STARÁ TURÁ. Po štátnom prevrate v roku 1918 sa obyvatelia Starej Turej veľmi rýchlo vžili do nových pomerov a s chuťou sa dali do prác, ktoré vyvstali na politickom, hospodárskom i kultúrnom poli.
Staroturanom, ako národne uvedomelým občanom novej republiky, nebola prirodzene ľahostajná ani otázka vzdelávania a šírenia osvety.
Považovali za veľmi naliehavé vybudovať novú školu, ktorá však na rozdiel od starej nebude viac slúžiť maďarizácii, ale k upevneniu slovenského povedomia a kultúrnemu rozvoju regiónu. Hneď po oslave nového roka 1919 sa vybrala deputácia Staroturanov ku slovenskej vláde, ktorá od decembra 1918 sídlila v Žiline. Deputáciu tvorili katolícky farár Ignác B. Gašparec, evanjelický farár Ján P. Drobný, tajomník rady Ján Chorvát a Ján Vallo.

Po uisteniach a štedrých sľuboch slovenskej vlády sa nadšene vrátili domov a pustili sa do hľadania vhodného miesta pre budúcu meštiansku školu. To nebolo ľahké vzhľadom na to, že mestské predstavenstvo, rozdelené na evanjelikov a katolíkov, sa nemohlo istý čas dohodnúť a nájsť spoločné riešenie.
Aj vďaka povzbudeniu hlohoveckého školského inšpektora M. Buľovského sa napokon podarilo túto dilemu vyriešiť tým, že správa mesta prenajala potrebné miestnosti v dome Michala Roháčka a sieň v budove Modrého Kríža. Po nevyhnutných úpravách a obstaraní základného školského zariadenia sa začalo vyučovať, no zatiaľ len provizórne. Riaditeľom školy sa stal Jaromír Soukup z Myjavy.
O krátky čas nato sa začalo so stavbou novej dvojposchodovej budovy. Základný kameň bol položený už v októbri 1920. Školu slávnostne otvorili 17. septembra 1922 ako Masarykovu štátnu meštiansku školu. V ten deň sa okolo dvanástej hodiny na poludnie pri novopostavenej budove zhromaždil veľký dav, ktorí tvorili aj obyvatelia susedných miest a obcí, takže sa tam podľa odhadu zišlo približne 5000 ľudí. Celú slávnosť otvoril úvodným slovom Ján Vallo a po ňom rečnil čestný mešťan Starej Turej a podpisovateľ Deklarácie slovenského národa, kanonik Ľudovít Okánik.

Prehovoril aj minister školstva Vavro Šrobár a ďalší rečníci. Na záver sa richtár Tomáš Roháček srdečne poďakoval všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k založeniu školy. Program obohatila aj hudba spevokolu meštianskej školy a hasičov.
Okrem spomenutých rečníkov boli hosťami aj vládny referent Ján Janšák, senátor Šimon Roháček, poslanec Dezider Kovačic, Alexander Trokan, farár z Kostolného a mnohí iní. Po slávnosti bol pre hostí pripravený spoločný obed u Úradníčkov.
Autor: FRANTIŠEK SKOVAJSA