TRENČÍN. Moderná politická kampaň musí vychádzať z dobrej predprípravy a správneho mixu online a offline nástrojov, tvrdí odborník na marketing.
O politických kampaniach, nových trendoch v reklame a politických oportunistoch porozprával Michal Fiabáne.
Čím sa odlišujú politické kampane do župných volieb od parlamentných alebo prezidentských?
- Tých odlišností je niekoľko a majú dosť zásadný vplyv na to, ako k týmto voľbám strany pristupujú a robia kampaň.
V prvom rade sa voľby do VÚC vyznačujú dlhodobo nízkou účasťou. Nie je dôvod predpokladať, že to tento rok bude inak.
Negatívne na to vplýva aj to, že v krajských voľbách sa nedá voliť na diaľku. Nízka účasť znamená, že z víťazstva sa bude tešiť ten kandidát, ktorý v kampani úspešne mobilizuje svojich voličov, teda ten, koho voliči budú najviac motivovaní, disciplinovaní a reálne prídu voliť. A to nemusí byť nevyhnutne ten najpopulárnejší kandidát.

Ďalší rozdiel je, že volebné súboje sa odohrávajú v menších arénach – v krajoch a volebných obvodoch, nie celonárodne. Podobne ako v komunálnych voľbách, voliči majú ku kandidátom bližšie a môžu voliť ľudí, ktorých reálne poznajú zo svojho okolia.
To sa snažia využiť aj strany, tým, že postavia kandidátov, ktorí sú lokálne populárni, známi vo svojich regiónoch, takzvané „silné“ mená.
Voľby do VÚC na rozdiel od parlamentných prebiehajú väčšinovým systémom – hlasy sa nerozložia pomerne podľa toho, kto získal koľko hlasov. Víťaz skrátka berie všetko.
Podobne je to v prezidentských voľbách, tie ale majú dve kolá, do druhého postúpia dvaja najsilnejší kandidáti a jeden z nich musí získať nadpolovičnú väčšinu hlasov.
Županov si po novom volíme v jednom kole, čiže sa pokojne môže stať, že na víťazstvo bude stačiť 20 percent hlasov, prípadne menej. Aj keď druhý kandidát v poradí získa 19,9 percent, tretí napr. 19,7 percent, zostanú s prázdnymi rukami. A víťazom bude človek, ktorého 80 percent voličov možno v tej funkcii ani nechce.
To je dôvod, prečo bol taký veľký tlak na spájanie kandidátov v Banskobystrickom kraji, aby sa Mariánovi Kotlebovi postavil jeden silný kandidát a nie päť slabších.
Výhodou hlasovania v krajských voľbách je to, že volič môže krúžkovať kandidátov na poslancov rôznych strán, nie len jednej, ako je to v parlamentných voľbách.
“Dnes platí, že informácie sa šíria oveľa viac vizuálne, málokto si dnes číta dlhé články a komentáre, ľudia preferujú obrázky a videá.
„
Je zložitejšie vymyslieť údernú kampaň pre kraj, ako celoštátnu?
– To by som netvrdil, možno skôr naopak. Kandidát a kampaňový tím, ktorý svoj kraj a ľudí v ňom dobre pozná, môže prísť s témami, ktoré sú špecifické len pre daný región a na národnej úrovni by sa stratili v konkurencii väčších celonárodných tém.
Voľby do VÚC vytvárajú priestor na politickú diskusiu o konkrétnych riešeniach, na konkrétne problémy, ktoré sú pre voličov dôležité. O to viac, že v pôsobnosti krajských samospráv sú jasne definované kompetencie, ako napríklad cesty, stredné školy, nemocnice – teda často oblasti, ktoré sa ľudí priamo dotýkajú.
MICHAL FIABÁNE
Vyštudoval politológiu a medzinárodné vzťahy na Masarykovej univerzite v Brne a University of Copenhagen.
V súčasnosti vedie sekciu digitálneho marketingu v agentúre Digitálka.sk, ktorej je spoluzakladateľom.
Popri práci pre komerčných klientov pravidelne spolupracuje na politických kampaniach na lokálnej aj celonárodnej úrovni.
Aké prvky marketingu by mala obsahovať moderná politická kampaň kandidáta na post župana či poslanca v roku 2017?
- Asi nepoviem nič nové, keď na prvom mieste spomeniem online. Doba sa v tomto smere veľmi posunula dopredu a do tejto novej reality sa pomaly prebúdzajú aj politici.