TRENČÍN. Trenčiansky kraj sa teší čoraz väčšiemu záujmu zo strany turistov, vyplýva to zo štatistických údajov, ktoré predstavila Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región.
V porovnaní s prvým polrokom 2016 tento rok navštívilo kraj o 19 percent viac turistov. So zvýšeným záujmom súvisí aj nárast tržieb za ubytovanie, tie medziročne vzrástli o 3,5 milióna eur.
Veľkej návštevnosti sa tešili i kúpele
Od januára do júna 2017 si cestu do kraja našlo 172 660 ľudí, čo je o 32 842 návštevníkov viac ako za rovnaké obdobie roku 2016. Podľa predsedu KOCR Trenčín región Juraja Gerliciho bol Trenčiansky kraj v porovnaní s ostatnými, piatym najnavštevovanejším.

„Som veľmi rád, že sme sa dostali pred také kraje, ako je Košický, ktorý rozlohou patrí medzi oveľa väčšie, ako je Trenčiansky kraj. Stúpol aj počet prenocovaní, stúpli aj tržby, je to výsledok práce nielen KOCR ale aj všetkých poskytovateľov služieb v kraji,“ podotkol predseda organizácie.
Za nárastom podľa neho stojí propagácia a geopolitická situácia, pri ktorej ľudia vyhľadávajú viac aktivity a atrakcie na Slovensku, ako v zaužívaných destináciách. Najnavštevovanejšie boli kúpele v Trenčianskych Tepliciach, Nimnici a Bojniciach, veľkej obľube sa už tradične tešia miestne hrady a zámky.
Potvrdením zvýšeného záujmu návštevníkov je nárast počtu lôžok, číslo rástlo v minulom roku iba v Trenčianskom kraji. „Vo všetkých ostatných slovenských krajoch došlo v roku 2016 k výraznému poklesu. V tomto polroku počet lôžok stúpol až o 688, na porovnanie v Bratislavskom, Prešovskom a Košickom kraji počet lôžok klesol,“ priblížila Eva Frývaldská, výkonná riaditeľka KOCR Trenčín región.

Na hrady s e-ticketom?
Najvýraznejšou novinkou, ktorú miestna organizácia pripravuje je spustenie predaja elektronických lístkov, zamedziť majú dlhému státiu ľudí v radoch. Problém sa týka najmä hradov počas letnej sezóny.
„Pri podujatiach, ktoré sú veľmi navštevované musia čakať aj niekoľko hodín, teraz testujeme predaj lístkov i tiketov na Beckovskom hrade,“ povedala Frývaldská s tým, že lístky sa budú dať kúpiť aj cez mobil. Termín, kedy bude systém pripravený zatiaľ známy nie je, vedenie organizácie verí v spustenie do konca roka.
Krajská organizácia cestovného ruchu investuje čas a finančné prostriedky aj do vlastného webu, jeho úlohu je pozdvihnúť informovanosť domáceho i ‘cezpoľného‘ obyvateľstva. „Zistili sme, že domáce obyvateľstvo vie veľmi málo o tom, čo v kraji máme,“ prekvapila výkonná riaditeľka. Okrem tipov na ubytovanie, výlet i relax ponúka ako prvá na Slovensku kompletný prehľad cyklotrás na území svojho pôsobenia.
Krajská organizácia cestovného ruchu Trenčín región je financovaná vďaka členským príspevkom, z ktorých najväčší dáva Trenčiansky samosprávny kraj (TSK), z ktorého iniciatívy KOCR v roku 2015 vznikla.
„Ročne dostávame členský príspevok z TSK 350 000 eur, celkové náklady aj s prevádzkou sú okolo 400 000 eur,“ dodala Eva Frývaldská.