TRENČÍN. Masívny rozmach mobilných sietí a finančná dostupnosť mobilných telefónov sa v poslednom desaťročí podpísali pod koniec verejných telefónnych automatov. I keď sa dnes v uliciach Trenčína nachádza niekoľko telefónnych búdok, sú nefunkčné a slúžia iba ako reklamné pútače.
Búdky vlastní súkromník, majiteľom pozemkov neplatí nič
Podľa hovorkyne trenčianskej samosprávy Eriky Ságovej stojí v meste päť telefónnych búdok.
„Telefónne búdky sú vo vlastníctve súkromnej osoby. Pri mestskej polícii a na Štúrovom námestí sú na pozemkoch vo vlastníctve mesta Trenčín, na Ul. Jilemnického je na pozemku vo vlastníctve ministerstva vnútra,“ ozrejmila.
Na prenájom mestských pozemkov, na ktorých stoja, nájomná zmluva uzatvorená nebola, prenajímateľ teda za priestor mestu neplatí nič.

„Na telefónne búdky pri mestskej polícií a na Štúrovom námestí bol vykonaný štátny stavebný dohľad a vlastník bol vyzvaný na ich odstránenie,“ uviedla trenčianska hovorkyňa s tým, že súkromná spoločnosť, ktorá búdky vlastní, poštové zásielky nepreberá.
Mesto sa tak pokúsi o doručenie výzvy na odstránenie do elektronickej schránky.
Pokiaľ bude vlastník ignorovať aj túto výzvu, mesto pôjde cestou ich odstránenia na vlastné náklady. Od súkromnej spoločnosti bude následne vymáhať späť peniaze, ktoré vynaloží na ich likvidáciu.
Scenár sa opakuje
Ďalšia búdka stojí pred vstupom do Parku gen. M. R. Štefánika. "Železnice Slovenskej republiky neevidujú žiadnu platnú nájomnú zmluvu ohľadne umiestnenie telefónnej búdky. Železnice sú v kontakte s predpokladaným vlastníkom, spoločnosťou Slovak Telekom a.s. V prípade nereflektovania na naše výzvy, dáme uvedenú telefónnu búdku odstrániť," informovala hovorkyňa Železníc SR Martina Pavliková.
Rovnaký scenár ako v prípade mesta Trenčín a Železníc Slovenskej republiky sa opakuje aj pri búdke na Jilemnického ulici. Správcom pozemku je Ministerstvo vnútra SR.
„S vlastníkom prístrešku pre telefónny automat nebola uzatvorená žiadna zmluva na umiestnenie stavby. 4. augusta 2017 sa zástupcovia MV SR zúčastnili zasadnutia štátneho stavebného dohľadu na stavbách Prístrešky pre telefónne automaty, ktoré sa okrem iných dotýkalo prístrešku na pozemku na ul. Inovecká za účelom zistenia, či sa stavby realizovali podľa stavebného povolenia alebo na základe ohlásenia, či sa stavby užívajú spôsobom povoleným v kolaudačnom rozhodnutí.

Ministerstvo požiadalo rozšíriť konanie tiež o prístrešok na ul. Jilemnického. Ak bude zistené, že je prístrešok postavený nelegálne, budeme požadovať jeho odstránenie na náklady staviteľa,“ uviedol v písomnom stanovisko Tlačový odbor ministerstva.
Telefónny automat bez slúchadla
Aká bude budúcnosť druhej búdky na Štúrovom námestí, je nejasné. Mesto tvrdí, že funguje, prevádzkovateľ to ale vylučuje.
„V Trenčíne už verejné telefónne automaty neprevádzkujeme. Celkovo na Slovensku postupne výrazne redukujeme ich počty, keďže telefónne automaty na uliciach sú takmer nevyužívané. Automaty sa navyše často stávajú terčami vandalov a ich následné opravy sa pohybujú v stovkách eur,“ vysvetlil hovorca Slovak Telekomu Peter Gálik.
Ako doplnil, na Slovensku bolo pred niekoľkými rokmi zhruba 200 telefónnych automatov, dnes je ich len niekoľko.
V zahraničí sa situácia na rozdiel od Slovenska líši. V samotnej Viedni sa nachádza 2 745 verejných telefónov, v celom Rakúsku je ich zhruba 12-tisíc.
Ako pre SME uviedla hovorkyňa telekomunikačnej spoločnosti A1, záujem o ne však klesá a slúžia najmä mladým ľuďom, ktorým sa pokazil mobilný telefón alebo sa im vybila batéria, ľuďom s nízkymi príjmami, ako aj turistom.
Z jedného verejného automatu sa v Rakúsku pritom denne uskutoční priemerne 2,5 hovoru.