TRENČÍN. V priestoroch Kasárne Trenčianskeho hradu sprístupnili výstavu Čaro modrého sveta. Tá približuje ucelený súbor modrotlačových foriem z bývalej farbiarskej dielne rodiny Fojtíkovcov z Bánoviec nad Bebravou.
Do zbierkového fondu Trenčianskeho múzea sa časť z vystavených exponátov, 21 foriem z druhej polovice 19. storočia, vrátila po viac ako troch rokoch. Tie mala odcudziť ešte v roku 2014 bývalá zamestnankyňa múzea.
Žene hrozí až desaťročné väzenie
Podľa trenčianskej policajnej hovorkyne Eleny Antalovej obvinená 53-ročná žena predala formy záujemcovi za 150 eur, pričom znalec ich hodnotu vyčíslil na takmer 4-tisíc eur. Žena sa k formám mala dostať v čase, keď v múzeu prebiehala digitalizácia zbierkových predmetov.
„Za krádež vzácnych historických predmetov jej hrozí trest odňatia slobody od troch až do 10 rokov,“ ozrejmila Antalová. Možnú nezrovnalosť v zbierkovom fonde si ako prvý všimol riaditeľ Trenčianskeho múzea Peter Martinisko.

„Pri prezeraní fotografií z vernisáže výstavy modrotlače v Dubnickom múzeu som zistil, že počas workshopu boli používané historické formy, ktoré mali na boku čísla, ktoré sú podobné našim číslam,“ povedal Martinisko, následne nariadil revíziu zbierkového fondu.
„Zistili sme, že nám chýba viac ako 20 foriem, na základe čoho sme podali trestné oznámenie,“ vysvetlil riaditeľ.
Sukne z modrotlače sa rozšírili začiatkom minulého storočia
Podľa etnografa Trenčianskeho múzea Martina Mala sa v priestoroch múzea výstava modrotlače v minulosti už raz uskutočnila, nikdy však s formami rodiny Fojtíkových, ktorá ich múzeu predala v roku 1969.

„Pochádzajú z druhej polovice 19. storočia a múzeum ich získalo do svojich zbierok na prelome 60. a 70. rokov 20. storočia. Prinavrátené formy sú teraz verejnosti prezentované vôbec po prvýkrát,“ podotkol Malo.
Formy, ktorými sú na modro zafarbenú látku tlačené vzory, majú najčastejšie geometrické a rastlinné motívy. Motívy zvieracie a antropomorfné sa vyskytujú zriedkavo.
Na výstave návštevníci nájdu aj sukne z modrotlače, ktoré tvorili súčasť ľudového odevu žien už od ich rozšírenia počiatkom 20. storočia. Výstava v priestoroch Kasárne potrvá do 26. januára 2018.