TRENČÍN. Prvé zasadnutie Trenčianskeho krajského zastupiteľstva sa konalo len osem dní po vyhlásení výsledkov župných volieb. Niektorým poslancom sa expresný termín nepozdáva, odborník na komunálne právo hovorí dokonca o porušení zákona.
O zvolaní prvého krajského zastupiteľstva sa poslanci dozvedeli už dva dni po voľbách.
Smatana dá postup prešetriť
Podľa poslanca Juraja Smatanu neprešla povinná, minimálne 10 dňová lehota od oznámenia termínu a programu zasadnutia poslancom.
„Zákon predpokladá minimálne 10 dňovú lehotu na zverejnenie programu zastupiteľstva pred tým, než sa koná, čo v tomto prípade župa nedodržala. Ani keby poslednú sekundu uzavretia volebných miestností poslali pozvánku, nemohli by to stihnúť.
Znepokojuje ma to, dám to na prešetrenie hlavnému kontrolórovi a pravdepodobne aj prokuratúre,“ povedal po prvom zasadnutí nového krajského zastupiteľstva Smatana.

O dôvodoch, prečo župan zvolal zastupiteľstvo tak rýchlo, možno podľa Smatanu len špekulovať.
„Nepodarilo sa mi nájsť iný dôvod, než skrátiť dobu, ktorú v ostatných samosprávnych krajoch, kde ešte ani náhodou nemali prvé zastupiteľstvo, využíva opozícia na poskladanie klubov, ktoré následne prichádzajú s požiadavkami na obsadenie komisií a výborov,“ dodal Smatana.
Desaťdňová lehota podľa neho nie je samoúčelná.
„Slúži na ochranu verejnosti, ktorá má právo dozvedieť sa, čo sa chystá, pre novinárov a poslancov, aby sa vedeli pripraviť na zastupiteľstvo. Dám to prešetriť, aby sa nám niečo podobné nestalo, keď pôjde o veľké peniaze,“ uviedol.
Podľa Škutétyho je postup župana nekorektný
Aj ďalší poslanec a neúspešný kandidát na župana Štefan Škultéty vníma ako účelový aj termín druhého – už riadneho zasadnutia krajského zastupiteľstva, ktoré sa bude konať už v pondelok 20. novembra.
Poslancami sa podľa Škultétyho oficiálne stali až sľubom počas prvého zasadnutia. Oba termíny sú podľa neho nekorektné.
„Boli sem pozvaní aj noví ľudia, zdá sa mi to voči nim nekorektné, zvolávať ho takto na rýchlo. Určite sa budem v pondelok (20.11.) na zastupiteľstve pýtať župana, prečo zvolil takýto spôsob,“ skonštatoval.

Podľa neho môžu mať poslanci pri dôležitých rozhodnutiach málo času na naštudovanie si materiálov.
„Ide o komisie, ktoré sú pri zastupiteľstve, a dnes ako nezávislí poslanci nemáme reálny priestor dohodnúť sa, akým spôsobom si predstavujeme spoločné fungovanie. Z tohto pohľadu sa mi to zdá absolútne nekorektné.
Sme tu z celého kraja, koordinácia je tu iná ako pri mestskom zastupiteľstve. Hovorí sa o spolupráci, na druhej strane sa robia takéto ťahy, ktoré nevedú k ničomu. Nemáme sa kam ponáhľať,“ uzavrel Škultéty.
Baška: Konečne ideme pracovať
Podľa trenčianskeho župana Jaroslava Bašku išlo o ustanovujúce zastupiteľstvo, ktoré musí podľa zákona zvolať do 30 dní od volieb.
„V žiadnom zákone nie je napísané, že to musí byť minimálne 10 dní. Zo zákona do 30-tich, nehovorí sa o žiadnej minimálnej lehote," reagoval Baška.
Rovnako odmietol aj obvinenie, že za skorým termínom prvého zasadnutia zastupiteľstva je snaha skrátiť čas na dohodu nezávislých poslancov o zložení komisií.
"Z tých 21 poslancov nezávislých môže teoreticky vzniknúť až štyri nezávislé kluby, je to na nich ale poslanci boli zvolení na to, aby mohli začať pracovať," skonštatoval župan.
Podľa neho je dôležité čo najrýchlejšie sfunkčniť zastupiteľstvo. "Konečne ideme pracovať. Načo čakať?,“ dodal Baška.
Novozvolený poslanec krajského zastupiteľstva Miloš Mičega zasadnutie osem dní po voľbách nepovažoval za problém.
„Prvé zasadnutie je iba slávnostné. Ak s tým niekto mal problém, mohol to povedať, teraz to nikto nenamietal Ak by to malo byť pri ďalších zastupiteľstvách, že by boli v rozpore s lehotami, vtedy to treba riešiť,“ povedal Mičega.
Odborník hovorí o porušení zákona
Odborník na komunálne právo Vladimír Pirošík hovorí, že nové zastupiteľstvo Trenčianskeho samosprávneho kraja začína svoje pôsobenie porušením zákona.
„Zákon jasne hovorí, že termín a program ustanovujúceho zastupiteľstva má byť novozvoleným poslancom oznámené písomne minimálne desať dní vopred. Za predpokladu že nie je dodržaná zákonná desaťdňová lehota, prišlo k porušeniu zákona,“ skonštatoval Pirošík.
Zákon podľa neho pozná iba dve lehoty.
„Keď sa zvoláva zastupiteľstvo - či už je riadne, ustanovujúce alebo mimoriadne, tak župa má zabezpečiť informovanie poslancov desať dní vopred. Ak je mimoriadne, ktoré iniciuje aspoň tretina poslancov, vtedy stačí zverejniť termín tri dni vopred,“ dodal Pirošík.