V sobotu sa na Ulici 1. mája koná prvý ročník akcie Trenčín na korze. Ambíciou organizátorov je urobiť moderný mestský trh, ktorý tu dlhodobo chýba.
O tom, aký bude prvý ročník, sme sa porozprávali so spoluorganizátorom akcie Richardom Ščepkom.
Prečo ste sa rozhodli zorganizovať takúto akciu v Trenčíne?
- Tento typ trhu v našom meste prakticky nie je. Podobný formát už funguje napríklad v Bratislave a v Trnave. Je úspešný a vyhľadávaný, to nás motivovalo pokúsiť sa o niečo obdobné aj v Trenčíne.
Mesto pravidelne organizuje farmárske jarmoky, čím sa bude Trenčín na korze líšiť?
- Trenčín na korze nemá konkurovať kvalitným jarmokom, ktoré v Trenčíne máme. Chceme priniesť do mesta trochu iný formát. Vytvoriť na netradičnom mieste pohodovú atmosféru, ktorú vytvorí nielen sprievodný program, ale aj spektrum predajcov.
Na čo všetko sa môžu návštevníci tešiť?
- Na ulici bude približne 40 stánkov. Od lokálnych značiek kvalitného detského oblečenia, cez šperky, tričká, kozmetiku, plátenné tašky až po zápisníky, domáce džemy, antikvariát či smaltované hrnčeky. Jednoducho produkty, ktoré potešia, zabavia, alebo sa stanú originálnym darčekom.
Čo bude okrem predajných stánkov súčasťou akcie?
- Bude prístupná hvezdáreň na Gymnáziu Ľ. Štúra s možnosťou sledovania Slnka a vo večernom vstupe Mesiaca a hviezd. Okrem toho ponúkne aj netradičný výhľad. Súčasťou trhu budú komorné koncerty, divadielko pre deti, vtipné divadlo pre dospelých, známe trenčianske kaviarne ukážu proces praženia kávy, vlastná výroba drevených placiek, tvorivé dielničky pre deti.

Určitú časť chceme venovať aj samotnej minulosti a budúcnosti ulice. Diskusiu o histórii Ulice 1. mája bude dotvárať výstava historických fotografii a pohľadníc. Výstava priblíži krásu ulice nielen počas monarchie, ale aj 1. republiky. Táto časť mesta sa takmer 90 rokov vôbec nezmenila.
Vidieť bude možné aj nepublikované zábery z vysvätenia troch zvonov v roku 1928. Dodnes zvonia v kostole „U sestričiek“.
Kedy ste sa začali zaoberať myšlienkou zorganizovať Trenčín na korze?
– Koketovali sme s ňou už dlhšie, ale definitívne sme sa s manželkou rozhodli v decembri 2016.
Bolo ťažké dať dokopy takú pestrú komunitu? Nemali ste problém nájsť dostatok originálnych výrobcov?
- Úplne jednoduché to nebolo. Chceli sme sa orientovať primárne na kvalitných lokálnych producentov. Časť z nich však nemala potrebné dokumenty k predaju na takomto formáte. Preto sme ich doplnili predajcami aj z iných častí Slovenska.

Chceli by sme, aby hlavne Trenčania ukázali Trenčanom, aké zaujímavé, dizajnovo pestré a kvalitné produkty vznikajú na území tohto mesta a v jeho okolí. Radi by sme ich vždy doplnili o nevšedné produkty aj z iných kútov Slovenska. Problematický sa trochu ukázal septembrový termín, v ktorom sa koná pomerne veľa podujatí.
V Trenčíne sa podobné akcie tradične konajú na Mierovom námestí alebo pred Domom armády. Prečo ste sa rozhodli pre Ulicu 1. mája?
- Hľadali sme verejný priestor, ktorý by bol netradičný a zároveň útulný. Ulica je pešou zónou, má skvelú dostupnosť MHD a blízke parkovisko na Rozmarínovej. Mám k nej aj trochu citový vzťah.
Absolvoval som tu základnú školu a chodil do kostola. Spoznal som na nej prvú detskú lásku, dostal prvú ozajstnú bitku, matematikárka nám pred vchodom do školy zbierala zošity, aby sme si nestihli urobiť úlohy cez veľkú prestávku.
Podaktorí za rohom pofajčievali, pozerali po babách, formovali sa na nej priateľstvá. Táto ulica vychovala mnohé generácie nielen „gymplákov“. Tak prečo si na ne nezaspomínať v jednu jesennú sobotu pri dobrej káve či kvalitnej hudbe?
Máte už skúsenosti z organizovania podobných akcií? Čo bolo pre vás najkomplikovanejšie?
– Okrem organizovania projektu Mestské zásahy Trenčín 2013 nie. Moja žena vedie časť kurzov v Materskom centre a Ivana Poruban Santová má ako pedagóg intenzívny kontakt s umeleckými a kreatívnymi činnosťami. Do tejto trojice skvele zapadli čerství absolventi gymnázia Milan Zongor a Tomáš Patro.
Veľmi nám v tomto pomohol Ivan Ježík. Bez týchto ľudí by to bolo asi nemožné. Sú nesmierne dôležití. Veľmi milo nás prekvapili aj úradníci na meste. Až takú ochotu a ústretovosť sme nepredpokladali.
Filozofiou akcie je spájať ľudí, projekty, mesto – prečo je to pre vás dôležité?
- Ak poznáme minulosť svojho mesta, lepšie rozumieme jej prítomnosti. Chceme sa pokúsiť o vytvorenie formátu, ktorý poskytne ďalší priestor na spájanie a stretávanie sa nás, ľudí, ktorí sme v tomto meste vyrástli, pracujeme, študujeme alebo sa len prisťahovali. Jednoducho tu žijeme.
Bude to jednorazová akcia, alebo máte ambíciu z Trenčína na korze spraviť tradíciu?
- Celé je to hlavne pre nás, Trenčanov. Ak sa tento typ trhu bude páčiť, chceme v ňom pokračovať. Minimálne na jar a na jeseň. Uvidíme, aké budú reakcie i návštevnosť. Trnavský rínok či Dobrý trh v Bratislave sa osvedčili. Radi by sme tradíciu vytvorili aj tu.
Aké sú vaše očakávania – kedy budete s priebehom akcie spokojní?
- Neočakávame, že prvý ročník bude dokonalý. Chceme, aby sme sa na tejto ulici stretli, na chvíľu zastavili, posedeli, porozprávali, zabavili, potešili a niečo zaujímavé dozvedeli. Ak s takýmito pocitmi budú ľudia z trhu odchádzať, určite si povieme, že to malo celé zmysel.