TRENČÍN. Mesto spolu s odpadovou spoločnosťou spustili pred desiatimi rokmi pilotný projekt, počas ktorého rozmiestnili špeciálne kontajnery na papier na trenčianskom sídlisku Noviny.
V projekte však nepokračovali, čo je podľa viacerých obyvateľov škoda.
O nádobu na papier prejavila záujem aj Juliana Uhrová, ktorá býva v rodinnom dome v Zlatovciach.
„Záleží mi na triedení odpadu, tak som sa na mestskom úrade informovala, či aj my nemôžeme mať taký kontajner. Povedali mi, že to bol pilotný projekt len na sídlisku Noviny, v ktorom sa ďalej nepokračuje. Prišlo mi to ľúto, pretože musíme dochádzať dosť ďaleko a hľadať voľný kontajner,“ hovorí.
Podľa nej je aktuálny stav, keď nádoby majú len v jednej mestskej časti, diskriminačný. „Myslím, že na Novinách majú rovnaké poplatky za komunálny odpad ako my. Príde mi to nespravodlivé,“ povedala.

Navyše, podľa nej je v Zlatovciach často problém nájsť prázdny kontajner na papier alebo plasty. „Ľudia sa na nás často pozerajú, syna okríkli, prečo to tam hádže, že on tam nebýva,“ dodala Uhrová.
Samostatné nádoby si pochvaľujú
Ľudia zo sídliska Noviny majú kontajnery na papier pri domoch už niekoľko rokov, možnosť separovať si pochvaľujú.
„My poctivo separujeme, sme veľmi radi, že sú tu kontajnery, mávame veľa letákov a tam ich odhadzujeme. A tiež je výborný aj bioodpad. Máme aj kompostér, teraz na jeseň, keď je toho veľa, tak sa to veľmi hodí,“ povedala Marta Lehocká. Podľa nej by však v meste malo byť kontajnerov na papier oveľa viac.
V projekte nebudú pokračovať
Nádoby na papier v rodinných domoch rozmiestnili na sídlisku Noviny ešte pred viac ako 10 rokmi. Trenčianska radnica v súčasnosti neuvažuje nad rozšírením špecializovaných nádob na papier aj do iných mestských častí.
Podľa hovorkyne mesta Eriky Ságovej je to zbytočné, triedený zber odpadu v meste funguje bezproblémovo.

„Čo sa týka papiera, v každých uzloch na sídliskách alebo v jednotlivých oblastiach sú 1100-litrové nádoby na papier, ktoré sa vyvážajú každé dva týždne. Nemáme ani negatívne odozvy od ľudí, sú v dostatočnom počte. Tie vzdialenosti nie sú také, že by šliapali pol kilometra k najbližšiemu kontajneru,“ uviedla Ságová.
Nádoby podľa mesta zároveň neslúžia len tomu domu alebo činžiaku, pri ktorom sú postavené. „Do kontajnerov môžu ukladať odpad aj občania z okolitých ulíc. Pri komunálnom odpade je to úplne iné, ale papier môžu odhadzovať aj ľudia z vedľajších ulíc,“ skonštatovala hovorkyňa mesta.
Ľudia by privítali častejší vývoz
Viacerí Trenčania však vidia problém v nedostatočnom vývoze kontajnerov. Najčastejšie sa sťažujú na to, že nádoby sú preplnené.
„Niekedy je naozaj problém dať tam papier. Bolo by lepšie, keby tých kontajnerov bolo viac, často je potom špina okolo,“ povedal Rado Kadlec.
Podobnú skúsenosť má aj Mária Pavlíková.
„Máme kontajner pred barákom, bývam tu v centre mesta, smetiaky sú plné. Ľudia často dajú krabice vedľa kontajnera, hlavne keď prerábajú, tak je naozaj vtedy toho veľa. Vyzerá to zle, okolo je neporiadok,“ reagovala. Riešenie vidí v častejšom vývoze kontajnerov alebo zvýšení ich počtu.
Mesto plní limity pre rok 2020
Pokiaľ by radnica dostala od obyvateľov hromadnú požiadavku na zmenu systému triedeného zberu, podľa hovorkyne mesta by s tým museli súhlasiť poslanci mestského zastupiteľstva a aj organizácia zodpovednosti výrobcov.
Práve tá od polovice minulého roka zber triedeného odpadu financuje.
„Keď sme financovali triedený zber my, tak tam šlo o čiastku ročne 500 – 600-tisíc, takže to nie je celkom lacná záležitosť,“ skonštatovala Ságová.
Limity na počty nádob na jednotlivé odpady na počet obyvateľov podľa nej Trenčín momentálne prekračuje.
„V tomto roku plníme ako keby už limity na rok 2020. Ak by sme chceli nejakú zmenu systému triedeného odpadu v meste, bolo by to zrejme v tomto čase veľmi ťažko obhájiteľné u Envipacku,“ dodala Ságová.
Separovanie papiera
Separovaný zber v Trenčíne financuje spoločnosť ENVI– PAK.
Podľa Silvie Nosálovej si mesto vedie v rámci Slovenska dlhodobo výborne, najnižšiu efektivitu však vykazuje práve pri separovaní papiera.
„Preplnené kontajnery môžu byť z dvoch dôvodov. Prvý je, že kontajnery nie sú rozmiestnené pravidelne po celom meste – niekde chýbajú a inde ich je zase veľa. Druhý dôvod môže byť ten, že kartóny a škatule sa nedostávajú do toho kontajnera stlačené a zberová spoločnosť tak vyváža vzduch,“ dodala Nosálová.