Ing. Henrieta Crkoňová
Vyštudovala VŠ ekonomickú v Bratislave. Od roku 1995 je členkou komory audítorov.
V roku 2007 sa stala kvestorkou druhej najstaršej univerzity v ČR, Univerzity Palackého v Olomouci, kde pôsobila až do roku 2011.
V tomto roku sa vrátila na Slovensko, kde popri materských povinnostiach pôsobila v školskej oblasti ako generálna riaditeľka inštitúcie vzdelávajúcej učiteľov.
V rámci tejto inštitúcie riadila aj proces implementácie EÚ zdrojov určených školám. Stala sa vedúcou služobného úradu MŠVVaŠ SR.
V roku 2015 kandidovala na predsedníčku Najvyššieho kontrolného úradu.
Je vydatá a má sedemročnú dcérku.
Žije a pracuje v Trenčíne.
Problematiku riešila ako generálna riaditeľka vzdelávacej inštitúcie pre učiteľov, taktiež ako vedúca služobného úradu na Ministerstve školstva, kde spoznala boľačky stredného školstva. Ako Slovenka bola kvestorkou univerzity Palackého v Olomouci, kde 4 roky držala ruku nad jej kasou. Rodinne aj pracovne je Henrieta spätá s Trenčínom.
Školstvo a verejné financie. Ako by ste v súčasnosti vyhodnotili tieto dve zložky?
- Začnem školstvom, na ktoré som sa, vďaka kolegom – odborníkom, pozrela detailnejšie. Spoznala som boľačky nielen v strednom školstve a pochopila som, že nie všetky problémy súvisia s nedostatkom peňazí. Veľkým problémom je aj samotná motivácia učiteľa pôsobiť vo výchovno-vzdelávacom procese.
U nás sa dlhodobo nepracuje hodnotovo ani s učiteľmi, ani so žiakmi, ani s rodičmi. Všimla som si, že aj keď prišli školám peniaze z europrojektov, dostali sa k rukám učiteľov vo forme moderných učebných pomôcok, nadšenie po čase u nich opadlo a nepokračovalo dlhšie ako projekt samotný.
Problém vidím v tom, že sa niekde v spoločnosti vytratil status učiteľa.
A čo sa financií týka, zriaďovateľ by mal plánovať a poskytovať dostatok prostriedkov aj na kreditové príplatky určené pre celoživotné vzdelávanie, ktoré zvyšujú profesijnú úroveň učiteľov. Pokiaľ nie je takýchto prostriedkov dostatok, zvyšuje to frustrovanosť a ťažko sa potom zvyšuje kvalita vzdelávania.
Ako vnímate situáciu v Trenčianskom kraji?
- Chýba tu vízia, o čo sa vlastne snažíme v regionálnom školstve. Je potrebné zapojiť sa do duálnej prípravy, ale položme si otázku, či chceme dosahovať úspechy len v duálnom školstve.
Trenčiansky kraj má v oblasti vzdelávania na úrovni základných škôl výborné výsledky, ale čo sa hodnotenia stredných škôl cez INEKO týka, o kraji nepočuť. Máme dobrú štartovaciu líniu pre ďalší stupeň vzdelávania, ale napriek dobrému štartu nie sme v želateľnom cieli.
Myslím, že župa so svojím tímom odborníkov by mala hľadať príčiny, prečo je to tak. Taktiež mi chýba aktuálna pasportizácia škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja po materiálno-technickej stránke.
Rovnako porovnanie, ktoré školy sú vo veľmi dobrej kondícii a ktoré v kondícii slabšej. Potom si demokratickým spôsobom treba povedať: „Tu máme havarijný stav, poďme to riešiť“. Ďalej, čo sa škôl týka, v úplne prvom rade by som sa chcela zamerať, či technologické postupy prípravy pokrmov, nápojov a výživová hodnota podávaných pokrmov vychádzajú z obsahu výživových faktorov podľa odporúčaných výživových dávok v školských stravovacích zariadeniach.
V otázke stravy nemôže byť predsa jediným faktorom cena. Má to priamy vplyv na zdravie našich detí. V mnohých prípadoch si zriaďovateľ uzurpuje právo obstarávať potraviny.
Ja si myslím, že toto právo patrí vedúcemu zamestnancovi školy, lebo škola zodpovedá nielen za vzdelávanie /učenie sa, ale aj za zdravie a bezpečnosť žiaka/dieťaťa.
Aké právomoci má župa v oblasti školstva v celonárodnom meradle?
- Župa môže byť veľmi účinným a nápomocným hlasom aj na úrovni ministerstva školstva, kde sa tvoria nielen metodiky financovania, ale aj učebné osnovy. Vidím tu len učiteľov, niekedy organizovaných, inokedy osamelých, a ľudí zo ZMOS-u.
Ale nevidím zástupcov kraja. Práve oni majú právo lobovať za svoje školy. Je to úloha nielen župana samotného, ale i poslancov, a to podľa stupňa ich kompetentnosti. Ak by som získala dôveru, vedela by som túto iniciatívu prevziať. Viem situáciu vyhodnotiť a viem, na ktoré dvere zaklopať.
Ako vám je blízka téma verejných financií?
- Tým, že som sa rozhodla kandidovať na predsedu najvyššieho kontrolného úradu, ktorý ma v kompetencii kontrolu verejných financií celej republiky, je mi to veľmi blízka téma. Verejné financie sú veľmi dôležité pre rozvoj kraja.
Viem byť nápomocná nielen pri tvorbe rozpočtu, ale aj pri dosiahnutí čo najväčšieho efektu „hodnota za peniaze“.
Tlačová správa je komerčným textom a nijako neprezentuje názor redakcie.
Za jej obsah a rešpektovanie zákonných noriem zodpovedá zadávateľ.
Viac informácií na: https://www.petitpress.sk/uploads/media/pravidla_politicka_inzercia_4.2010.pdf
Objednávateľ: Ing. Henrieta Crkoňová.
Dodávateľ: Petit Press, a.s., Lazaretská 12, 811 02 BRATISLAVA, IČO: 35790253