Nedeľa, 28. november, 2021 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Bikiny i burkiny. V nedomácom svete vzbudzujú pohoršenie

Vrcholiace leto prinieslo aj na Slovensko po prvýkrát v histórii nový fenomén-burkiny. Pre našinca netradičné plavky pomáhajú arabským ženám chrániť sa pred pohľadmi okolia.

Emíre Khidayer (1971) sa narodila slovenskej mame a irackému otcovi. Ako diplomatka pôsobila na zastupiteľstvách SR v Egypte, Kuvajte a Iraku.V Dubaji viedla firmu v oblasti informačných technológií. V Chartúme pracovala ako politická poradkyňa pre hlavného predstaviteľa OSN pre Sudán a momentálne robí v politickom tíme misie OSN v Iraku.Na Bratislavskej medzinárodnej škole liberálnych štúdií prednášala predmet arabské spoločnosti a kultúra. V spoluautorstve s Edgarom Jarúnkom vypracovala Návrh na prepis arabských slov do slovenčiny uverejnený v Slovenskej reči (2005).Je autorkou kníh Arabský svet – iná planéta? (2009, ocenená Literárnym fondom a Knižnou revue), Život po arabsky (2010), Príbehy zo Sumhuramu (2010), Dubajské tajomstvá (2013), Arábia chutí, v spoluautorstve s fotografom Alanom Hyžom (2016) a početných odborných a populárno-náučných článkov týkajúcich sa Blízkeho východu. Jej knihy boli preložené do češtiny, poľštiny a angličtiny.

NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Bikiny a burkiny. Obrovská odlišnosť dvoch svetov. Už nielen na plážach v arabskom svete môžete ženy milujúce vodu stretnúť zahalené v plavkách – burkinách.

Kým na plážach v západných európskych letoviskách sú už menej výnimočným javom, na Slovensku i v Českej republike vyvolali medzi návštevníkmi kúpalísk obrovskú diskusiu.

Niektorým burkiny nevadia, v iných vzbudzujú obrovskú nevôľu. V niektorých oblastiach Európy boli zakázané.

Prvá slovenská diplomatka na Blízkom východe a spisovateľka Emíre Khidayer sa narodila slovenskej matke a irackému otcovi.

Skryť Vypnúť reklamu

Tým, že pracovne aj osobne pozná obe strany, prinášame vám jej autentický pohľad na svet, v ktorom platia pre ženu aj pri vode úplne iné zásady ako tie, na ktoré sme v našej kultúre dávno zvyknutí.

Rozprávali sme sa s ňou nielen o čoraz viac diskutovanejších burkinách.


Voľný čas v arabsko-islamskom svete vyzerá u žien zrejme úplne inak ako ten náš.
- Keď si chceme rozobrať túto tému, musíme si uvedomiť, ako fungujú ľudia v arabsko-islamskom svete. Celá táto oblasť je mimoriadne ovplyvnená islamom ako životným štýlom, ktorý určuje všetko, vrátane vychutnávania si voľného času a jeho spôsobu.

Vo všeobecnosti mať čas na seba je pre ženu činnosť, ktorá stojí na konci rebríčka jej životných aktivít a tiež záujmu (hovorím o väčšine žien). Venovanie sa samej sebe je často vnímané ako márnosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Teda hovorím nielen o samotnom kúpaní, ale i o zájdení si do kina (ak vôbec existuje), ísť ku kaderníkovi, respektíve kaderníčke (ak vôbec existuje taká možnosť), prečítať si knihu okrem Koránu (čítanie je záležitosťou iba elít, bežný Arab takmer nečíta), ísť pozrieť kamarátku alebo študovať.Nielen v cudzine, ale aj na slovenských a českých kúpaliskách sa objavili arabské ženy vo svojom voľnom čase v plavkách-burkinách zahaľujúce celé telo. Ako to vnímate?
- Pozitívom je, že moslimka je ochotná prijímať radosti tohto sveta aj v podobe kúpania. Na druhej strane stojí fakt, že vo svojom myslení zostáva v štádiu, kedy rieši javy, ktorými – neuvedomujúc si – podporuje nerovnosť pohlaví. Stále je ponorená v ohraničeniach islamu. Jej rozhodnutie je ísť sa kúpať. To, že zostane zahalená, odráža diktát islamských učencov (teda niekoho iného), ktorých výklad akceptovala a preniesla do praxe.

