TRENČÍN. Jedna z najvýznamnejších a najväčších slovenských výstav minulosti, Trenčín Mesto Módy (TMM) sa po desaťročnej pauze vrátila opäť pod hrad Matúša Čáka.
Počas piatku a soboty prináša návštevníkom prehľad toho najlepšieho zo slovenského a českého módneho trhu.
Na výstave s podtitulom Legenda sa vracia vystavuje viac ako 140 vystavovateľov, najstarší z nich boli pravidelnými účastníkmi TMM už od 60. rokov minulého storočia.
História veľtrhu siaha do roku 1963. Vtedy sa veľtrh organizoval pod názvom Výstava výrobkov trenčianskeho textilného a odevného priemyslu a prezentovali sa tu len dve spoločnosti, firmy - Merina Trenčín a Odevné závody Trenčín.
Postupom rokov sa veľtrh stal na Slovensku fenoménom s bohatou návštevnosťou a stovkami vystavovateľov. Veľtrh prežil i zmenu režimu, no v roku 2008 definitívne zanikol. Obnoviť sa ho rozhodla Trenčianka Jana Jankovičová, podnikateľka a riaditeľka módnej agentúry.

„Značku TMM milujem, nakoľko už ako malé dievča som sem chodila s rodičmi. Potom som tu robila hostesku, modelku a v roku 1994 som začala pre výstavisko organizovať módne prehliadky. Potom sa TMM odmlčalo na dlhých desať rokov kvôli prívalu ázijských trhov,“ podotkla Jankovičová.
Myšlienka oživiť legendárnu značku prišla po tom, čo si organizátorka uvedomila, že neexistuje platforma, na ktorej by sa ľudia stretávali.
„Jedná sa o obchodníkov i módnych návrhárov, chýbalo miesto, kde by spojili sily látkari, gombikári i rukavičkári,“ povedala Trenčianka.
Záujem o stánok na veľtrhu bol vysoký, kvôli vystavovateľom dokonca vypratali jeden z pavilónov, ktorý doteraz slúžil ako sklad výstaviska.
Niekoľkomesačné prípravy dvojdňového veľtrhu priniesli ovocie v podobe účasti vystavovateľov, ktorých meno je známe doma aj zahraničí.

Podľa Jankovičovej zastúpenie majú známe značky s dlhoročnou tradíciou, aj mladšie firmy, ktoré sa svojou prácou dokážu vyrovnať tým najlepším.
„Máme tu značky, ktoré boli na prvom ročníku v roku 1963. Najväčší záujem o TMM bol v 80. rokoch a po revolúcií. Po roku 2000 záujem vystavovateľov úplne opadol,“ ozrejmila.
Prvý ročník znovuzrodeného veľtrhu bude považovať za úspešný v prípade, ak spokojnosť prejavia samotní vystavovatelia.
„Ak budú spokojní, myslím si, že spokojní budú aj návštevníci a odborná verejnosť,“ myslí si Jankovičová. Za čiastkový úspech považuje aj 3 000 predaných vstupeniek v predpredaji, trval zhruba tri týždne.
Spomienky na časy minulé boli rovnako dôvodom, prečo sa pridala do organizovania veľtrhu Trenčín Mesto Módy i manažérka a tlmočníčka Daniela Lelkes.
„Organizovanie veľtrhu vo mne vyvoláva jedny z najkrajších spomienok na časy, kedy som ho spolu s rodičmi navštevovala a odnášala som si z neho krásne nové oblečenie. TMM bol pojem, jeho hlavné ocenenie Zlatá Fatima bolo také prestížne, že ho Slováci vnímali ako Oscara. Bolo by smutné, keby niečo také navždy zaniklo,“ myslí si Lelkes.
Vystavovatelia znovuzrodenie privítali
Slovenskí vystavovatelia neskrývali niekoľko hodín po otvorení veľtrhu radosť, prekvapila ich účasť i záujem návštevníkov.
„Sme šťastní, že tu môžeme byť. Výstava sa niesla v duchu legenda sa vracia, takisto aj my môžeme povedať, že legenda sa vracia, keďže naša značka funguje na trhu viac ako 80 rokov. Veríme, že výstavu navštívi čo najviac ľudí, aby videli mladých, perspektívnych ľudí, značky a firmy,“ povedal Peter Antal z firmy zaoberajúcej sa výrobou ponožiek.
Podľa neho Slovensku TMM dlhé roky chýbal.
„Maličké výstavy sa konajú v Nitre a Košiciach, ale výstava takéhoto typu na Slovensku nie je. To, že sa obnovila je obrovské plus,“ vysvetlil Antal.
Milan Foltán šéfuje obuvníckej spoločnosti, ktorá je nástupcom legendárnej značky Baťa.
„TMM je jednoznačne pozitívna záležitosť. My ako slovenskí výrobcovia a predajcovia sa slovenskému trhu nemáme kde predstaviť, som jednoznačne za,“ povedal.
Obuvnícku firmu z Partizánskeho znova naštartoval v minulom roku.
„Mal som jedinečnú príležitosť predstaviť spoločnosť v trošku menšom štýle, ako tomu bolo voľakedy. Naša firma je nástupcom Baťu, čiže každý rok bola účastníkom tejto prehliadky,“ dodal Milan Foltán.
Firmou, ktorá stála pri zrode trenčianskeho veľtrhu je dnes firma Ozeta. Účasť spoločnosti na veľtrhu bola podľa Radovana Klimáčeka povinnosťou.
„Myslím si, že výstava pritiahne dosť ľudí, pretože povedomie o TMM je u zákazníkov silné. Všetci sú zvedaví na to, ako sa podarí znovuzrodenie.“
Výstava sa páči, i nepáči
Tisíc ľudí, tisíc chutí, aj tak sa dajú zhodnotiť názory návštevníkov na obnovený veľtrh Trenčín Mesto Módy.
„Chodila som sem ešte za minulého režimu. Pokúpila som si pekné veci – kabáty, látky, teraz nič. Som sklamaná, pretože ma sem nalákali prísť a kúpiť si niečo,“ povedala seniorka Viera z topoľčianskeho okresu.
Rovnakú cestu do Trenčína meral aj Milan, výstava má podľa neho zmysel, keďže zákazníci uvidia najnovšiu módu.
„Preferujem slovenské značky a výrobcov. Je potreba dať ich do popredia, lebo máme veľmi pekné výrobky,“ podotkol dôchodca z dedinky pri Topoľčanoch.
Výstava prilákala do Trenčína i študentky odevného dizajnu z Banskej Štiavnice, účasť je pre ne malým snom.
„Som veľmi šťastná, že sme sa do Trenčína dostali. Je tu kopec módy, krásnych ľudí a ešte krajšieho oblečenia. Niečo tak veľké vidím po prvýkrát a ešte dlho si to zapamätám,“ tešila sa Dominika spolu so spolužiačkami.
Či sa študentky spolu s ďalšími tisíckami ľudí budú môcť veľtrhu zúčastniť aj budúci rok je zatiaľ nejasné, až úspech a zhodnotenie TMM 2017 rozhodne o jeho ďalšej budúcnosti.