TRENČÍN. Od štvrtka 21. do soboty 23. septembra prebehne v Trenčíne 5. ročník sympózia súčasného umenia HALA. Počas troch dní dvadsiatka umelcov oživí mesto svojimi inštaláciami, interaktívnymi objektmi, hudbou, výstavami, diskusiami, divadlom i prednáškami.

Projekt Hala priviedol do Trenčína doteraz viac ako 200 autorov, okrem etablovaných výtvarníkov priestor dostali i žiaci základných a stredných umeleckých škôl i študenti medzinárodných vysokých škôl výtvarných umení. Na rozdiel od minulých rokov sa sympózium presúva z priestorov Meriny do centra mesta, chce byť bližšie k ľuďom.
O umenie ľudia budú zakopávať
Hala v mala v minulom roku potenciál aktivizovať nevyužitý priemyselný priestor v bývalej textilnej fabrike Merina, ale v roku 2017 prichádza k zmene, od ktorej si organizátori sľubujú väčšie zapojenie zo strany Trenčanov.
Podľa jednej z organizátoriek Radky Nedomovej do priestorov Meriny zavítali najmä tí, ktorí mali o umenie doslovný záujem. „Tento rok sa ale Trenčania musia potýkať s umením. Sami si utvoria názor, či to je, alebo nie je umenie, sami doň môžu vstupovať. O umenie sa ako keby potknú, stále tu budú nejaké diela a inštalácie,“ podotkla Nedomová.
Mesto bude obohatené o netradičné formy umenia, ako je happening, performance a rôzne svetelné inštalácie.

Predstaví sa dvadsiatka umelcov
Sympózium Hala otvoria vo štvrtok o 17:30 hod. v Galérii Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne (GMAB), kde predstavia výstavu Ilony Németh a Trenčianky Gabriely Zigovej.
„V piatok začíname o 11:00 hod. v galérií komentovanou prehliadkou k výstave dvoch autoriek a sprievodným programom, následne sa presúvame do centra mesta, kde bude o 14. h performance Rokka Juhasza s názvom Rovnováha, o 16. h ďalší happening Moniky a Bohuša Kubinských,“ informovala Nedomová.
Happening, alebo prepojenie divadelného predstavenia a výtvarného umenia, bude v prípade manželov Kubinských nasmerované na súčasné nálady v spoločnosti.
Podľa ďalšej z organizátoriek Lucie Horňákovej Černayovej spoja dve myšlienky do tradičnej veci, akou je oplátka.
„Pracujú s náladami, ktoré sú nielen tu, ale aj vo svete. Spájajú myšlienku, keď si oplátku dávame na znak pokoja, oni ju poznačia niečím, čo niektorým ľuďom symbolizuje nenávisť alebo smrť veľkého množstva ľudí, ktorí dokonca popierajú niečo, čo sa stalo. Pracujú s dvomi polohami, ktoré sa stretávajú v tak nežnej veci, akou je vianočná oplátka,“ ozrejmila Černayová s tým, že na oplátku strojom a jeho raznicami „vyrazia“ znak určitých režimov alebo hnutí.
Výjavy anjelov či jasličiek majú vystriedať ikonografie fašistických, xenofóbnych, totalitaristických alebo extrémistických prejavov.
Zvukovo zaujímavým vystúpením bude sobotňajší performance Barcode DJs. Tí vytvárajú hudbu snímaním čiarových kódov balených potravín a výrobkov.
„Následkom toho, ako zosnímajú čiarový kód, vznikne z toho nejaký zvuk,“ vysvetlila Černayová.
Milovníci maľby sa môžu tešiť na tvorbu maliarov Kristíny Migašovej a Lorenza Tondu z Florencie.
Za úlohu dostali vytvoriť murárnu maľbu na fasáde domčeka v areáli GMAB, ktorá na rozdiel od ostatných diel zostane v Trenčíne aj po ukončení 5. ročníka sympózia Hala.