Skryť Vypnúť reklamu

Kúpať sa v burkinách alebo zahalená je spojené s predpisom a nezvykom odhaľovať telo niekomu inému ako vlastnému mužovi, pričom sa v tejto interakcii rieši postoj muža a nie ženy.

Existujú v arabských krajinách tradičné verejné kúpaliská podobné tým našim?
- Uvedomujúc si danosti vštepené islamom ako prevládajúcou ideológiou tejto časti sveta, verejné kúpaliská ako ich my poznáme, neexistujú.

Ak sú bazény, nájdete ich ako súčasť klubov britského razenia alebo v najlepších hoteloch. Iste, nejde o žiadnu masovosť, členské si môže dovoliť málokto. Druhá vec je, ako sa človek, teda „typu“ žena, cíti vo väčšinovej prítomnosti mužov. Miestna žena je na takýchto miestach raritou.

Prečítajte si tiež: Nudistickú pláž na Zelenej vode toleroval aj minulý režim Čítajte 

Ako často vídať ženy v arabských krajinách na verejných plážach?
- Na verejných plážach (ak vôbec sú) ich najčastejšie vídať kompletne zahalené pod slnečníkom, ako sa pozerajú na manžela a deti, ktoré sa radujú z vodného zážitku.
Keď ide o spoločnú pláž, máloktorá žena vstúpi do vody, a ešte menej ich aj pláva, a ak sa o to snaží, tak iba v dlhom košeľovitom odeve či dnes už burkinách. O plávanie tu vôbec nejde.

Mimochodom, plavkýň je v tejto časti sveta ako šafránu. Aj keď má žena oblečenú džallábíju, tak jej voda prisaje odev na telo a potom vidno jeho tvary. To podľa nariadení v islame nemožno dopustiť. Preto sa radšej väčšinová, aj tzv. umiernená moslimka snaží kúpaniu vyhnúť.

V Egypte sa od začiatku nového milénia začali objavovať segregované pláže iba pre ženy. Zrazu sa stali veľkých hitom, čo svedčalo o tom, že ženy si chceli spraviť radosť. Ženy z vyššej spoločnosti na verejné pláže, hoci niektoré z nich nosia bikiny, nechodia.

Doprajú si servis v drahých kluboch a hoteloch, kde je predsa len otravovanie mužov nižšie. Ale i tak tam nechodia samy, vždy buď v spoločnosti kamarátok, alebo s rodinou.

Aký vzťah majú arabské ženy k plávaniu a k tráveniu voľného času pri vode?
- Kúpanie určite nepatrí k tradičným formám vyžitia sa či arabských mužov, či žien. Drvivá väčšina Arabov plávať nevie, hoci má more pod nosom.

Vidno to napríklad na oboch stranách Mŕtveho mora. Kým izraelská strana je preplnená turistami, ale i miestnym obyvateľstvom, jordánska, až na pár miestnych pubertiakov a turistov v hotelových komplexoch, zíva prázdnotou.

Mala by Európanka v dvojdielnych plavkách problémy v arabských krajinách mimo turistických centier na verejnej pláži medzi domorodým obyvateľstvom takto oblečená?
- Mala aj má. Tam, kde s tým problém nemá, dôvod je jednoduchý – lebo sa tam nekúpe, hoci my by sme do vody skákali jedna radosť.

Presne tak to vyzeralo v sudánskom mestečku Sawákin, kde voda bola taká číra, že dno sme rozoznávali ďaleko od brehu. Predstava, že by som sa tam vyzliekla do plaviek, bola jednoducho nepredstaviteľná.

Prečítajte si tiež: Mladý pár počas kúpania na Zelenej vode obťažovali exhibicionisti Čítajte 

Cudzinka totiž pozornosť vzbudzuje, aj keď je oblečená. Stále funguje predpojatosť, že keď sa žena vyzlečie, ide o prostitútku, ku ktorej si každý môže dovoľovať. A pre štandardného miestneho muža európska žena v plavkách je nepochopiteľný pojem a je z toho totálne zmätený.

Tým, že vyrástol tam, kde vyrástol, priraďuje situácii podobné až rovnaké parametre, ako by vnímal u lokálnej ženy. Potom je na zváženie, či je európska žena ochotná dávať dôvod na (v lepšom prípade) nemiestne návrhy (ak si to vôbec uvedomuje).

