TRENČÍN. Vo vestibule budovy Trenčianskeho samosprávneho kraja sa tento týždeň koná tretí ročník Remeselných vianočných trhov. Desiatky klientov z 19 zariadení sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti župy ponúkajú záujemcom výrobky, ktoré vlastnoručne zhotovili.
Návštevníci si môžu zakúpiť vianočné gule, medovníky, perníky, sviečky a iné drobnosti.
Podľa šéfky oddelenia sociálnej pomoci sa klienti ich výrobou posúvajú vnútorne vpred.
Ročne upečú tisícky trubičiek a oplátok
Klienti zariadenia CSS Bôrik z Nitrianskeho Pravna prišli do Trenčína s ponukou zdobených vianočných gúľ, čerstvými oplátkami a trubičkami. Ergoterapeut zariadenia Rudolf Kollár spolu s klientmi vyrobí ročne tisíce oplátok, tí pomáhajú s prípravou cesta i pečením. Stroj na pečenie prežil už dve generácie, Kollár verí, že vydrží aj ďalšiu.

„Je to veľká záťaž, veď ročne pečieme z 25 až 30 kilogramov múky, čo je veľa. Robíme dve cestá. Prvé je klasické trubičkové, kde sa pridáva viac škorice a cukru, druhé cesto je oplátkové, doňho ide menej cukru a je trošku pôstnejšie,“ vysvetlil ergoterapeut.
So širokou ponukou výrobkov sa vo vestibule župy prezentovali aj klienti Centra sociálnych služieb (CSS) SLOVEN v Slávnici. Kupujúci mali na výber z palety ručne tvarovaných sviečok, vianočných gúľ, vyšívaných srdiečok s vianočnou tematikou a maňušiek.
„Prišli sme, aby sme spravili radosť všetkým ľuďom. Priniesli sme výrobky, ktoré vyrobili naši klienti, niektorí z nich pletú, iní radi vyšívajú a ďalší zas vyrábajú sviečky,“ uviedla výchovná pracovníčka Alena Šlesárová. Z vyše dvestovky klientov sa do tvorivej činnosti každoročne zapájajú desiatky z nich.
Veľký záujem o ručné práce a tým pádom i rozvoj motoriky majú podľa ergoterapeuta Róberta Briganta klienti púchovského CSS Kolonka. Z 50 ľudí sa do prác zapája nadpolovičná väčšina.
Na remeselné trhy dorazili s ručne zhotovenými svietnikmi, na mieste piekli aj medovníky.
„Dorazili sme sem s výrobkami vyrobenými z lásky. Okrem svietnikov ponúkame krásne medovníčky, s ktorými od prípravy cesta, cez pečenie až po predaj pomáhajú klienti. Prácu nevnímajú ako zabíjanie času, ale ako spolupatričnosť, že môžu byť súčasťou niečoho ako jedna veľká rodina,“ myslí si Brigant.
Kľúčom k väčšej samostatnosti sú vynikajúci zamestnanci
Šéfka odboru zdravotníctva a sociálnej pomoci Úradu TSK Elena Nekorancová hovorí, že čas strávený v centrách musí byť pre klientov zmysluplný.

„Rozvoju pracovných zručností u klientov sa venujú zamestnanci, ktorí sa snažia o rozvoj jemnej motoriky alebo sústredenosti. Tým, že klienti rozvíjajú svoje schopnosti, posúvajú sa vpred. Doteraz boli vedení tak, že zamestnanci sa im snažili doslova zaväzovať šnúrky na topánkach. Teraz je potrebné, aby pracovníci pochopili, že klientov musia viesť k samostatnosti,“ povedala Nekorancová.
Budúcnosť klientov je podľa nej v trpezlivosti a odbornosti zamestnancov centier sociálnych služieb.
Tretí ročník trhov prichádza s novinkou
Remeselné trhy s názvom Vianočné srdce Zelenej župy sa v priestoroch Úradu TSK konajú už tretí rok. Podľa hovorkyne župy Veroniky Rezákovej sa na trhoch postupne odprezentuje 19 z 24 zariadení v ich zriaďovateľskej pôsobnosti. Novinkou trhov je finančná zbierka, ktorej výťažok venujú chorému dieťaťu.
„Ide o zbierku pre malého Šimonka, ktorý sa narodil ako zdravé dieťa a nejavil žiadne známky choroby alebo postihnutia. Ale ako rástol, tak veľmi ťažko prekonáva choroby, má problémy s imunitou, lekári mu nevedia stanoviť diagnózu. Rodičia majú kvôli tomu finančné problémy, takže hľadajú pomoc,“ vysvetlila Rezáková. Návštevníci trhov môžu do zbierky prispieť na recepcií župy.