TRENČÍN. Stodesaťstranové pokračovanie knižky Dar zdravia od bylinkárky Kataríny s podtitulom Ako liečia bylinky vás aj tentokrát zavedie do sveta liečivých rastlín, ktoré vám pomôžu vylepšiť zdravotný stav alebo poraziť konkrétnu chorobu.
Katarína Edita Polomská – Černotová, členka Klubu zberateľov a pestovateľov liečivých rastlín Veronica v Trenčíne, v druhom diele knihy pripravila pre čitateľov aj bonus.
Okrem takmer stovky receptov na boj s rôznymi chorobami publikuje vo svojej knižke sedemnásť receptúr na prípravu osvedčených liečivých likérov a elixírov. Svoje knižky i prírodné liečivá prezentovala na 1. ročníku výstavy Hurá do záhrady.

Liečiteľská databáza na stovky chorôb
Stovky ľudských chorôb a ich liečbu bylinkami rozdelila vyhľadávaná ľudová liečiteľka Katarína Edita Polomská-Černotová do dvoch publikácií. „Prvý diel pomáhal liečiť podľa abecedy choroby od abscesov a áft až po choroby pľúc. V druhom diele sa snažím liečiť problémy od plynatosti a nadmerného potenia až po problémy žliaz s vnútornou sekréciou,“ prezradila populárna autorka liečivých rád a receptov.
A tak v jej Daroch zdravia nájdete tentokrát recepty, ako pomocou konkrétnych liečivých bylín poraziť aj šumenie v ušiach, rôzne zápaly, problémy s trávením, uhrovitosť tváre, seknutie v krížoch, zápchu, záhu, zachrípnutie, sennú nádchu, či vylepšiť zrak, potlačiť psoriázu, únavu, vyčerpanosť i závraty a vrásky.
Autorka sa v druhej publikácii nevyhýba ani alternatívnej pomoci pacientom so závažnými ochoreniami – rakovinou, tuberkulózou, svrabom, vredmi či problémami so srdcom a vysokým tlakom. Na každú z chorôb ponúka rady, ktoré bylinky by u pacienta mali zabrať.
Vo svojich knižkách pripravila liečiteľskú databázu na vyše dvesto najčastejších ochorení ľudského pokolenia.

Aj bylinkami sa dá predávkovať
Najobľúbenejšou liečivou bylinkou je pre bylinkárku Katarínu borievka. „Jej účinok opisovali na papyrusoch už starí Arabi. Odporúčam ju na detoxikáciu organizmu. Vyčistí pečeň, dezinfikuje močové cesty i ústnu dutinu, zabíja baktérie. Človek nemá ani afty, herpesy či zápaly ďasien a zubov. Pomáha aj pri paradentóze a neutralizuje žalúdočnú kyselinu. Každý deň treba požuť štyri kúsky a zapiť dostatočným množstvom tekutín,“ prezradila skúsená bylinkárka.
Katarína nedá dopustiť ani na ľudové antibiotikum – tradičný cesnak, cesnak medvedí, puškvorec či med. Odporučené množstvo byliniek pri konkrétnej chorobe by mal však pacient vždy dodržať.
Podľa bylinkárky Kataríny sa človek môže predávkovať aj liečivými rastlinami. „Závisí aj od veku i hmotnosti človeka, od jeho konkrétneho ochorenia i reakcií. Niekedy u pacienta treba dávkovanie aj znížiť, inokedy mierne zvýšiť. Bylinkári sa liečiteľstvom zaoberajú stovky rokov. Remeslo je staré päťtisíc rokov. Stovkami rokov osvedčené dávkovania rastlín, olejov, tinktúr či likérov sú platné vo všeobecnosti dodnes,“ prízvukovala liečiteľka.
Bylinkárska sezóna bola poznamenaná suchom
Tohtoročnú sezónu bylinkári za výnimočnú určite nepovažujú. „Bolo sucho, nebol to príliš dobrý rok. Všetky bylinky skôr dozrievali, niektoré rastlinky z tradičných miest úplne vymizli. Niektoré kvietky opadli zo dňa na deň. Sú roky, keď sa niektorá bylinka nedá vôbec zaobstarať,“ podotkla Katarína Edita Polomská-Černotová.
Ako ďalej povedala, príroda je nastavená tak, aby ponúkla vždy dostatok liečiv na ľudské zdravotné neduhy. Je presvedčená o Božej pomoci pri výskyte liečivých rastlín a ich množstva v našej prírode, aby sa ľudia mohli dostatočne liečiť. Podľa jej slov je dodnes neprebádané veľké množstvo rastlín. „Niekedy sa vyrábali lieky predovšetkým z rastlín. Dnes je to mizivé percento. Syntetická príprava liečiv je v prevažnej miere,“ podotkla.
Bylinkárka nebude oddychovať ani na jeseň. Teší sa predovšetkým na výskyt a spracúvanie liečivých koreňov. „Korene kostihoja i lopúcha sú naozaj perfektné. Lopúchový koreň obsahuje inulín, ten je veľmi dobrý pri liečbe cukrovky,“ prezradila.

Elixíry a likéry z čias Hippokrata
Na svoje si tentokrát prídu aj milovníci liečivých likérov a sirupov. Katarína Edita Polomská-Černotová ponúka na stránkach svojej knihy recepty na prípravu likéru pre chudokrvných, likéru na preháňanie i potlačenie horúčok i pre starších ľudí na posilnenie i pre nervózne tehotné ženy.
„Pripravila som pre čitateľov návody na receptúry likérov ešte z čias legendárnej liečiteľky Hildegardy z Bingenu (1098 – 1179). Človek, ktorý sa chce liečiť bylinkami a likérom z nich vyrobeným, má v sebe toľko zdravého rozumu, aby takýto likér pil s mierou. Všade je určené dávkovanie a nesmie sa to piť ako alkohol a prehnať to,“ usmiala sa autorka dvojice kníh. V jej novej knižke nechýba ani receptúra na prípravu sirupu farára Kneippa proti kašľu, pri ktorej vám nemôže chýbať skorocel či listy podbeľa a vňate paliny.
Priaznivci alternatívnej medicíny určite ocenia aj Hippokratov recept na fialkový sirup či jeho žalúdočnú horku.
Bylinkárka je aktívna aj v zime
Bylinkárka sa nikdy nenudí ani počas zimného obdobia, keď sú lúky s liečivými rastlinami zasnežené a premrznuté.
„Aktívna som stále. Počas zimy pripravujem masti i tinktúry. Cez zimu píšem knihy, už mám aj teraz niečo nové v hlave. Len to nechcem ešte prezrádzať,“ zasmiala sa. Mnohé bylinkárky a ľudové liečiteľky spája verejnosť aj s vešteckými praktikami. Aj bylinkárku Katarínu už nejeden človek požiadal o veštenie osudu.
„Každého upozorňujem, že s veštením nemám nič spoločné. Ja mám dar od Boha, že si rozumiem s bylinkami. Ja ro-zumiem bylinkám a ony rozumejú mne. To je môj najväčší dar na svete, že dokážem pomáhať ľuďom,“ dodala ľudová liečiteľka a uznávaná bylinkárka Katarína Edita Polomská -Černotová, ktorú v poslednej dobe čoraz viac nadchýna liečivý puškvorec.
Recepty v kombinácii s touto liečivou rastlinou tak možno nájdeme v niektorej z ďalších publikácii.