Ako sa teda môže cítiť Európanka medzi domorodcami na verejnej pláži mimo hotelových komplexov?
- Celkovo je pobyt pre Európanku medzi domorodými mužmi na verejnej pláži, ale i mimo verejnej, adrenalínový. Aj moje prvotné nadšenie z členstva v hoteli Sheraton v Káhire bolo pomerne skoro zaklincované, lebo som pri každej návšteve bazéna či fitnescentra musela odignorovávať nástojčivo-hladné pohľady miestnych, respektíve arabských mužských návštevníkov. Otravnosť, ako i pochopenie tohto javu ma doviedli k tomu, že som tam prestala chodiť.

Slovenskí turisti a turistky cestujú k moru do obrovských rezortov do Egypta, Tuniska či Turecka. Aká je situácia v tomto smere v bežne nenavštevovaných krajinách, ktoré zaváňajú exotikou, kam sa našinec nedostane?
- Pre ilustráciu, pred pár rokmi sudánska vláda požiadala najznámejšieho sudánskeho podnikateľa Usámu Dáwúda, aby vybudoval turistické centrum pri Červenom mori, ktorým by sa Sudán mohol pýšiť.

Pripomínam, že sudánske teritoriálne vody ukrývajú panenské koraly asi ako už málokde, ako aj potopené lode z 2. svetovej vojny božské pre milovníkov potápania. A to nerátam nádherné lagúny s nedozerným množstvom červenomorských vodných tvorov, takže na turistické centrum by bol dôvod úplne pádny.

Usáma po zvážení navrhol: „Vybudujem, ak splníte tieto podmienky: zjednodušíte vízový režim pre turistov, povolíte konzumáciu alkoholu v centre a umožníte ženám nosiť bikiny“. Ako to skončilo? Vláda na návrh nepristúpila.

Aké sú pocity moslimky v burkinách pred Európanom a Európanky v bikinách pred arabských mužom?
- Principiálne rovnako je zlý pocit moslimky z odhalenia vlastného tela, lebo si myslí, že bude predmetom pozorovania ostatných mužov a nebudú si ju vážiť a rovnako ja mám zlý pocit v bikinách, keď na mňa civia muži so slintajúcim pohľadom.

Pokiaľ ide o mňa, aby som sa cítila komfortne, musela som svoj postoj prehodnotiť a prispôsobiť prostrediu. Žena v burkinách si musí zvážiť, o čo jej v konečnom dôsledku ide. A tiež sa snažiť pochopiť miestne prostredie, pre ktoré je jej postoj z nášho hľadiska dávno prekonaný (ak to vôbec vie či chce).

Mnohé moslimky žijú v Európe roky. Je šanca, že by burkiny niekedy odložili? Aký je váš pohľad na ich nosenie v európskych pomeroch?
- Ak moslimská žena po približne dvoch rokoch v Európe nezmení svoje nastavenie, je mimoriadne nízka pravdepodobnosť, že bude schopná sa integrovať do miestnej spoločnosti. Tvrdošijné presadzovanie si moslimskej identity aj v podobe burkín v Európe nie je riešením pre liberálnu budúcnosť.

Naopak, vnáša to do našej spoločnosti spiatočníctvo a zaoberanie sa javmi, ktorými sa už zaoberať nepotrebujeme. Preto úplne chápem našincov, že im zásah do ich sekulárneho a liberálneho spôsobu života, ktorý sme si museli storočia budovať a zaslúžiť, vadí.

Z môjho pohľadu oprávnene. Vadí aj mne, lebo je načase sa zaoberať vznešenejšími a ušľachtilejšími cieľmi ako rozdeľovať ľudí podľa pohlavia a stredovekého diktátu, čo a ako majú v tomto zmysle robiť.

Na niektorých plážach v západnej Európe (Korzika, Cannes) už burkiny zakázali, súdy však zákazy nosenia burkín napokon zrušili. Aký máte názor, že v Európe v niektorých lokalitách už kúpanie v burkinách zakázali?
- Vidím to ako rozhodnutie, kam sa chce súčasná spoločnosť uberať. Či bude akceptáciou a umožňovaním priestoru pre zaostalé prístupy podporovať spiatočníctvo, a teda en bloc aj nerovnoprávne postavenie ženy, alebo chce dosiahnuť vyšší vývojový stupeň, kedy sa myseľ jedinca môže upriamovať na príjemné stavy a prejavy bytia bez toho, aby bol človek – žena obmedzovaný či nebodaj sankcionovaný.

