Štvrtok, 2. december, 2021 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Zberateľov zaujímajú aj vyhorené chaty. Štítky z nich sú najvzácnejšie

Turistické štítky – záľuba, ktorá po vyše sto rokoch postupne zomiera. Drevené turistické palice nahradili moderné teleskopické. A štítky už niet kam pribíjať.

NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Časy našich predkov, keď si pri potulkách lesmi pomáhali pri chôdzi drevenými palicami, sú už nenávratne preč.

Drevené turistické palice nahradili moderné trekingové, teleskopické.

Oceľové trekové palice, karbónové palice či palice z hliníka sú dnes výbavou takmer každého turistu.


Moderná doba však takmer zabila jeden z koníčkov. Kovové turistické štítky z vysokohorských chát, rozhľadní, pútnických miest, lanoviek, zámkov, hradov, mostov, kúpeľov, jazier či vrcholov už niet kam pribiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Krásna záľuba malých pútavých kovových turistických štítkov s dvoma dierkami na miniklinčeky tak po vyše sto rokoch od jej vzniku postupne vymiera. Zanietených zberateľov na Slovensku a v Českej republike je už iba minimum. Vlastnia však skutočné unikáty.

Niektorí z nich majú vo svojich zbierkach aj turistický štítok z Trenčína. Dominuje na ňom Trenčiansky hrad. Iní zberatelia uchovávajú zberateľskú zaujímavosť v podobe turistického štítku Mohyly M. R. Štefánika na Bradle.

Novomešťan si priniesol oštítkovanú drevenú paličku

Patríte k vášnivým turistom či cestovateľom? Pocit priniesť si z vysokohorskej chaty po zdolaní štítu suvenír dobre poznáte. Možno aj vy máte doma poličku, ktorá vám pripomína zážitky z ciest a túr.
Niektorým stačí pečiatka vysokohorskej chaty, iní si odnesú magnetku či odznak.

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Sväté písmo hranice nepozná Čítajte 

„Náhodou som u starožitníka na poľskej strane Vysokých Tatier narazil po túre na krásnu a desaťročia starú turistickú drevenú palicu. Neznámy turista si na ňu v minulom storočí pribil osemnásť turistických štítkov. Je to nádherný suvenír z turistiky vo Vysokých Tatrách,“ povedal novomestský turista a nový majiteľ turistickej palice.

Hoci na ňu natrafil vo Vysokých Tatrách v Poľsku, drevená palica je skrášlená štítkami z rakúskych i talianskych hôr.

„Neznámy turista s drevenou palicou pochodil naozaj krásne miesta, najmä v Alpách. Svetoznáme stredisko Kitzbühel v Tirolsku i Kaprun. Na niektorých štítkoch sú i nadmorské výšky, ktoré dosiahol. Zdolal rakúsky ľadovec Kitzsteinhorn (3204 m n. m.) a v talianskych dolomitoch Passo Sella (2214 m n. m.). Po výstupoch oddychoval aj na vysokohorských chatách Blaserhütte (2244 m n. m.), Truna Hütte (1850 m n. m.), Rudolfshütte (2242 m n. m.) i Padaster Joch Haus (2218 m n. m.),“ uviedol Novomešťan.

Skryť Vypnúť reklamu

Turistické štítky, ktoré historicky dotvoril aj zub času, dokazujú aj ďalšie výlety neznámeho turistu z minulého storočia. Mittelberg, St. Johann v Tirolsku, Bad Reichenhall, Kössen či Königssee patria medzi ne.

Rekordér má 11-tisíc turistických štítkov

Štítky na turistické drevené palice boli obľúbeným suvenírom z ciest takmer každého turistu najmä v minulom storočí. Predávali sa na každom turisticky zaujímavom mieste.

„Ešte aj dnes sa dajú na burzách najmä v Rakúsku a Nemecku nájsť zaujímavé drevené palice s turistickými štítkami. Zrejme takto sa palica po kúpe na burze dostala až do Poľska k starožitníkovi, kde si ju Novomešťan kúpil,“ vysvetlil skúsený zberateľ turistických štítkov Radomír Peiker, ktorý ich má v svojej zbierke vyše 3000.

