TRENČÍN. Prvú cyklotrasu v Trenčíne, ktorá vedie spod najväčšieho sídliska Juh do centra mesta, dalo mesto do predčasného užívania.
Podľa výsledkov sčítania cyklistickej dopravy je práve trasa z Juhu do centra a späť najfrekventovanejšou trasou pre Trenčanov.
Cyklotrasa má dva kilometre, s prácami začali tento rok na jar.
Dve etapy za pol roka
Jej výstavbu rozdelili na dve etapy, prvú časť, ktorá vedie od kruhovej križovatky pri Keramoprojekte do centra mesta dokončili v lete, má necelý kilometer a mesto za ňu zaplatilo takmer 300-tisíc eur.
„Stavebne bola náročná, keďže práce sa diali v stiesnených pomeroch existujúcej zástavby. Rozširovali sa cesty, zužovali chodníky, upravovali križovatky a priechody pre chodcov na bezbariérové s dlažbou pre nevidiacich, na Námestí sv. Anny pribudli ostrovčeky pre lepšiu bezpečnosť chodcov,“ informovala pred časom hovorkyňa mesta Erika Ságová.

Práce na výstavbe druhej etapy cyklotrasy spustilo mesto v lete, úsek vedie od kruhového objazdu pri Keramoprojekte po úroveň kaplnky na cintoríne pod Juhom.
Súčasťou prác bolo rozšírenie Soblahovskej ulice a úprava križovatky Soblahovská – Cintorínska, prišlo aj k zasunutiu autobusových zastávok mimo komunikácie.
Za výstavbu druhej etapy tejto cyklotrasy mesto zaplatilo takmer 200-tisíc eur.
„V rámci jednej z dvoch etáp budovania cyklotrasy spod Juhu do centra rozšírili komunikáciu, upravili križovatku Soblahovskej ulice s Cintorínskou, vybudovali chodník pod oporným múrom cintorína.
V úseku cyklotrasy na Soblahovskej ulici sú dnes všetky autobusové zastávky zasunuté mimo komunikácie,“ povedala hovorkyňa mesta.
Komplikácie s asfaltom a kvalitou práce
Stavba cyklotrasy zo sídliska Juh do centra Trenčína sa minulý mesiac mierne skomplikovala.
Asfalt, ktorý stavbári položili na Soblahovskej ulici, nebol kvalitný. Povrch cyklochodníka zostal zvlnený, radnica ho preto reklamovala.
Zhotoviteľ sa rozhodol asfalt vyfrézovať a položiť nanovo. Napriek tomu však niektorí cyklisti nie sú s kvalitou prác spokojní, mnohí stále jazdia po chodníkoch.

„Jednu dieru obchádzam, druhú trafím. Nuž ale v Trenčíne sme si zvykli, že sa robí všetko na viackrát. A nehovoriac o kalužiach vody po daždi,“ komentoval vyhotovenie na sociálnej sieti Dušan.
Podľa ďalšej cyklistky je cyklotrasa úzka.
„Miesta je žalostne málo pre cyklistov aj pre autá, tie sú často pravým kolesom v cyklochodníku. Nakresliť čiary veru nestačí,“ napísala Paula.
Kaluže budú riešiť, povrch je podľa mesta v poriadku
Podľa hovorkyne mesta je povrch cyklotrasy po preasfaltovaní v poriadku.
„Áno, na križovatke Soblahovská – Olbrachtova býva po dažďoch kaluž, ktorá zasahuje aj do cyklotrasy, ale toto nie je spôsobené výstavbou cyklotrasy, ale zle navrhnutým odvodnením Soblahovskej ulice, ktorá má takmer nulový pozdĺžny sklon a voda nemá kam odtiecť. Kaluže bude správca komunikácií riešiť vybudovaním odvodňovacích vpustov,“ reagovala na kritiku Ságová.
Rovnako v poriadku je podľa mesta aj šírka cyklochodníka.
„Má šírku 1,25 metra a od jazdného pruhu je oddelená čiarou so šírkou 25 centimetrov – okrem časti pri gabionovom múre, kde má cyklotrasa šírku iba jeden meter – no v takýchto stiesnených pomeroch to norma umožňuje,“ uviedla hovorkyňa Trenčína.

V niektorých úsekoch zostala cyklotrasa nerovná s pôvodným asfaltom len s namaľovanými čiarami.
„Do nového povrchu sme tu neinvestovali, pod ním je starý 70-ročný vodovod, ktorý je poruchový a pokiaľ nebude vymenený, je neekonomické tu klásť nový povrch,“ uviedla Ságová.
Mesto podľa nej komunikuje so správcami vodovodu, aby ho vymenili v najbližšom možnom čase.
Kvalita býva problémom
Národný cyklokoordinátor Peter Klučka hovorí, že nekvalitné povrchy cyklochodníkov sú častým problémom nielen pre cyklistov, ale aj pre ostatných účastníkov premávky.
„Často tak môže prísť k odmietaniu jazdiť po nekvalitnom, hrboľatom povrchu,“ skonštatoval Klučka. Ak je asfalt zle vyspádovaný, môže to byť podľa neho nebezpečné.
„V lete ani tak nie, ale v zime, ak kaluže zamrznú a zostanú pod jemným nánosom snehu, môže to byť problém,“ dodal s tým, že vždy je lepšie urobiť menej a kvalitne, tak aby z toho mali všetci úžitok.