TRENČÍN. Na mestskom webe pribudlo Archívne okienko. Čitatelia v ňom každý mesiac nájdu textový a fotografický obsah o histórii Trenčína, ten zabezpečia pracovníci Štátneho archívu v Trenčíne.
Cieľom spolupráce je priniesť čitateľom zaujímavé informácie o histórii mesta a zviditeľniť vzácne historické dokumenty a artefakty, ktoré sa v miestnom archíve nachádzajú.
Jeho pracovníci venovali prvý pohľad do minulosti rekonštrukcii Masarykovho, dnes Mierového námestia a mestským pečatiam zo 17. storočia.
Fond archívu je bohatý
S myšlienkou prepojiť takmer nevyčerpateľnú studnicu informácií miestneho archívu a v zrozumiteľnej podobe ich priniesť ľuďom prišiel riaditeľ Štátneho archívu v Trenčíne Peter Brindza.

„Inšpiroval som sa niečím podobným, Zemský archív v Opave to má obdobné, na sociálnej sieti zverejňuje rôzne zaujímavosti. S mestom sme dohodnutí, že im raz mesačne zašleme na základe kalendára rôznych udalostí, ktoré majú v meste výročie text a obrazový materiál z fondov archívu,“ priblížil Brindza.
Archivári sa v prvej téme okienka venovali rekonštrukcií Masarykovho, dnes Mierového námestia. Tá prebehla v rokoch 1927 až 1929, na vzácnych fotografiách ju zachytila známa trenčianska fotografka Mária Holoubková-Urbasiówna.
Podľa hovorkyne Trenčína Eriky Ságovej sú ďalšou témou Archívneho okienka mestské pečate, ktoré sa našli v archívnych dokumentoch zo 17. storočia. Decembrový pohľad do minulosti bude patriť Vianociam pod hradom Matúša Čáka.
Trenčín je z archivárskeho pohľadu zaujímavý
Výhodou Trenčína oproti iným mestám je veľmi dobre zachovaný fond magistrátu mesta. „Sú v ňom najstaršie písomnosti už od roku 1318. Tento fond nebol nikdy poškodený, ako to bolo napríklad v Modre alebo Pezinku. Ich archívy v minulosti vyhoreli a chýbajú im celé desaťročia dokumentov,“ ozrejmil riaditeľ archívu.

Známymi, menej známymi a neznámymi príspevkami chce trenčiansky štátny archív osloviť široký okruh ľudí.
„Relatívne donedávna o archívoch panovala možno nie dobrá mienka, že sú to iba skladiská starého papiera. Naozaj ale máme veľa zaujímavých písomností, ktoré chceme verejnosti ukázať a prezentovať sa,“ podotkol Peter Brindza.
O doposiaľ najväčšie zviditeľnenie miestneho archívu sa postaral dokument z roku 1635. Archivári na ňom našli smajlíka.
„Jeho objav bol publikovaný začiatkom roka a bol na to celosvetový ohlas. Máme informácie, že takmer 40 štátov sveta na to nejako reflektovalo a robili o ňom reportáže,“ povedal riaditeľ.

Spolupráca archívu a mesta je na dobrej úrovni, čo potvrdila aj ich prvá spoločná výstava na prelome apríla a mája s názvom 1. máje z archívu – plagáty a dobové fotografie.
Ich druhú výstavu – 17. november v archívnych spomienkach si návštevníci môžu pozrieť v priestoroch Mestskej veže do 30. novembra, záujemcom ponúkne pohľad na udalosti rokov 1989 a 1990.