Prečítajte si tiež: Postcrossingu sa venujú tisíce Slovákov Čítajte 

Československým rekordérom je Petr Božoň, ktorý sa špecializuje na štítky z Beskýd, Českej republiky a štítky vyrobené do roku 1948.

Nazbieral ich neuveriteľných 11-tisíc kusov. Vyše 5000 štítkov na drevené palice má Martin Němec. Toho najviac fascinujú staré prvorepublikové štítky z Československa.

„Špičkových zberateľov na území bývalého Československa je už iba približne desať. Ale ich zbierky sú naozaj unikátne. V každej zbierke sú tisícky štítkov,“ uviedol Peiker. Niektorí zberatelia zbierajú iba štítky regiónu, v ktorom žijú, iní sa špecializujú na jednotlivé horské masívy – Vysoké Tatry i Nízke Tatry, Beskydy, Český raj, hrady, rozhľadne, mestá i jednotlivé okresy.
„Niektorí zberatelia zbierajú úplne všetky štítky bez rozdielu kategórií,“ vysvetlil Radek.

V drevenej paličke vyryté pamätné dátumy túr

Doba sa však zmenila a romantické časy starých turistov sú už dávno preč. Už iba v predstavách si môžeme zaspomínať na našich turistických predkov oblečených v pumpkách alebo golfkách, vo svetroch s nórskym vzorom a v okovaných turistických topánkach. V rukách im nemohla chýbať drevená turistická palička s klasickým zahnutím.

Prečítajte si tiež: Bazovský mal po vojne finančné problémy. Dnes sa jeho diela predávajú za desaťtisíce Čítajte 

„Na niektorých paličkách skrášlených štítkami boli dokonca vlastnoručne vyryté dátumy návštev jednotlivých lokalít, odkiaľ štítky pochádzali,“ pokračoval Peiker. Predstava pritĺkania kovových štítkov na dnešné moderné teleskopické palice často vyrobených z odľahčených materiálov je naozaj nereálna a úsmevná. Mierne skorodované jemné klinčeky, opotrebovanie drevenej palice, hrotu i desiatky rokov starých turistických štítkov dávajú dnes už paliciam so závanom histórie nevšedné čaro.

„Je to naozaj príjemný pocit vlastniť takýto suvenír. Na internete som si popozeral všetky miesta, po ktorých pred rokmi kráčal s palicou môj neznámy predchodca, turista a bývalý majiteľ paličky. Pochodil naozaj skvostné miesta. Je to zaujímavá inšpirácia na nové túry,“ tešil sa z krásneho suveníru Novomešťan.

Dnešní zberatelia štítky na palice už nepritĺkajú

Pre mnohých turistov najmä v dávnej minulosti boli najvzácnejšími štítkami tie, ktoré získali na miestach osobne navštívených. Potom iba zobrali kladivko a drobnými klinčekmi si ho pribili na turistickú palicu z dreva. Časy sa však menia aj v tomto smere. Drevené paličky zmizli a veľkozberatelia majú často iný systém.

„Sú zberatelia, ktorí zbierajú aj najnovšie pestrofarebné hliníkové štítky s tvarom erbu. Niektorí veľkozberatelia už ani nechodia na turistiku či cesty. Majú dohodu s výrobcom, od ktorého si všetky nové vyrazené štítkové aktuality odkúpia. Z môjho pohľadu je to úpadok, zmizlo to kúzlo zháňania,“ prízvukoval Peiker.

Radek potvrdil aj postupné vymieranie koníčka. A nie sú za tým iba nepoužívané drevené turistické palice.

„Aby si niekto kúpil štítok a nabil ho na paličku? Tak to už takmer nikto nerobí. Problém je aj to, že na paličku sa z oboch strán vojde maximálne tridsať až štyridsať štítkov. Koľko paličiek by museli mať zberatelia, ktorí ich majú tisíce? Preto si ich ukladajú mimo paličiek a nepritĺkajú ich,“ vysvetlil Radek.

Trenčiansky hrad i mohyla na Bradle

Výroba turistických štítkov sa začala už pred rokom 1920 pravdepodobne v alpských krajinách. Do Československa prišli štítky cez pohraničné hory z Nemecka. V druhej polovici 30. rokov sa na mnohých turistických štítkoch začala objavovať československá zástava alebo znak. S nástupom vojny sa objavil na štítkoch slovenský kríž.

