TRENČÍN. Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) zverejnil najnovšie rebríčky základných a stredných škôl na Slovensku.
V rámci letnej aktualizácie boli doplnené aktuálne údaje o výsledkoch žiakov v celoštátnych testovaniach piatakov a deviatakov na ZŠ a výsledky absolventov SŠ v externej časti maturitných skúšok.
Ako dopadli školy z Trenčianskeho regiónu v rebríčku INEKO?
Z Trenčianskeho regiónu dopadla v hodnotení základných škôl najlepšie Základná škola Václava Mitúcha z Horného Srnia, ktorá sa v celoslovenskom meradle umiestnila celkovo na šiestom mieste.

Na 11. mieste skončila trenčianska Základná škola Dlhé hony, na 15. mieste Základná škola na Odborárskej z Nového Mesta nad Váhom.
Podľa aktuálneho rebríčka sa v kategórii stredných odborných škôl umiestnila z Trenčianskeho regiónu najlepšie Obchodná akadémia Milana Hodžu z Trenčína. Skončila na štvrtej priečke.
Ôsma skončila trenčianska Stredná zdravotnícka škola, desiata na Slovensku skončila Stredná priemyselná škola z Dubnice nad Váhom.
V rebríčku najlepších gymnázií skončilo z trenčianskeho regiónu najlepšie Gymnázium z Dubnice nad Váhom, celkovo na 16. mieste.
Na 18. mieste skončilo trenčianske Gymnázium Ľudovíta Štúra, tretie najlepšie v našom regióne je Gymnázium J. Jesenského z Bánoviec nad Bebravou.
Najlepšia základná škola je podľa INEKO v Košiciach
Spomedzi všetkých základných škôl sa celkovo na prvom mieste umiestnila Základná škola na Krosnianskej ulici v Košiciach.
Zo stredných odborných škôl si prvenstvo vyslúžila Obchodná akadémia v Trnave.
V poslednej kategórii prvú priečku obsadilo Gymnázium na Teplickej ulici v Bratislave.

Prostredníctvom tohto prieskumu sa môžu rodičia informovať o tom, ako dopadla škola, ktorú navštevuje ich dieťa. V prípade, že je v rodine malý predškolák, môže rebríček slúžiť ako pomôcka pri výbere budúcej školy.
INEKO však zároveň upozorňuje, že hodnotenie výsledkov žiakov nezohľadňuje rozdiely medzi žiakmi jednotlivých škôl spôsobené inými faktormi, než je vzdelávací proces (napríklad rozdiely v sociálnom zázemí) a nemeria ani pridanú hodnotu školy, čiže to, aké zručnosti a vedomosti škola v danom období odovzdala svojim žiakom, a preto komplexne nevypovedá o kvalite školy.