BZINCE POD JAVORINOU/HRUŠOVÉ. Hodiny, ktoré takmer desať rokov konštruoval domáci majster Pavel Mrázik, sú slovenským unikátom.
Na veži zvonice v miestnej časti Bziniec pod Javorinou v Hrušovom už z diaľky vidieť kuriózny ciferník. Namiesto tradičných dvanástich čísel je na ciferníku s veľkým metrovým priemerom vidieť čísla od jeden až po dvadsaťštyri.
Tvorca hodín Pavel Mrázik zomrel v roku 2007 vo veku 99 rokov. Neobvyklé hodiny po jeho smrti zastali. Po ťažkostiach s opravou mechanizmu by už začiatkom septembra hodiny mali opäť ísť.

Majstra hnevalo hlásenie času v rádiu
Iba malý podnet stačil zručnému majstrovi Pavlovi Mrázikovi, aby sa pustil do zložitej práce.
„Keď v rádiu otec vždy večer počul hlásenie času: je dvadsaťdva hodín desať minút, tak to s ním vždy pohlo. Akých dvadsaťdva, keď na hodinách je desať? pýtal sa. A tak sa rozhodol urobiť 24-hodinový ciferník. Veď deň má 24 hodín, a preto preferoval takýto zaujímavý ciferník,“ usmial sa jeho syn Ivan Mrázik.
Hoci jeho otec hodiny konštruoval v dielni priamo pri dome, v ktorom bývali, rodina dlho netušila, aký zázrak v jeho rukách opäť vznikne. Pavel Mrázik bol vychýrený konštruktér rôznych zaujímavých prístrojov, a tak zaujímavá novinka bola opäť na spadnutie.
„Otec bol tajnostkár a zároveň odborník na takéto mechanizmy. Vedel opraviť hodiny i hodinky. A ja som ani netušil, čo chystá. Len nosil rôzne ozubené kolieska a súčiastky. Dlho sa nechcel priznať, čo robí. A keď sme zistili, že to budú hodiny, tvrdil, že ich dá do humna nad pivnicu,“ zasmial sa Ivan Mrázik.
24-hodinový ciferník si autor obľúbil
V roku 1992 sa dve obrovské hodinové ručičky s veľkou odozvou nielen domácich z Hrušového po prvýkrát rozbehli. Až do majstrovho úmrtia nerobil mohutný a ťažký hodinový mechanizmus takmer žiadne problémy. Maličkosti spojené s chodom unikátneho časostroja dokázal jeho tvorca okamžite odstrániť.

„Hodiny išli roky veľmi presne. Všetko riadne „klapalo“. Iba málokedy bolo treba čas napraviť,“ prízvukoval syn hodinárskeho tvorcu. So vznikom hodín s netradičným ciferníkom mal Pavel Mrázik už značné skúseností.
„24-hodinový ciferník použil otec už pri hodinách na stene v našom dome. Na nich dokonca pred mnohými rokmi skonštruoval aj každodennú zmenu dátumu. Na hodinách sa menili dni i mesiace. Ďalšie malé hodiny s dvadsaťštvorkou mal aj vo svojej dielni. Ale tie na zvonici sú, samozrejme, najväčšie,“ usmial sa Ivan Mrázik.
Bzinský majster Pavel Mrázik najskôr hodinový mechanizmus skonštruoval na technický výkres. Všetko bolo presne vypočítané, vrátane počtu zubov na kolieskach. Po desiatich rokoch majstrovania v dielni ťažký mechanizmus jeho autor s pomocníkmi vyniesli do veže zvonice a oživili jeho chod.
Majster elektrifikoval 39 zvoníc v našom regióne
Zvonica v Hrušovom je spojená s rodinou Mrázikovcov už sto rokov. Už v roku 1918 ju nadstavil otec hodinárskeho majstra Pavla Mrázika a dokúpil sa ďalší zvon. O desiatky rokov neskôr jeho najbližší potomok do nadstavenej zvonice umiestnil unikátne hodiny.
„Otec bol vyučený strojný zámočník. Vyučil sa v Čechách, v Týne nad Vltavou. Bol tam okolo roku 1928. Cez vojnu robil patróny, po vojne robil aj vodomery, neskôr bol vedúci dielne,“ zaspomínal si na otca Ivan Mrázik. Výborný majster zo Bziniec pod Javorinou elektrifikoval aj 39 zvoníc v blízkom regióne. S niektorými mu pomohol aj syn Ivan. „Zvony vďaka otcovi presne zvonia aj v Bzinciach pod Javorinou, Lubine. Moravskom Lieskovom, Bošáci, Hrušovom, Štvrtku nad Váhom, Pobedime, Hlbokom, Podlužanoch i v ďalších okolitých farnostiach,“ potvrdil Ivan Mrázik.
V 50. rokoch zostrojil aj „stolný vesmír“, kde všetko pracuje tak ako v skutočnom vesmíre. Tento stroj je dodnes funkčný.
„V strede je svietiace Slnko, zemeguľa v podobe pomaľovanej stolnotenisovej loptičky sa vďaka motoru točí spolu s ďalšími vesmírnymi telesami. Chýbať nemôže ani Mesiac a družica, ktorá bola vystrelená do vesmíru,“ usmial sa majstrov syn.

Ťažkosti s opravou hodinového mechanizmu
Skvelý majster Pavel Mrázik v roku 2007 zomrel. S jeho odchodom na večný odpočinok zastali aj hodiny. Nájsť opravára, ktorý by zložitému mechanizmu opäť vdýchol život, nebolo jednoduché.
„Na výzvu v tlači sa ohlásili traja opravári. Z Myjavy a z Trenčína. Hodinový mechanizmus bol z veže demontovaný a u jedného z opravárov skončil až na päť a pol roka. Teraz je už hodinový mechanizmus opäť na svojom mieste vo vežičke zvonice a verím, že bude onedlho spustený do bezchybného chodu,“ skonštatoval Mrázik.
Po ťažkostiach s opravou hodín sa hodinový mechanizmus poháňaný elektrickou energiou teda opäť vrátil na svoje miesto v Hrušovom.
„Pôvodne to vyzeralo na zlomené zuby na jednom z kolies. Napokon problém zďaleka taký závažný nebol. Zložitá a ťažko opraviteľná chyba sa v mechanizme nevyskytla, čo sme si najskôr mysleli. Hodiny bolo potrebné aj poriadne premazať,“ dodal Ivan Mrázik.
V Bzinciach pod Javorinou už onedlho budú Dni obce. Práve v tomto termíne by mali unikátne hodiny opäť ožiť.