TRENČÍN. Najkrajšie jablko Slovenska sa v roku 2017 urodilo v Kláštore pod Znievom. Rozhodla o tom porota 8. ročníka výstavy ovocia Jahrada 2017 na trenčianskom výstavisku.
Jablko odrody Bohemia sa urodilo v záhrade 74-ročného pestovateľa Václava Lindu. Úrodu seniora podstatne zničili jarné mrazy, škody odhaduje na viac ako 50 percent.
Vyhral kríženec
Václav Linda sa pestovaniu jabĺk venuje zhruba 20 rokov, prvé miesto na súťaži je jeho doposiaľ najväčším ovocinárskym úspechom.
„Ide o odrodu Bohemia, čo je kríženec Rubínu a Golden delicious. Má veľmi dobrú, sladkú chuť a je veľmi šťavnaté,“ povedal víťaz súťaže. Sýtu červenú farbu získa podľa Lindu vyfarbením pôvodne žltého základu jablka. Jarné mrazy zasiahli aj jeho štyridsať jabloní, namiesto zvyčajnej úrody s váhou 600 až 700 kilogramov tento rok naoberá maximálne 250 kilogramov. Vo výhru súťažného jablka v konkurencii pestovateľov najmä z južného Slovenska veľmi nedúfal.

„Vôbec som to nečakal, pretože Kláštor pod Znievom je pomerne vysoko, asi 500 metrov nad morom, takže som si myslel, že jabĺčka na juh od Kláštora by mohli byť lepšie, ako moje,“ podotkol majiteľ víťazného jablka.
Podľa ovocinárky a pomologičky Evy Šidovej členovia komisie na jablkách hodnotia vyfarbenie, tvar, stopku i kalíštne lístky, tohtoročný víťaz zaujal najmä farbou.
„Odroda Bohemia je krásne vyfarbená. Jablko je bez poškodenia, plod nemá pravú stranu vyššiu ako ľavú, stopka a šupinka je bez poškodenia, je to krásny, vyrovnaný plod,“ vysvetlila Šidová. Kvalita ovocia zo slovenských sadov a záhrad sa podľa nej každoročne zvyšuje.
„Ľudia vidia, že je lepšie pestovať novšie a kvalitnejšie odrody vyšľachtené napríklad v Česku. Samozrejme, v záhradkách ale musíme pestovať aj naše staré odrody,“ poznamenala ovocinárka.
Slovenská spotreba prevyšuje domácu produkciu

Ročná spotreba jabĺk na Slovensku dosahuje 150-tisíc ton, z toho jednu tretinu dopestujú slovenskí pestovatelia.
Problémom sú podľa predsedu Ovocinárskej únie SR Mariána Vargu najmä vysoké náklady spojené so založením ovocného sadu a nedostatok pracovných síl. „Keby sem nechodia ľudia z Ukrajiny, Srbska a Rumunska, boli by sme hotoví,“ upozornil Marián Varga. Podľa predsedu ovocinárov chýbajú ľudia na rezy, prebierky plodov aj zbery, situáciu by mohol vyriešiť inštitút príležitostnej práce, po ktorom ovocinári volajú.
Zhruba 3 500 hektárov rodivých sadov by na Slovensku potrebovali starostlivosť rovnakého počtu pracovníkov, ktorí v rastlinnej výrobe chýbajú.