TRENČÍN. Schválenie rozpočtu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) je zárukou kontinuálneho pokračovania v rozbehnutých projektoch TSK, ako aj v nových projektoch, ktoré sú zadefinované v rozpočte.
Po pondelkovom (11. 12.) zasadnutí Zastupiteľstva TSK to povedal predseda TSK Jaroslav Baška.

"Priority sú jasné. Okrem prenesených kompetencií, ktoré sú financované priamo zo štátneho rozpočtu - stredné školstvo, najväčší balík finančných prostriedkov pôjde opäť na zdravotníctvo.
Chceme dokončiť operačné sály v bojnickej nemocnici, kde chceme v budúcom roku vybudovať aj nové anesteziologicko-resuscitačné oddelenie (ARO), ktoré tam nikdy nebolo. V Považskej Bystrici sa na budúci rok rozšíri jednotka intenzívnej starostlivosti a ARO a pribudne komplexná rekonštrukcia kuchyne, rovnako sa zrekonštruuje gynekologicko-pôrodnícka sála. V Myjave pribudnú prístroje na akútnu zdravotnú starostlivosť," skonštatoval Baška.
O milión eur sa v porovnaní s týmto rokom navýši rozpočet Správy ciest TSK, viac peňazí pôjde na opravy ciest II. a III. triedy.
"Pomocou fondov Európskej únie chceme zrekonštruovať niektoré z našich stredných odborných škôl. V sociálnych službách budeme pokračovať v zavádzaní niektorých nových služieb, ktoré obyvatelia kraja potrebujú," doplnil Baška.

Rozpočet je podľa Bašku postavený ako vyrovnaný, je presvedčený, že v budúcom roku bude môcť kraj fyzicky zrealizovať niektoré veľké eurofondové projekty, ktoré sa týkajú napríklad Trenčianskeho hradu, kde sú dva veľké projekty.
"Sú tam aj štyri cesty II. triedy za 17 miliónov eur a mnoho ďalších projektov. Pevne verím, že budeme môcť čerpať financie na veľké projekty v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu, z Operačného programu Kvalita životného prostredia a z programu cezhraničnej spolupráce," uzavrel predseda TSK.
Trenčiansky samosprávny kraj bude v budúcom roku hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom, príjmy i výdavky predpokladajú sumu takmer 172 miliónov eur.