TRENČÍN. Člena Siene slávy trenčianskeho futbalu športová šťastena prvý raz pohladila počas prezenčnej služby v Uherskom Hradišti. Keď tamojšia Dukla vyhrala armádne majstrovstvá, o slovo sa prihlásili funkcionári TTS Trenčín. Rodáka zo Šale zlanárili na pozíciu plánovača v Závodoch K. J. Vorošilova a on im na oplátku hneď v nasledujúcej sezóne pomohol vybojovať vytúžený postup do 1. ligy.
„Každý futbalista z dediny alebo menšieho mesta chcel hrať najvyššiu súťaž. Ja som mal šťastie na klub, ktorý patril pod veliteľstvo východného vojenského okruhu. S vedením TTS sme sa dohodli na spolupráci po návrate do civilu, lenže vinou zranenia musel môj prestup rok počkať,“ spomína Jankech na začiatky v meste pod hradom Matúša Čáka.
Jednote pomohol medzi elitu
Šikovný útočník vynikal na ihrisku rýchlosťou i čuchom na góly. Po zlúčení Odevy a TTS si vybojoval stabilné miesto v základnej jedenástke a patril k najlepším strelcom mužstva. Deviatimi presnými zásahmi pomohol pri návrate Jednoty Trenčín medzi československú elitu na jar 1962.

Nezabudnuteľným výkonom sa blysol o pár týždňov proti Slovanu Bratislava, ktorého dres obliekala trojica čerstvých vicemajstrov sveta z Čile. Osemnásť tisíc fanúšikov na štadióne Za mostami Jankech rozjasal už štyridsať sekúnd po úvodnom hvizde. Vtedy sotva tušil, že práve s „belasými“ spojí svoju trénerskú budúcnosť až trikrát.
Skončil ako 28-ročný
O jeho streleckom kumšte sa presvedčili aj zahraniční súperi v Rappanovom pohári či počas turné na Blízkom východe, resp. v Škandinávii. Nápaditý gólový pozdrav na spiatočnú cestu z Trenčína do Brazílie poslal v máji 1964 brankárovi FC America Rio de Janeiro.
Bodku za hráčskou kariérou napísal v Třinci, kde v lete 1966 vo veku 28 rokov odštartoval mimoriadne pestrú a úspešnú dráhu trénera.
Ako priznal, jeho prácu a futbalovú filozofiu ovplyvnili najmä legendárni kormidelníci Jednoty Karol Borhy a Dušan Čikel.
Rekordér
Hoci Jankech nikdy nedosiahol na majstrovský titul, o jeho výnimočných kvalitách svedčí fakt, že so svojimi zverencami nikdy nezostúpil a na konci každého angažmánu mal v talóne novú ponuku. Bol špecialista na prácu s mladými hráčmi, do domácej najvyššej súťaže postúpil so štyrmi klubmi, pôsobil v štyroch krajinách.
Je slovenským rekordérom v počte prvoligových zápasov vo funkcii šéfa realizačného tímu (576) a zároveň najstarším mužom, ktorý trénoval v našej najvyššej súťaži. Tento medzník zaknihoval v októbri 2010 tesne pred 73. narodeninami na lavičke bratislavského Slovana. Až dovtedy s ním zmluvu predčasne nerozviazali v žiadnom pôsobisku...
Reprezentačný tréner
Jozef Jankech je trojnásobným víťazom Slovenského pohára – dvakrát sa tešil s Lokomotívou Košice (1979, 1985), raz so Slovanom Bratislava, pričom Košičanov v roku 1979 doviedol na vrchol aj v Československom pohári. Paradoxne, doma v Trenčíne nikdy nebol prorokom. Ako jediný zo zlatej generácie trenčianskeho futbalu to však dotiahol až na lavičku seniorskej reprezentácie.
V rokoch 1985 – 1987 trénoval olympionikov ČSSR, tesne pred rozpadom Československa skladal so Štefanom Nadzamom výber Slovenska na turnaji v Šanghaji, od leta 1995 do novembra 1998 koučoval slovenské A mužstvo (bilancia: 34 zápasov, 18 víťazstiev, 6 remíz, 10 prehier). Dva razy viedol reprezentačný výber Maldív (2000 – 2003, 2007 – 2008), s ktorým senzačne triumfoval na šampionáte južnej Ázie.
JOZEF JANKECH V KOCKE
Hráčska kariéra: ČH Šaľa, Dukla Uherské Hradiště, TTS Trenčín, Jednota Trenčín, TŽ Třinec
Bilancia v 1. lige: 72 zápasov / 10 gólov
Trénerská kariéra: TŽ Třinec, VSS Košice, Lokomotíva Košice, Strojárne Martin, Nea Salamina (Cyprus), ZVL Žilina, reprezentácia ČSSR (olympijský výber), TTS Trenčín, Slovan Bratislava, Kuala Lumpur (Malajzia), Inter Bratislava, Slovan Levice, Qatar SC (Katar), reprezentácia SR (A mužstvo), ZŤS Dubnica, reprezentácia Maldív, Dukla Banská Bystrica