar a niekdajší dlhoročný výtvarný redaktor známeho vydavateľstva Mladé letá Ján Švec (87).
Narodil sa 1. februára 1930 v Bánovciach nad Bebravou. Už počas štúdia na trenčianskom gymnáziu ho zásluhou Ľudovíta Bránskeho zaujalo výtvarníctvo.
V roku 1949 sa zapísal na Pedagogickú fakultu Slovenskej univerzity v Bratislave: vyučovali ho takí umelci ako Gustáv Mallý, Bedrich Hoff-städter, Eugen Lehotský a Eugen Nevan.

Po krátkom pôsobení na svojej alma mater nastúpil ako výtvarný redaktor do Mladých liet. Na rozdiel od kolegov výtvarníkov uprednostnil ilustrovanie náučnej literatúry (Naše vtáky /1974/, Naše motýle /1977/, Akvárium v kocke /1982/). V priebehu redaktorskej praxe graficky upravil veľký počet kníh pre deti a mládež.
Ako jediný výtvarník s členstvom vo vtedajšej heraldickej komisii spolupracoval s popredným slovenským odborníkom na heraldiku profesorom Jozefom Novákom: ilustroval jeho diela Erby našich miest (1970), Cechové znaky (1975) a Rodové erby na Slovensku I. – Kubínyiho zbierka pečatí (1980) aj II. – Peťkova zbierka pečatí (1986). Ilustroval tiež heraldické heslá v šesťzväzkovej Encyklopédii Slovenska.
V roku 1980 vyhotovil pre Trenčianske múzeum 24 maľovaných erbov majiteľov, držiteľov a kapitánov Trenčianskeho hradu. Táto kolekcia malieb šľachtických címerov dodnes tvorí stálu expozíciu na Trenčianskom hrade v objekte Matúšova veža.
Po odchode z vydavateľstva (1991) sa mohol maliarskej tvorbe venovať naplno. Individuálne aj kolektívne vystavoval na Slovensku (ešte v roku 2008 mal autorskú výstavu „Skúmanie možnosti 2“ v senickej Záhorskej galérii) i v zahraničí.
Za svoju činnosť sa dočkal viacerých ocenení (napríklad Zlatý odznak Slovenského ústredia knižnej kultúry, plaketa Bienále ilustrácií Bratislava).

Ján Švec patril medzi maliarov ovplyvnených konštruktivizmom – avantgardným umeleckým smerom kladúcim dôraz na geometrické tvary a prehľadnú, racionálnu, logickú a konštruktívnu výzdobu obrazu.
Jeho krédo znelo: „Ak sa pri tomto umení oslobodíme od jeho racionálnych východísk, môže nám jeho rôznorodosť poskytnúť aj mnoho estetických zážitkov.
Autor: MARTIN MALO