TRENČIANSKE TEPLICE. Jedinečné kúpalisko Zelená žaba v Trenčianskych Tepliciach tento rok oslavuje osemdesiat rokov od otvorenia.
Postavili ho podľa návrhu brnianskeho architekta Bohuslava Fuchsa, v roku 1995 ho vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku. Odborníci ho zaraďujú medzi najvýznamnejšie stavby neskorého funkcionalizmu v Československu.
V roku 2000 kúpalisko zatvorili, dôvodom bol prasknutý bazén a potreba rekonštrukcie.
Vlastníkom boli Slovenské liečebné kúpele, ktoré na rekonštrukciu nemali peniaze. Kúpalisko ponúkli mestu, s ktorým sa nedohodli a následne ho predali súkromnému vlastníkovi.
V roku 2006 získala Zelenú žabu trenčianska spoločnosť Araver na čele s Tepličanom Jaroslavom Závodským
Ten chcel Zelenú žabu prestavať na akvapark, no nedostal súhlas Štátnej kúpeľnej komisie na využitie vody z termálneho prameňa Sina, a tak od rekonštrukcie odstúpil.
V roku 2009 odkúpil kúpalisko Zelená žaba český podnikateľ Ivo Valenta cez svoj Holding Synot.
Na začiatku rekonštrukcie musel riešiť spory s pamiatkarmi. Tí odmietali výrazné zásahy do národnej kultúrnej pamiatky. Hrozilo, že investor z Trenčianskych Teplíc odíde.
Obyvatelia mesta spísali petíciu na podporu obnovy, počas jedného mesiaca ju podpísalo viac ako sedemtisíc ľudí.
V roku 2015 kúpalisko po niekoľkoročnej rekonštrukcii znovu otvorili, náklady na rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky dosiahli 10 miliónov eur, z toho 1,5 milióna tvorila dotácia z eurofondov.
Kúpalisko pomohlo mestu
Podľa primátora Trenčianskych Teplíc Štefana Škultétyho ešte pred pár rokmi málokto dúfal, že sa Zelená žaba dožije jubilea v takom stave, v akom je dnes.
„Keď sa pred osemdesiatimi rokmi Zelená žaba otvárala, bola to veľká sláva, pri stavbe kúpaliska bol aj vtedajší prezident Edvard Beneš. Pre mesto to bolo významné rozšírenie portfólia služieb pre návštevníkov ako aj pre miestnych obyvateľov,“ uviedol Škultéty.

Rovnaký efekt malo pre mesto aj znovuotvorenie kúpaliska po rekonštrukcii pred dvoma rokmi, pričom si aj počas súčasného boomu otvárania mestských kúpalísk podľa Škultétyho zachovala svoju jedinečnosť.
"Otvorením tejto našej legendy sa opäť Trenčianske Teplice ako mesto dostali na „mapu kúpalísk“ a nie sú vnímané z pohľadu návštevníkov len ako kúpeľné mesto. Ročne navštívi Zelenú žabu niekoľko desiatok tisíc návštevníkov, čo pomáha k celkovému rozvoju mesta a cestovnému ruchu,“ dodal Škultéty.
Zelená žaba je podľa Svobodu dáma plná energie
Za dva roky navštívilo kúpalisko skoro 150 tisíc návštevníkov, zástupca investora Ján Svoboda hodnotí obnovu kúpaliska pozitívne.
„Kúpalisko si našlo svoju klientelu, ktorá sa sem vrátila. Mnoho ľudí z nostalgie, ale vďaka novému saunovému svetu sme privítali aj úplne iný typ klientov,“ uviedol Svoboda.
„Kúpalisko hojne navštevujú aj miestni obyvatelia, v rámci programu rezidenčných kariet ho navštívilo takmer tri tisíc obyvateľov Trenčianskych Teplíc,“ skonštatoval s tým, že si cení, že počas náročnej rekonštrukcie, ktorú neobišli problémy, podržali investora samospráva aj samotní obyvatelia Trenčianskych Teplíc.
„Zelená žaba napriek tomu, že má 80 rokov, je stále dynamická "dáma" plná energie. Architekt Fuchs ju urobil tak nadčasovo, že určite z architektonického, ale aj z funkcionalistického hľadiska bude stále skvostom aj nasledujúce storočie, uzavrel Svoboda.