„Veľkú popularitu mali turistické štítky vždy v Rakúsku, Poľsku, Českej republike, Slovensku, Nemecku, Švajčiarsku, Taliansku,“ pokračoval Radek Peiker.

Na ich výrobu sa používal bronz, alpaka, mosadz, hliník, nikel i oceľ. Niektoré zo štítkov boli aj umelohmotné. Niektoré boli doplnené farebným prevedením, iné iba klasicky vyrazené. Štítky sa však ani za čias ich najväčšej popularity nedali získať a kúpiť na všetkých vysokohorských chatách, rozhľadniach či v útulniach.

„Bolo to vždy o ľuďoch, ktorým tieto objekty patrili a ktorí tu pracovali. Oni to pre turistov museli nechať vyrobiť,“ vysvetlil skúsený zberateľ.

Na veľmi starých štítkoch má svoje miesto aj Trenčín so svojou dominantou – hradom a podhradím. Trenčianske turistické štítky z dávnych dôb sa dajú dnes zohnať už iba na burzách. Tam sa objavia aj štítky zo Škótska, Holandska, Belgicka, Dánska a dokonca aj z Portorika, Bahám, USA či Austrálie.

Svoje zastúpenie na štítkoch má aj Lochnesská príšera či legendárny Alcatraz. Nechýba ani bradlianska mohyla s generálom Štefánikom.

Raritou sú štítky z vyhorených chát

Aj zberatelia turistických štítkov majú svoje zberateľské rarity a „Modrých Mauríciov“.
V rokoch 1945 – 1946 vyhorelo veľké množstvo chát, hotelov, rozhľadní i útulní. Vlastníci štítkov z dnes už dávno neexistujúcich objektov ich považujú za najcennejšie.

„Boli to štítky, ktoré sa vtedy kúpili za pár halierov alebo jednu korunu. Chata potom vyhorela a už sa nikdy neobnovila. Viac štítkov sa už nevyrobilo a ich počet bol definitívne konečný. Sto, dvesto alebo tisíc. Ale už ani o jeden naviac. A štítok z nej sa stal zrazu raritou,“ pokračoval nadšený „štítkar“ Peiker.

Medzi slovenské štítkarské skvosty patria suveníry z bývalej Podkarpatskej Rusi. Tých je naozaj ako šafránu.

„Z Podkarpatskej Ukrajiny, ktorá bola v minulosti súčasťou Slovenska, boli nádherné štítky s hlavou medveďa alebo s celým medveďom. Veľmi vzácne sú aj štítky Klubu československých turistov. Tie mali vysokú kvalitu, jemnú grafiku, miestopisnú myšlienku a výborný výber objektov.

Naopak, sú aj veľmi bežné štítky. Napríklad v Čechách je to Sněžka a Praděd. Tých je veľmi veľa,“ dodal Radomír Peiker. Vzácne sú aj turistické štítky s pravopisnými chybami či s nesprávne uvedenými nadmorskými výškami štítov i chát.

Socializmus turistickým štítkom neprial

Jedným zo zberateľov, ktorý pomáha dodnes držať tohto krásneho koníčka nad vodou, je aj Jiří Brabec.
„Osobne zbieram iba štítky z miest, ktoré som navštívil. Preto ani počet štítkov v mojej zbierke nerastie tak rýchlo. Odmietam skupovať a následne predávať iba preto, aby som ich mal najviac,“ skonštatoval.

Na zbieranie turistických štítkov si spomína aj v časoch socializmu. Aj vtedy sa predávali „plechové známky“ s motívmi navštívených miest. Prvorepublikovým štítkom sa však nikdy nevyrovnali. Bolo to v 60. rokoch a štítky postupne mizli až sa prestali úplne vyrábať.

„K štítkom boli priložené dva malé klinčeky. Boli to tie klasické štítky na drevené palice. A keď ste mali so sebou drevenú paličku, tak vám ich na chate aj ochotne pribili,“ usmial sa Brabec pri spomienke na takzvané podnikové výlety z čias socializmu.

K vzkrieseniu ich výroby prišlo až koncom minulého storočia. Okrem mosadzných razených začali vznikať papierové zalisované do podložky z hliníka a práve tie sa stali záujmom dnešných zberateľov.