Najčítanejšie na My Trenčín

Inzercia - Tlačové správy

 1. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 2. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 3. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 4. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 5. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 6. Ani najlepšia mama nevie, čo sa deje v tele jej dieťatka
 7. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 8. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model
 9. Dôchodkové sporenie s rešpektom k budúcnosti
 10. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 1. Tipy na darčeky, ktoré potešia každú ženu
 2. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 3. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 4. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 5. Tatranský buk je Stromom roka 2021
 6. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 7. BLACK FRIDAY: Nakupujte výhodne prírodné produkty
 8. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 9. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 10. Spoločnosť v Lipt. Mikuláši dodáva námorný informačný systém
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 29 136
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 311
 3. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 6 115
 4. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 5 845
 5. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 120
 6. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 560
 7. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 397
 8. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 357
 9. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick 1 874
 10. Ako predísť intímnym problémom? Vyvolať ich môže aj bežná vložka 1 801

Blogy SME

 1. Ján Marton: Progresívna vízia ministerstva pôdohospodárstva je skôr halucináciou diletantov.
 2. Jaroslav Polaček: Pamätáte si ešte na modé tabuľky? Ja už ani nie!
 3. Adam Sedláček: Bravčové ucho pod stromčekom a sukňa nad kolenami
 4. Tomáš Sedliačik: Obeťami konšpirácií sme všetci
 5. Jozef Rybár: Už aj samozvaný "Posledný križiak", minister Krajniak stratil pamäť?
 6. František Lefler: Vianočné trhy v Nemecku
 7. Štefan Vrátny: Vakcéri, antivakcéri, a čo by bolo správne
 8. Ján Magušin: Ako sa Smer a pozostatky Mečiarovcov tlačia do "šedého" internetového priestoru
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 9 198
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 292
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 454
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 456
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 6 052
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 122
 7. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 556
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 4 004
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Valentína Sedileková: Komentujete vzhľad druhých ľudí? Ubližujete im viac, ako si uvedomujete
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Dubnická radnica vysadila na jeseň v siedmich lokalitách mesta viac ako 100.000 jarných cibuľovín.


TASR 59m

Počas soboty zdravotníci podali 936 vakcín od konzorcia Pfizer/BioNTech.


TASR 5 h
Stará Štefánikova busta dodnes tróni v riaditeľni školy, teraz ju predstavujú na výstave.

Vznik Československa, generál Štefánik, Československé légie a Gymnázium M. R. Štefánika v Novom Meste nad Váhom s viac ako storočnou históriou. Výrazné pojmy, ktoré sú doslova pupočnou šnúrou spojené už vyše sto rokov.


12 h
V oravských pôrodniciach je dlhodobo vysoká pôrodnosť.

Prinášame vám prehľad novorodeniatok, ktoré sme odfotili v trenčianskej a myjavskej pôrodnici. Ich fotky boli zverejnené v MY Trenčianskych novinách.


13 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Peter sa z tohto sveta rozhodol odísť dobrovoľne.


27. nov

Radnica pomenovanie ulice neodporučila.


27. nov

Nezvestný je od dnešného dňa.


(rv) 27. nov

Pacienti sa cítia ako víťazi, že covid prežili nezaočkovaní. Nedochádza im, že ľudia čakajú na operácie, hovorí.


26. nov

Blogy SME

 1. Ján Marton: Progresívna vízia ministerstva pôdohospodárstva je skôr halucináciou diletantov.
 2. Jaroslav Polaček: Pamätáte si ešte na modé tabuľky? Ja už ani nie!
 3. Adam Sedláček: Bravčové ucho pod stromčekom a sukňa nad kolenami
 4. Tomáš Sedliačik: Obeťami konšpirácií sme všetci
 5. Jozef Rybár: Už aj samozvaný "Posledný križiak", minister Krajniak stratil pamäť?
 6. František Lefler: Vianočné trhy v Nemecku
 7. Štefan Vrátny: Vakcéri, antivakcéri, a čo by bolo správne
 8. Ján Magušin: Ako sa Smer a pozostatky Mečiarovcov tlačia do "šedého" internetového priestoru
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 9 198
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 292
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 454
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 456
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 6 052
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 122
 7. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 556
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 4 004
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Valentína Sedileková: Komentujete vzhľad druhých ľudí? Ubližujete im viac, ako si uvedomujete

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu