TRENČIANSKE TEPLICE. Kúpeľný park v Trenčianskych Tepliciach chcú v najbližších siedmich rokoch zrevitalizovať. Osemhektárový park má postupne prísť o takmer dve stovky starých a poškodených stromov, namiesto nich vysadia 207 nových, polovicu budú tvoriť ihličnany.
Okrem stromov dostanú svoje miesto aj cibuľové porasty a kvitnúce kry. Náklady na obnovu parku sa pohybujú v miliónoch eur. Peniaze chce novovzniknuté občianske združenie v zložení mesta Trenčianske Teplice, Kúpeľov Trenčianske Teplice a vlastníka Kursalonu získať najmä zo štrukturálnych fondov.
Park generačne obnovia, je prestarnutý
Kúpeľný park, ktorý vznikol v prvej polovici 18. storočia, je podľa krajinnej architektky Evy Wernerovej v kalamitnom stave. Ako vysvetlila, niekoľko desaťročí sa jeho vlastník nezaoberal generačnou obnovou.

„Našli sme park v prestarnutom stave. Dreviny boli často vo veku 100 až 200 rokov, keď už nastáva pomerne silné nasadenie škodcov aj chorôb. Veľmi časté boli poškodenia korún z pohľadu stability a ťažiska,“ informovala krajinná architektka.
Odborníci dendrologickým prieskumom navyše evidujú 25 – 60-percentné poškodenie stromov u 60 percent drevín, ťažké poškodenie zaznamenali u ďalších dvanástich percent. „V tejto chvíli je väčšina stromov v parku stredne a ťažko poškodená, čaká nás dosť náročný krok, generačná obnova,“ podotkla.
Zdravý park má podľa nej pozostávať z mladých, stredne starých i starých stromov, aktuálne v ňom prevládajú stromy staré alebo krátkoveké, dožívajúce sa 60 až 80 rokov.

„Dopĺňame dlhoveké dreviny. Hlavná alej bude lipová, bude tam veľa jaseňov, pokúšame sa do parku dostať niektoré duby, ktoré znášajú zatienenie. Z ihličnanov prevažne borovice, duglasky a smreky, ktoré ale nebudú mať taký vzrast, aby ohrozovali bezpečnosť,“ ozrejmila krajinná architektka.
Okrem stromov v parku vysadia kvitnúce kry, úlohou je v parku vytvoriť slnečné lúky, kvitnúce porasty i cibuľové porasty okolo vodných tokov. Pýcha Trenčianskych Teplíc má v konečnom štádiu kvitnúť, byť farebná a slnečná.
Obnova prebehne postupne
Stromy v Kúpeľnom parku aktuálne bezpečnosť návštevníkov neohrozujú, nebezpečné kalamitné dreviny odstránili vo februári a marci tohto roku. Ďalšie, menej poškodené a staré, odstránia v dvoch etapách. „Nie je dobré robiť tento krok (výrub, pozn. red.) naraz, pretože sa zrazu otvorí park, vojde doňho vietor a môže poškodiť porasty. Súčasne s asanáciou sa môže diať výsadba,“ dodala Eva Wernerová. Finálna podoba parku má byť hotová do siedmich rokov.

Kúpele peniaze na obnovu nemajú
Národnú kultúrnu pamiatku Kúpeľný park vlastnia Kúpele Trenčianske Teplice. Ich riaditeľa Michala Vojtáša potešil záujem mesta a majiteľa Kursalonu spolupodieľať sa na projekte obnovy parku.
„Ide nám o to, aby si viacerí uvedomili, že je to verejné priestranstvo, my sme zodpovední za bezpečnosť a to, ako sa tu ľudia cítia. Náklady znášame my a profitujú z toho všetci ostatní, a to sa nebavíme len o obyvateľoch mesta, ale aj o návštevníkov a ostatných ubytovacích zariadení na území mesta,“ podotkol Vojtáš s tým, že ročná údržba parku stojí majiteľa rádovo desiatky tisíc eur. Zhruba päťmiliónovú investíciu kúpele z vlastných prostriedkov nezaplatia. Za projektom obnovy stojí občianske združenie Ifigénia.
„Mesto cítilo určitý záväzok, pretože je to verejný priestor a ľudia sa často obracajú na nás, čo sa s parkom bude diať, preto to vyústilo do založenia občianskeho združenia, v ktorom je mesto zaagažované s kúpeľmi a súkromnou spoločnosťou,“ vysvetlil primátor Štefan Škultéty.
Cieľom Ifigénie je pripraviť projekt revitalizácie, zároveň je platformou, vďaka ktorej môžu získať najmä peniaze z externých zdrojov. „Veci potrebujeme riešiť systémovo, cez veľké projekty, fondy. Pripravili sme projekt na územné konanie, ktoré rozbiehame, aby sme v čase vyhlásenia výzvy boli pripravení,“ dodal primátor kúpeľného mesta. Traja členovia občianskeho združenie sa na obnove parku budú podieľať spolufinancovaním, každý v tretinovej výške.