NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Mestské zastupiteľstvo v Novom Meste nad Váhom definitívne schválilo prvú prírodnú lokalitu na území mesta.
Vznikla v bývalom Čerešňovom sade na Kamennej.
Zmenu územného plánu mesta iniciovali miestni aktivisti, ktorí v petícii vyzbierali takmer šesťtisíc podpisov ľudí, ktorí boli proti výstavbe v tejto časti mesta.
Súkromný investor tu chcel postaviť 26 rodinných domov a centrum pre ľudí trpiacich Alzheimerovou chorobou. Za zmenu územného plánu hlasovali všetci poslanci mestského zastupiteľstva.
Zadefinovali, čo sa smie a čo nie
V územnom pláne zadefinovali prípustné, obmedzené a neprípustné využitie územia v lokalite Kamenná. Medzi prípustné využitie územia patrí rekreácia v prírodnom prostredí, lesohospodárske a poľnohospodárske činnosti, obmedzené sú umiestňovanie podporných zariadení rekreácie v prírodnom prostredí.

V lokalite je po novom zakázané stavať bytové a nebytové budovy a inžinierske stavby alebo aj pestovať nepôvodné druhy rastlín.
„Celý proces obstarávania a schvaľovania odobril Okresný úrad v Trenčíne, definitívne ho prijali poslanci mestského zastupiteľstva. Dokument je tým pádom záväzný,“ skonštatovala Mária Serdahelyová z Mestského úradu v Novom Meste nad Váhom.
Táto lokalita bola podľa nej vyčlenená a samostatne riešená na podnet petičného výboru, ktorý mal záujem ponechať prostredie v takom stave, v akom je v súčasnosti.
„Investor chcel v tomto priestore vybudovať stavby a táto zmena ukotvila možné prípustné využitia tohto územia v rozsahu, ktorý zachováva súčasný stav,“ dodala Serdahelyová.
Petícia mala zmysel
Petíciu, ktorá bola proti výstavbe rodinných domov na Kamennej, podporilo viac ako 5700 ľudí. Členka petičného výboru Dana Kašparová vníma vznik prírodnej lokality v tomto priestore ako víťazstvo občanov.

„Môže to byť dobrý návod a impulz pre ľudí, aby sledovali, čo sa deje v ich meste a okolí. Ľudia to môžu včas zachytiť a aktivizovať sa. Ziskom takmer šesťtisíc podpisov sme dosiahli to, že poslanci schválili všetky zmeny a doplnky územného plánu,“ povedala Kašparová.
Podľa nej je územie na Kamennej výnimočné v tom, že je ľahko dostupné.
„Je to prírodné územie, ktoré slúži pre rekreáciu Novomešťanov, ľudia sem chodia na prechádzky, behať. To, že tu niekto chcel postaviť novú štvrť, bolo veľmi kontroverzné. Vnímali sme to ako aktivitu, ktorá nám chce zobrať časť prírodného územia, ktoré slúži ľuďom,“ dodala Kašparová.
Ľudia sa málo zapájajú. Kamenná bola výnimkou
Vznik prírodnej lokality na Kamennej oceňuje aj šéf novomestského ochranárskeho združenia Brečtan Peter Nováčik.
„Sme radi, že petícia nakoniec prešla a návrh, aby na Kamennej boli postavené domy pre pár ľudí, sa zastavil. Prírodná lokalita je prvým územím, ktoré sa schválilo v územnom pláne mimo intravilánu mesta. Nebudú sa tu môcť stavať domy a budú ho môcť využívať ľudia ako rekreačnú oblasť,“ uviedol Nováčik s tým, že ide o výnimočnú situáciu.
„Málokedy sa ľudia zapájajú do toho, aby si povedali, čo chcú mať v územnom pláne. Bol to taký tlak a ukážka poslancom, čo vlastne občania mesta chcú,“ skonštatoval.
Majiteľ pozemkov hovoril o protiústavnosti
Vyhlásenie prírodnej lokality v bývalom Čerešňovom sade na Kamennej majiteľ pozemkov a investor aktuálne nekomentoval.
V minulosti však zámer vyhlásiť v tejto časti mesta prírodnú lokalitu kritizoval.
„Akékoľvek zásahy do súkromného vlastníctva považujem za protiústavné a v prípade potreby som pripravený využiť všetky zákonné možnosti na ochranu môjho majetku,“ reagoval minulý rok Peter Mriňák.
Podľa neho bez konkrétnej snahy investora nebudú môcť územie ľudia nikdy plnohodnotne využívať.
„Je smutné, že skupina ľudí s osobnými cieľmi v lokálnej politike dokáže ísť pod zámienkou ochrany verejnosti proti verejnosti samej,“ dodal v reakcii Mriňák.