A staršie? Tie sú dnes už beznádejne vypredané a dajú sa zohnať iba na zberateľských burzách či výmenou.

Najčítanejšie na My Trenčín

Inzercia - Tlačové správy

 1. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 2. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 3. Vieme čo je úspech. Pomôžeme ho dosiahnuť aj vám
 4. Tento rok turizmu neprial
 5. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 6. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 7. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 8. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 9. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 10. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené
 1. 365.bank sa stala bankou roka na Slovensku
 2. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 3. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 4. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 5. Tento rok turizmu neprial
 6. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 7. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 8. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 9. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 10. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 18 601
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 15 873
 3. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 12 640
 4. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 8 304
 5. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 694
 6. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 5 919
 7. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 749
 8. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 4 865
 9. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne 2 222
 10. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 1 983

Blogy SME

 1. Vanda Tuchyňová: Z POD ZADKU“ NÁM BERÚ VLASTNÉ POZEMKY, ROZOBERAJÚ MAJETOK ŽILINY A MESTO SA LEN PRIZERÁ !
 2. Agáta Krupová: Juraj Ďurček: Dejiny železníc horného Zemplína (o autorovi i knihe)
 3. Jan Pražák: Já ti říkal, že to děláš blbě!
 4. Štefan Vidlár: Mojim rovesňíkom!
 5. Ctirad Klimčík: O študentoch
 6. Věra Tepličková: Vydrž, Prťka alebo Ako nezatvoriť školu, v ktorej sa motá už len jeden zdravý učiteľ
 7. Emil Fitoš: Nad technickým riešením očkovacích poukazov visí veľa otáznikov
 8. Štefan Vidlár: Hňupík Hulík
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 10 736
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 9 723
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 984
 4. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 5 062
 5. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 639
 6. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 4 621
 7. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 497
 8. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 4 492
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Folkloristka Martina Žabčíková zomrela vo veku 37 rokov.

Dlhoročná folkloristka, speváčka, členka folklórnych skupín a propagátorka ľudovej kultúry a zvykov našich predkov Martina Žabčíková zomrela 29. novembra vo veku 37 rokov.


1 h
Starí žiaci TFK 1939 Záblatie.

Žiacke tímy Záblatia majú za sebou fantastickú jeseň. Starší žiaci pod vedením trénera Andreja Stánka zimujú na prvej priečke IV. ligy s plným počtom 30 bodov a bez inkasovaného gólu.


20 h

Obrovská reklamná stavba stojí na súkromnom pozemku. Časť obyvateľov z neďalekých bytoviek a rodinných domov sa ale na ňu od začiatku sťažuje.


(JÁ) 20 h

Mesto je krásne aj v predvianočnom období.


TN a 1 ďalší 1. dec

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V okresoch Rimavská Sobota a Revúca PCR testy potvrdili veľa infikovaných covidom.


14 h

Dôvodom plošného uzatvárania škôl a prechodu na dištančné vzdelávanie je zlá pandemická situácia v regióne.


21 h

Pri nehode sa zrazili dve autá.


30. nov

Situácia v oravských nemocniciach je stále kritická.


20 h

Blogy SME

 1. Vanda Tuchyňová: Z POD ZADKU“ NÁM BERÚ VLASTNÉ POZEMKY, ROZOBERAJÚ MAJETOK ŽILINY A MESTO SA LEN PRIZERÁ !
 2. Agáta Krupová: Juraj Ďurček: Dejiny železníc horného Zemplína (o autorovi i knihe)
 3. Jan Pražák: Já ti říkal, že to děláš blbě!
 4. Štefan Vidlár: Mojim rovesňíkom!
 5. Ctirad Klimčík: O študentoch
 6. Věra Tepličková: Vydrž, Prťka alebo Ako nezatvoriť školu, v ktorej sa motá už len jeden zdravý učiteľ
 7. Emil Fitoš: Nad technickým riešením očkovacích poukazov visí veľa otáznikov
 8. Štefan Vidlár: Hňupík Hulík
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 10 736
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 9 723
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 984
 4. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 5 062
 5. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 639
 6. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 4 621
 7. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 497
 8. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 4 492
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu