TRENČÍN. Viac ako 300-tisíc eur získala trenčianska samospráva z Integrovaného regionálneho operačného programu.
Mesto peniaze využije na výstavbu cyklotrasy na Karpatskej ulici a preplatenie investície za vybudovanú druhú etapu trasy pre cyklistov z centra mesta na sídlisko Juh, ktorú vybudovali v tomto roku.
Nové úseky pribudnú budúci rok
Podľa hovorkyne Trenčína Eriky Ságovej predstavujú náklady na výstavbu cyklotrasy na Karpatskej ulici takmer 125-tisíc eur, spoluúčasť mesta predstavuje vyše 6 200 eur.

„Začíname s verejným obstarávaním, ktoré bude trvať približne tri mesiace. Následne začne víťaz súťaže s výstavbou cyklotrasy v dĺžke 270 metrov,“ vysvetlila. Odovzdanie cyklotrasy naplánovali na budúci rok, zrekonštruovať chcú aj chodníky.
Nekvalitnú prácu mesto reklamovalo u zhotoviteľa
V Trenčíne pribudli v tomto roku dva kilometre obojsmernej cyklotrasy, ktorej zhotovenie rozdelili na dve etapy.
Prvá časť vedie od kruhovej križovatky pri Keramoprojekte do centra mesta, mesto za ňu zaplatilo takmer 300-tisíc eur. Práce na výstavbe druhej etapy spustili v lete, začína sa od kruhového objazdu pri Keramoprojekte po úroveň kaplnky na cintoríne pod Juhom.
Súčasťou prác bolo aj rozšírenie Soblahovskej ulice a úprava križovatky Soblahovská-Cintorínska. Pri výstavbe došlo k zasunutiu autobusových zastávok mimo komunikácie a zrezaniu niekoľkých sakúr. Tie pred niekoľkými týždňami nahradili výsadbou nových. Za výstavbu druhej etapy zaplatilo mesto takmer 200-tisíc eur.
Prebratie tohto úseku mestom od zhotoviteľa sa ale skomplikovalo. Povrch cyklochodníka bol zvlnený, jazda bicyklom mohla byť pre ľudí nebezpečná.

„Povrch cyklotrasy na Soblahovskej je potom, ako ju zhotoviteľ na výzvu mesta preasfaltoval, v poriadku. Na križovatke Soblahovská – Olbrachtova býva po dažďoch kaluž, ktorá zasahuje aj do cyklotrasy, ale toto nie je spôsobené výstavbou cyklotrasy, ale zle navrhnutým odvodnením Soblahovskej ulice, ktorá má takmer nulový pozdĺžny sklon a voda nemá kam odtiecť. Kaluže bude správca komunikácii riešiť vybudovaním odvodňovacích vpustov,“ vysvetlila hovorkyňa mesta s tým, že aj v niektorých úsekoch 1. etapy je povrch nerovný.
„Napríklad v blízkosti bývalej zdravotníckej školy alebo pred DV centrom je povrch nerovný a neupravovaný. Do nového sme neinvestovali preto, že pod ním je starý, 70-ročný vodovod, ktorý je poruchový a pokiaľ nebude vymenený, je neekonomické a nezodpovednú tu klásť nový povrch,“ podotkla Erika Ságová. So správcami vodovodu mesto rokuje o jeho výmene.