LÚKA. Takmer dvanásťtisíc žiakov zo 74 škôl a 581 tried sa na stredných, základných i materských školách zapojilo do pestrých aktivít, ktoré sa v polovici septembra počas niekoľkých dní uskutočnili pri príležitosti Medzinárodného dňa gramotnosti.
Aktivity, ktoré absolvovalo presne 11 528 žiakov, boli zamerané na podporu nielen čitateľskej, matematickej a finančnej gramotnosti, ale rozvíjali vedomosti aj v oblasti mediálnej, prírodovednej, informačnej, technickej, environmentálnej, hudobnej či štatistickej.
Medzinárodný deň gramotnosti si na základe rozhodnutia Organizácie Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO) svet pripomína od roku 1966. Podnetom pre jeho vznik bol prvý svetový kongres o boji proti analfabetizmu, ktorý sa konal v roku 1965 v Teheráne.
Prišli osobnosti zo všetkých sfér života

Do rôznorodých aktivít sa zapojili aj žiaci zo Základnej školy s materskou školou na Lúke. Nechýbali tu hasiči, umelci, zdravotníci, hudobníci, finančníci či vzdelávacie pracovníčky z Elektrárne v Piešťanoch.
Žiakom školy v Novomestskom okrese prišli nezištne pomôcť hostia z blízkeho okolia. „Veľký záujem vzbudila medzi žiakmi aj reštaurátorka krojov Janka Poláčková z Ducového. Deťom predstavila na figuríne jednotlivé časti kroja nevesty. Našich školákov najviac upútala parta – tradičný závoj nevesty. Najmenšie deti nespúšťali oči z krojovaných bábik, ktoré si mohli pohladkať,“ prezradila Lýdia Uherčíková, organizátorka školského projektu.
Folklórnu atmosféru medzi rázovitými krojmi umocnili hudobno-tanečným vystúpením žiaci Lukáš Vlášek a Miška Chudíková. Štvrták Lukáš zvládol husličky a piatačka Miška do jeho rytmov zatancovala na ľudové motívy.
„Elena Prekopová, Helena Hlístová, Anna Poláková a Jozefína Kobelárová naučili každé dieťa pieseň Slovenské mamičky. Na akordeóne ich sľubne sprevádzal piatak Miško Krajčech,“ pokračovala Uherčíková. Školu napokon roztancoval aj írsky gitarista Noel a Gustav Niepel z Piešťan.
Moravanská Venuša i priesvitný úľ
Technickú zručnosť pomohol v Základnej škole na Lúke počas Medzinárodného dňa gramotnosti žiakom vylepšiť rezbár drevených sôch a samorastov Jozef Miklo z Ducového.

„Deti upútali v jeho podaní sochy Moravanskej Venuše, anjela, čerta i mnohé iné, ktoré na výstavke v škole prezentoval. Spolu s manželkou Helenkou vysvetľovali nezvyčajnú tvorbu motorovou pílou,“ podotkla ďalej Uherčíková.
Na svoje si prišli aj detskí milovníci výtvarného umenia. Maliar Jozef Minárik z Modrovky im okrem výstavky svojich obrazov ponúkol aj zaujímavú aktivitu. „Deti si mohli obrazy samy domaľovať na vopred pripravené motívy,“ potvrdila organizátorka.
Fyzikálne princípy lietania pomohol deťom pochopiť Rudolf Vrbenský prostredníctvom modelov lietadiel, ktoré zaplnili celú triedu. Environmentálne myslenie si deti najviac osvojili pozorovaním živých včiel.
„Ľuboš Kravárik z Lúky dokonca vytvoril priesvitný úľ, v ktorom sa názorne hemžilo množstvo včeličiek. Prišiel medzi nás aj Alexander Kukučka z Hrádku. Ukázal žiakom ochranu kôry stromov. Deti tak mohli vidieť lykožrúty uväznené v pasci,“ dodala organizátorka zaujímavej akcie Lýdia Uherčíková.