TRENČÍN. Interiér Verejnej knižnice Michala Rešetku v Trenčíne (VKMR) na Jaselskej ulici dostal nový umelecký rozmer. Vdýchli mu ho maľby pripomínajúce medzníky vo vývine písma s dosahom na regionálne súvislosti.
Ako povedala vedúca knižnično-informačných služieb VKMR Sylvia Fabová, touto formou chceli vytvoriť odkaz kultúrneho dedičstva mesta, kraja i knihovníctva ako takého. Do centra pozornosti postavili človeka. Teda čitateľa.

„Motívy majú síce historický kontext, ale sú plné života. Touto neobyčajnou výzdobou pokračujeme v snahe posilniť puto s našimi návštevníkmi a zapôsobiť nielen na ich prvý, ale hlavne na celkový dojem z návštevy knižnice. Aby sa už počas cesty za literatúrou presvedčili, že tu nájdu, čo hľadajú – teda príjemné prostredie, inšpiráciu alebo zdroj informácií,“ vysvetlila Fabová.
Najviac hlasov získal Branecký
O tom, aké udalosti alebo osobnosti dotvoria kolorit vnútorných priestorov, rozhodovali samotní čitatelia v ankete s názvom „Knižnica podľa vášho gusta.“
Najviac hlasov získal niekdajší rektor kláštora piaristov, spisovateľ a bádateľ Jozef Branecký. Zhodou okolností práve v čase 100. výročia jeho príchodu do Trenčína. Medzi najžiadanejšími motívmi nechýbal ani rímsky nápis na tunajšej hradnej skale.

Vo vestibule budovy víta návštevníkov portrét osvietenca Michala Rešetku, ktorého meno trenčianska knižnica nosí v názve. Steny popri schodisku postupne odkrývajú počiatky písma v kameni, hline a na papyruse, zároveň podnecujú k poznávaniu záhadného disku z Faistu na Kréte s ukážkou prastarého lineárneho písma typu A. Úryvok z diela Valeriána Madera zase oslavuje veľkosť Trenčína ako centra vzdelania a významných tlačiarní.
Nové impulzy v knižnici
Všetky maľby nesú pečať architekta a karikaturistu Júliusa Brunu.
„Mojím dlhodobým výtvarným projektom v meste je navrátenie umenia do verejných priestorov, či už ide o maľované názvy ulíc, planétu Trenčín v obchodnom centre, prípadne lavičky osobností. Nové pôsobisko knižnice si pýtalo nové impulzy. Jednotlivé obrazy sú kolážou akýchsi stručných dejín a zdrojov z vlastnej predstavy, symbolizujúce časové, resp. miestne spojitosti s regiónom,“ priblížil zakladateľ Klubu priateľov Vojtecha Zamarovského.
Na počesť významného trenčianskeho rodáka a autora literatúry faktu Bruna farebne zvýraznil prienik antickej kultúry s výberom z jeho diela. Ako dodal, Trenčín nie je veľkým mestom, je však výnimočný z viacerých pohľadov.
Základnou technikou malieb je akryl a pastel.