TRENČÍN. Bižutéria môže mať aj inú ako okrasnú funkciu. Tri sestry z Trenčína prinášajú svetu drobné doplnky, ktoré myslia aj na našu planétu.
Prvé náušnice vyrobili pre seba
Barbora, Sára a Tereza Králové sú študentky z Trenčína, ktoré vyrábajú šperky z recyklovateľného alebo odpadového materiálu s nezvyčajným názvom BaSTart.
Je to spojenie nás troch s umením – Ba (Barbora) S (Sára) T (Tereza) a art ako umenie. Takže BaStart – sisterart,“ prezrádza najstaršia Barbora. Tá prvou bižutériou prekvapila ostatné sestry na Vianoce. „Dostali sme plnú krabicu náušníc a ručne maľovaných odznakov. Strašne sa nám to zapáčilo a chceli sme, aby nám prezradila tajomstvo výroby,“ usmieva sa prostredná Sára.

Barbora študovala dizajn interiéru na Strednej umeleckej škole v Trenčíne, k tvorbe bižutérie ju inšpirovalo školské zadanie. „Tesne pred Vianocami som mala za úlohu vyrobiť lampu z dyhy, ktorá sa však rozpadla, a tak som z jej pozostatkov vyrobila prvé náušnice a odznaky ako darček pre moje sestry. Takže prvá bižutéria bola takpovediac „art by mistake."
Experimentovaniu sa nevyhýbajú
Ako väčšina milovníkov umenia, aj sestry robili svoje výtvory v prvom rade pre seba.
Myšlienka prípadného zisku prišla až neskôr. „Po tom, čo nám Baška spravila sadu náušníc a odznakov, všimli si to naši kamaráti a zapáčili sa im, a tak sme sa nejako postupne rozhodli, že si spravíme stránku a celé sa to spontánne vyvinulo,“ smeje sa najmladšia.

Najstaršia Barbora bola pre sestry učiteľom. Žiadnu konkrétnu stratégiu nemajú. „Skôr je to také spontánne experimentovanie, popri ktorom stále skúšame a pomáhame jedna druhej navzájom,“ hovorí. „Nemáme to nejako extra rozdelené. Sme si inšpiráciou a vzormi navzájom,“ s úsmevom dodáva 17-ročná Sára.
Inšpirácia číha všade
Inšpiráciu čerpajú zo všetkého navôkol. „Veľa motívov sú často hory, kde sme vyrastali. Motívy z rozprávok, krásnej slovenskej ľudovej kultúry. Ďalej veľmi obľubujeme rôzne psychadelické vzory. Veľmi nás ovplyvňujú ľudia – ich pocity, dojmy, vnímanie farieb.“
Aj keď si radšej niečo vyrobia než kúpia, obchody s bižutériou ešte úplne neopustili. Inšpirácia čaká a tu ich vedia zaujať napríklad vzory a rôzne materiály.
So zákazníkmi sa však mali možnosť stretnúť pri príležitosti niektorých akcií ako Art in Park (umelecký projekt sprevádzajúci filmový festival v Trenčianskych Tepliciach), kde mali vlastný stánok.
„Tieto akcie sú vždy veľmi milé a určite je to pre nás dobrá škola do budúcnosti. Radi si vypočujme rôzne názory a zlepšováky priamo a cvičíme svoje zručnosti predajcu. Je to pre nás niečo nové,“ hovorí 15-ročná Tereza.
Každý šperk je jedinečný
Móda vyrábania si rôznych vecí je v posledných rokoch veľmi populárna, mnoho ľudí začína myslieť na našu planétu a snaží sa žiť viac ekologicky.

Čím teda BaSTart vytŕča? „Odlišovacím znakom môže byť v tomto smere pôvod a spojenie odpadu, z ktorého tvoríme – dyha, stolársky odpad a laky na nechty. Väčšina žien a dievčat totiž úplne nepoužité laky vyhodia len tak, keď im nesadne farba,“ konštatuje Sára a Barbora ju dopĺňa: „Každý šperk je jedinečný, takže sa nestretnete s dvoma rovnakými.“
Čo keby bola na svete len ručne vyrábaná bižutéria z recyklovateľného a odpadového materiálu? Sestrám sa táto utopistická myšlienka veľmi pozdáva.
Na svete je toľko materiálu, ktorý možno použiť znova, a to veľmi kreatívne,“ hovorí Sára.
„Myslím, že už dnes takáto bižutéria poteší veľa ľudí viac ako akékoľvek kúpená v obchodoch,“ dopĺňa Barbora a Tereza sa pridáva: „Určite by to bolo veľkým prínosom ako ekologickým, tak umeleckým.“
Autor: Lívia Slynková