MYJAVA. Postavenie žien v národno-emancipačnom hnutí 19. storočia predstaví výstava Slovenského národného múzea (SNM) Múzea Slovenských národných rád v Myjave a SNM - Múzea Ľudovíta Štúra v Modre.
Ako informoval hovorca Myjavy Marek Hrin, výstava predstavuje životy známych i menej známych žien, ktoré sa počas svojho života neriadili spoločenskými predsudkami a svojou činnosťou prispeli k pozdvihnutiu ženskej duše.

Nemalou mierou sa o to zaslúžilo aj vytvorenie ženského spolku Živena. V 19. storočí nebolo samozrejmosťou, aby ženy boli súčasťou verejného života. Nemohli zastávať pozície, ktoré v tej dobe prináležali výlučne mužom.
Po prijatí spisovnej slovenčiny v roku 1843 sa v slovenských dobových periodikách začínajú objavovať články o potrebe vzdelávania žien. Následne je možné pozorovať zvýšený záujem žien o národné dianie a literárnu tvorbu.
Prostredníctvom výstavy môžu návštevníci spoznať životné príbehy žien úzko súvisiacich so štúrovskou generáciou ako boli Anička Jurkovičová, Mária Pospíšilová, Adela Ostrolúcka a iné.

Výstava približuje emancipačné hnutie nielen v slovenskom, ale aj českom prostredí prezentované cez osobnosti Boženy Nemcovej a Bohuslavy Rajskej.
Výstava dáva odpoveď napríklad aj na otázky aký mali národní buditelia vzťah k ženám, do koho bola zamilovaná Anička Jurkovičová, za akých podmienok zomrela Adela Ostrolúcka a aké ženy ovplyvňovali Ľudovíta Štúra.
Výstavu Ženy v národno-emancipačnom hnutí 19. storočia a štúrovci si verejnosť môže pozrieť v Múzeu SNR v Myjave od 25. októbra do konca januára budúceho roku.