TRENČÍN. Priestory trenčianskeho kina Metra na Mierovom námestí zostávajú mestské, poslanci zastupiteľstva neschválili predaj časti budovy súkromnému investorovi.
Viacerí poslanci boli proti, prekážalo im, že o možnom predaji priestorov kina neprebehla širšia spoločenská diskusia. Obávali sa, že kino by mohlo na Mierovom námestí skončiť.
Podľa primátora Trenčína Richarda Rybníčka získala jedna z najvýznamnejších budov v meste investora, ktorý ju chce zrekonštruovať do pôvodného historického stavu.

„Investor nás požiadal, aby mu mesto odpredalo svoj podiel tak, aby mohli zrekonštruovať aj priestory kina. My sme im povedali áno s tým, že musia zaručiť, že desať rokov po tom, ako kino zrekonštruujú, tu kino zostane. Zároveň by hradili všetky náklady na energie, ako to teraz robí mesto pre združenie Lampart, ktoré kino prevádzkuje,“ skonštatoval Rybníček.
Podľa primátora vyhrali emócie nad rozumom
Investor podľa neho plánoval do budovy investovať pol milióna eur.
„V kine vlhnú steny, potrebovalo by rekonštrukciu, na ktorú ale mesto nemá peniaze. Obávam sa, že pokiaľ sa situácia nevyrieši, investor do budovy nebude chcieť investovať. Kino bude ďalej chátrať, steny vlhnúť a môže sa stať, že skôr ako za 10 rokov budeme musieť kino zatvoriť. Alebo budú musieť poslanci schváliť stovky tisíc eur na rekonštrukciu,“ povedal primátor.
Podľa neho pri hlasovaní vyhrali emócie nad rozumným riešením.

„Mám také déjà vu zo zimného štadióna, ktorý nám zostal na krku, máme kultúrne centrum Hviezda, ktoré nám padá na hlavu, máme tu 10 kultúrnych stredísk, ktoré potrebujú investície. Poslanci emotívne zneužívajú tému, ale nehľadajú riešenie,“ doplnil Rybníček.
Poslancom chýbala diskusia
Poslancovi Richardovi Ščepkovi chýbala pri rozhodovaní o odpredaji časti budovy širšia odborná diskusia.
„Nepoznáme názor kultúrnej obce na takýto odpredaj a možné ukončenie činnosti kina v centre mesta. O desať rokov sa môže stať, že kino na Mierovom námestí nahradí bar, nočný klub alebo herňa. Dnes nemáme alternatívu v centre mesta a ani sa o žiadnej neuvažuje,“ myslí si Ščepko.
Podľa neho nie je rekonštrukcia priestorov neodkladná.
„Určite je nutná, ale nie je to otázkou dňa. Neviem, prečo by sme o takej dôležitej veci mali rozhodnúť práve dnes bez riadnej diskusie. Očakávam, že ju nebudú viesť len politici, ale aj odborníci, spoločenský dosah je podstatne širší,“ povedal Ščepko.
Investor sa potrebuje oboznámiť s výsledkom
Zástupca väčšinového majiteľa budovy Michal Huslička sa k budúcnosti budovy a kina nechcel vyjadriť.
„Vedenie firmy sa potrebuje bližšie oboznámiť s výsledkom rokovania zastupiteľstva, preto sa k problému zatiaľ nebudeme vyjadrovať,“ povedal v krátkej reakcii.
Riešenie hľadali dlho, budúcnosť bola otázna
Branislav Hollý z občianskeho združenia LampArt, ktoré kino na Mierovom námestí prevádzkuje, hovorí, že vzniknutá situácia nie je jednoduchá a hľadaním spoločného východiska aj za cenu kompromisov všetkých zúčastnených strán venovali množstvo času a energie.

„Pozitívne vnímame ochotu majiteľa budovy prevziať záväzky mesta po dobu desiatich rokov ako aj ochotu investovať nemalé prostriedky do celkovej rekonštrukcie budovy,“ reagoval Hollý.
Na otázku, či by po desiatich rokoch kino v budove skončilo, zatiaľ podľa Hollého nenašli spoločnú odpoveď.
„Podľa nášho názoru by na vzniknutú situáciu mala zareagovať predovšetkým samospráva vo svojich pripravovaných prioritách v oblasti kultúry a jej infraštruktúry,“ dodal Hollý.
V Trenčíne funguje kino Metro na Mierovom námestí už viac ako sedemdesiat rokov v podzemí budovy, ktorú pred druhou svetovou vojnou navrhol známy architekt Ferdinand Silberstein.
Prešlo zmenami názvov – v rokoch komunizmu bolo premenované na kino Moskva – i vlastníckych vzťahov.
V meste je jediným fungujúcim jednosálovým kinom. Dramaturgicky sa profiluje ako artkino – pričom na Slovensku sú celkom dve – jedno v Bratislave a druhé v Trenčíne.