NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. 58 karikaturistov z troch kontinentov zaslalo do súťaže takmer dvesto karikatúr na tému Šťastný život.
Palma prerastajúca truhlicu plnú zlatých dukátov v rukách stroskotanca na opustenom ostrove z autorskej dielne Oleksy Kustovského najviac zaujala sedemčlennú porotu vedenú popredným karikaturistom Vladimírom Pavlíkom.
Strieborný osteň poputoval do rúk českého karikaturistu Jiřího Srnu z Jablonca nad Nisou. Bronzový osteň vďaka Miroslavovi Barvirčákovi skončil vo Svidníku.
Rozsiahlu výstavu si priaznivci kvalitného kresleného humoru môžu v mestskom kultúrnom stredisku prezrieť od jej otvorenia 15. septembra až do 15. októbra.
Novomestský osteň nepretržite od roku 1982

Bozkávajúce sa opice, kontrabasistu opekajúceho si špekačku na sláku, starých manželov požičiavajúcich si zubnú protézu, myš v pasci snívajúcu o syre, ale aj mimozemšťanov na pláži, dôchodcov na „okruhu zdravia“ po hypermarketoch, väzňa unikajúceho na šarkanovi či vtipy s protivojnovou i protiteroristickou pointou môžu priaznivci kresleného humoru obdivovať už po devätnástykrát na novomestskej pôde.
„Novomestský osteň, bienále kresleného humoru, je v Novom Meste nad Váhom nepretržite organizovaný v dvojročných intervaloch už od roku 1982. Na posledných troch ročníkoch svoju tvorbu prezentujú už karikaturisti z celého sveta. Spolu so slovenskými a českými autormi ide o medzinárodnú komunitu skvelých autorov,“ uviedla členka poroty Ela Porubänová.
Novomestský osteň 2017 obohatili aj pútavé práce karikaturistov z Brazílie, Číny, Kanady, Argentíny, Portugalska, Egypta, Turecka, Uzbekistanu, Talianska, Macedónska, Bosny Hercegoviny, Srbska a mnohých ďalších krajín.
„Na výstave je prezentovaných 173 diel. Vybrali sme ich na základe kvality výtvarnej úrovne,“ pokračovala Porubänová.
Bez šťastia je všetko nanič

Aktuálna súťažná téma Šťastný život priniesla autorom množstvo inšpirácií. „Často sa hovorí, že šťastie je všetko, čo potrebujeme k životu. Keď človek nemá lásku, zdravie a peniaze, tak je všetko akoby nanič. Sny o šťastí sú však nato, aby sa snívali. A karikaturisti o tom vedia naozaj veľa. Ich karikatúry preto prinášajú nielen veselý, ale aj kritický pohľad na život, ktorý žijeme,“ usmiala sa Ela Porubänová z Galérie M. A. Bazovského v Trenčíne.
Klamstvá, nevery, pokrytectvo, ľudské neduhy, ale aj vojnové či klimatické problémy dokázali zachytiť karikaturisti z celého sveta humornou a satirickou skratkou naozaj dokonale.
„Kvalita prác je naozaj vysoká. Prišli práce od celosvetovo uznávaných a špičkových karikaturistov. Spomeniem aspoň Ukrajinca Oleksy Kustovského, Kanaďana Olega Dergachova či Turka Musa Gümüsa. Kvalita festivalu opäť stúpla,“ potvrdil Novomešťan Vladimír Pavlík, predseda poroty.
Výborná úroveň Novomestského ostňa sa medzi autormi v zahraničí čoraz viac šíri. Preto do súťaže pribudlo opäť množstvo karikatúr od uznávaných tvorcov z mnohých, často i exotických, krajín.
Karikatúra na Slovensku postupne vymiera

Karikaturista na Slovensku je v súčasnosti tvor už takmer vyhynutý. „Je to, žiaľ, naozaj tak. Akonáhle zanikli časopisy, ktoré uverejňovali kreslený humor, začali tvoriť autori vlastne do „šuplíka“. Chýba Roháč, Dikobraz, Štart, Elektrón či Smena na nedeľu. A to už nikoho nemotivuje, keď nemá kde publikovať. A preto aj na tomto 19. ročníku vystavuje iba veľmi málo Slovákov. Mnohí z kvalitných slovenských tvorcov nereagujú už ani na medzinárodné súťaže doma a v zahraničí. Stagnácia je veľká,“ upozornil Pavlík.
Na rozdiel od Slovenska, tvoria v Turecku i v Iráne kreslený humor doslova celé rodiny. „Žiaľ, s Turkami sa vôbec nemôžeme zrovnávať. Tam vychádza množstvo časopisov s kresleným humorom. Majú úplne iné možnosti. Pre Ukrajincov sú zase zaujímavou motiváciou finančné odmeny za jednotlivé ceny na súťažiach,“ potvrdil Pavlík.
V 19. ročníku súťaže Novomestský osteň sme v plejáde autorov mali aj regionálne zastúpenie. Milan Juriš zo Starej Turej získal čestné uznanie a Peter Macúch z Nového Mesta nad Váhom zaujal sériou čiernobielych karikatúr na rôzne témy.
Kresleným humorom sa dalo v minulosti uživiť
Slovenské farby v medzinárodnej súťaži najlepšie hájil Miroslav Barvirčák zo Svidníka. „Karikatúre sa venujem štyridsať rokov. Maľujem aj obrazy. S menšími dvoj--trojročnými pauzami sa tvorbe venujem od študentských rokov,“ prezradil Barvirčák, rodák z Hradca Králové.
Krátko po revolúcii sa kresleným humorom dokázal uživiť, dnes už je tvorba kreslenej satiry pre neho iba koníčkom. Napriek tomu neustále zbiera ceny doma i v zahraničí. Za najlepšiu politickú karikatúru získal v roku 2016 Miroslav Barvirčák víťaznú cenu aj na súťaži v USA.
„Ja mám najradšej voľnú tému. Ale téma Šťastný život je veľmi široká, tak sa mi tvorilo ľahko. Ocenenú karikatúru manželov odovzdávajúcich si zubnú protézu som vytvoril pred dvoma rokmi,“ dodal Barvirčák.
Okrem troch nositeľov ostňov porota odovzdala aj jedenásť čestných uznaní. Získal ich : Wenze Zhang a Li Hai Feng (obaja z Číny), Makhmudjon Eshonkulov (Uzbekistan), Konstantin Kazanchev (Ukrajina), Milan Juriš (Slovensko), Oleg Dergachov (Kanada), Ivana Valocká (ČR), Igor Lukašenko (Ukrajina), Nikola Listeš (Chorvátsko), Bogdan Petry a Heria Crisan (obaja Rumunsko).