TRENČÍN. Pri príležitosti 25. výročia založenia Slovenského leteckého zväzu generála Štefánika (SLZ) ocenili v priestoroch Posádkového klubu jeho významných členov.
Podľa predsedu je SLZ na Slovensku nenahraditeľný, mladým pilotom vďaka nemu odovzdávajú skúsenosti aj veteráni vo výslužbe.
Zväz vznikol pred rozdelením federácie

Slovenský letecký zväz generála Dr. Milana Rastislava Štefánika založili pred zánikom spoločného štátu Čechov a Slovákov v decembri 1992.
Podľa prvého prezidenta SLZ Štefana Gombíka bol pôvodný československý zväz tvorený profesionálnymi pilotmi, pričom do nového, slovenského vstúpili aj civilisti.
„Vtedy české alebo slovenské letectvo boli veľmi silné. Jeho príslušníkov, pilotov a technikov bolo na tisíce. Teraz letectvo ani nie je letectvom, iba jeho troskami. Profesionálov je zopár, takže sa do zväzu zapojili aj civilisti z aeroklubov,“ vysvetlil Gombík.
Ivan Bella, najznámejší Slovák roku 1999
Najznámejším členom Slovenského leteckého zväzu generála Štefánika je prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella. Aj keď s lietaním oficiálne skončil pred desiatimi rokmi, stále sa cíti byť letcom.
„Povolanie pilota považujem za chorobu, ktorá patrí do kategórie nevyliečiteľných,“ pousmial sa pred oceňovaním. Do vesmíru vstúpil ako 385. človek v roku 1999, vojenskú rovnošatu nosí už takmer štyri desaťročia. „Ako 15-ročný som začal študovať na Vojenskom gymnáziu v Banskej Bystrici, a keď sa bolo treba rozhodnúť čo ďalej, rozhodol som sa stať vojenským letcom. Pôsobil som v južných Čechách a po rozdelení Československa aj v Kuchyni na Záhorí. Moja vojenská kariéra sa skončila oficiálne v roku 2000, ale prestal som lietať už v roku 1997, keď som absolvoval výber na kozmonauta. Po novembri 1997 som nastúpil do prípravy na kozmický let,“ zaspomínal Ivan Bella.

Ako bývalý pilot vojenských stíhačiek upozornil, že dobrý pilot nesmie mať z lietania strach.
„Strach zväzuje ruky, robí človeka strnulým a môže ho doviesť chybám.
Každý pilot musí mať rešpekt, pretože lietadlo nerozoznáva, či v ňom sedí skúsený alebo ostrieľaný pilot. Človek si musí zachovať úctu a rešpekt k lietadlu počas celého života,“ poznamenal Bella.
Organizácia leteckých súťaží nie je nereálna
Najkrajším momentom v histórií zväzu bola podľa jeho súčasného predsedu Jozefa Takácsa organizácia úspešných Medzinárodných leteckých dní SIAD na bratislavskom letisku. SLZ by uvítal v budúcnosti spoluorganizovanie ďalších leteckých podujatí.
„Mohlo by sa to vrátiť aj do Bratislavy, ale sliačska základňa poskytuje najlepšie podmienky. V Bratislave je civilné letisko a s takou veľkou udalosťou je problém sa zmestiť do ich programu. Budeme ale aktívni, aby sme boli spoluorganizátormi leteckých dní, ale nie v takom meradle, ako sa konajú na Sliači. Nemáme na to kapacity ľudské ani finančné,“ ozrejmil Jozef Takács.