Streda, 30. november, 2022 | Meniny má Ondrej, Andrej

Zberateľov zaujímajú aj vyhorené chaty. Štítky z nich sú najvzácnejšie

Turistické štítky – záľuba, ktorá po vyše sto rokoch postupne zomiera. Drevené turistické palice nahradili moderné teleskopické. A štítky už niet kam pribíjať.

NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Časy našich predkov, keď si pri potulkách lesmi pomáhali pri chôdzi drevenými palicami, sú už nenávratne preč.

Drevené turistické palice nahradili moderné trekingové, teleskopické.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oceľové trekové palice, karbónové palice či palice z hliníka sú dnes výbavou takmer každého turistu.


Moderná doba však takmer zabila jeden z koníčkov. Kovové turistické štítky z vysokohorských chát, rozhľadní, pútnických miest, lanoviek, zámkov, hradov, mostov, kúpeľov, jazier či vrcholov už niet kam pribiť.

SkryťVypnúť reklamu

Krásna záľuba malých pútavých kovových turistických štítkov s dvoma dierkami na miniklinčeky tak po vyše sto rokoch od jej vzniku postupne vymiera. Zanietených zberateľov na Slovensku a v Českej republike je už iba minimum. Vlastnia však skutočné unikáty.

Niektorí z nich majú vo svojich zbierkach aj turistický štítok z Trenčína. Dominuje na ňom Trenčiansky hrad. Iní zberatelia uchovávajú zberateľskú zaujímavosť v podobe turistického štítku Mohyly M. R. Štefánika na Bradle.

Novomešťan si priniesol oštítkovanú drevenú paličku

Patríte k vášnivým turistom či cestovateľom? Pocit priniesť si z vysokohorskej chaty po zdolaní štítu suvenír dobre poznáte. Možno aj vy máte doma poličku, ktorá vám pripomína zážitky z ciest a túr.
Niektorým stačí pečiatka vysokohorskej chaty, iní si odnesú magnetku či odznak.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Sväté písmo hranice nepozná Čítajte 

„Náhodou som u starožitníka na poľskej strane Vysokých Tatier narazil po túre na krásnu a desaťročia starú turistickú drevenú palicu. Neznámy turista si na ňu v minulom storočí pribil osemnásť turistických štítkov. Je to nádherný suvenír z turistiky vo Vysokých Tatrách,“ povedal novomestský turista a nový majiteľ turistickej palice.

Hoci na ňu natrafil vo Vysokých Tatrách v Poľsku, drevená palica je skrášlená štítkami z rakúskych i talianskych hôr.

„Neznámy turista s drevenou palicou pochodil naozaj krásne miesta, najmä v Alpách. Svetoznáme stredisko Kitzbühel v Tirolsku i Kaprun. Na niektorých štítkoch sú i nadmorské výšky, ktoré dosiahol. Zdolal rakúsky ľadovec Kitzsteinhorn (3204 m n. m.) a v talianskych dolomitoch Passo Sella (2214 m n. m.). Po výstupoch oddychoval aj na vysokohorských chatách Blaserhütte (2244 m n. m.), Truna Hütte (1850 m n. m.), Rudolfshütte (2242 m n. m.) i Padaster Joch Haus (2218 m n. m.),“ uviedol Novomešťan.

SkryťVypnúť reklamu

Turistické štítky, ktoré historicky dotvoril aj zub času, dokazujú aj ďalšie výlety neznámeho turistu z minulého storočia. Mittelberg, St. Johann v Tirolsku, Bad Reichenhall, Kössen či Königssee patria medzi ne.

Rekordér má 11-tisíc turistických štítkov

Štítky na turistické drevené palice boli obľúbeným suvenírom z ciest takmer každého turistu najmä v minulom storočí. Predávali sa na každom turisticky zaujímavom mieste.

„Ešte aj dnes sa dajú na burzách najmä v Rakúsku a Nemecku nájsť zaujímavé drevené palice s turistickými štítkami. Zrejme takto sa palica po kúpe na burze dostala až do Poľska k starožitníkovi, kde si ju Novomešťan kúpil,“ vysvetlil skúsený zberateľ turistických štítkov Radomír Peiker, ktorý ich má v svojej zbierke vyše 3000.

Prečítajte si tiež: Postcrossingu sa venujú tisíce Slovákov Čítajte 

Československým rekordérom je Petr Božoň, ktorý sa špecializuje na štítky z Beskýd, Českej republiky a štítky vyrobené do roku 1948.

Nazbieral ich neuveriteľných 11-tisíc kusov. Vyše 5000 štítkov na drevené palice má Martin Němec. Toho najviac fascinujú staré prvorepublikové štítky z Československa.

„Špičkových zberateľov na území bývalého Československa je už iba približne desať. Ale ich zbierky sú naozaj unikátne. V každej zbierke sú tisícky štítkov,“ uviedol Peiker. Niektorí zberatelia zbierajú iba štítky regiónu, v ktorom žijú, iní sa špecializujú na jednotlivé horské masívy – Vysoké Tatry i Nízke Tatry, Beskydy, Český raj, hrady, rozhľadne, mestá i jednotlivé okresy.
„Niektorí zberatelia zbierajú úplne všetky štítky bez rozdielu kategórií,“ vysvetlil Radek.

V drevenej paličke vyryté pamätné dátumy túr

Doba sa však zmenila a romantické časy starých turistov sú už dávno preč. Už iba v predstavách si môžeme zaspomínať na našich turistických predkov oblečených v pumpkách alebo golfkách, vo svetroch s nórskym vzorom a v okovaných turistických topánkach. V rukách im nemohla chýbať drevená turistická palička s klasickým zahnutím.

Prečítajte si tiež: Bazovský mal po vojne finančné problémy. Dnes sa jeho diela predávajú za desaťtisíce Čítajte 

„Na niektorých paličkách skrášlených štítkami boli dokonca vlastnoručne vyryté dátumy návštev jednotlivých lokalít, odkiaľ štítky pochádzali,“ pokračoval Peiker. Predstava pritĺkania kovových štítkov na dnešné moderné teleskopické palice často vyrobených z odľahčených materiálov je naozaj nereálna a úsmevná. Mierne skorodované jemné klinčeky, opotrebovanie drevenej palice, hrotu i desiatky rokov starých turistických štítkov dávajú dnes už paliciam so závanom histórie nevšedné čaro.

„Je to naozaj príjemný pocit vlastniť takýto suvenír. Na internete som si popozeral všetky miesta, po ktorých pred rokmi kráčal s palicou môj neznámy predchodca, turista a bývalý majiteľ paličky. Pochodil naozaj skvostné miesta. Je to zaujímavá inšpirácia na nové túry,“ tešil sa z krásneho suveníru Novomešťan.

Dnešní zberatelia štítky na palice už nepritĺkajú

Pre mnohých turistov najmä v dávnej minulosti boli najvzácnejšími štítkami tie, ktoré získali na miestach osobne navštívených. Potom iba zobrali kladivko a drobnými klinčekmi si ho pribili na turistickú palicu z dreva. Časy sa však menia aj v tomto smere. Drevené paličky zmizli a veľkozberatelia majú často iný systém.

„Sú zberatelia, ktorí zbierajú aj najnovšie pestrofarebné hliníkové štítky s tvarom erbu. Niektorí veľkozberatelia už ani nechodia na turistiku či cesty. Majú dohodu s výrobcom, od ktorého si všetky nové vyrazené štítkové aktuality odkúpia. Z môjho pohľadu je to úpadok, zmizlo to kúzlo zháňania,“ prízvukoval Peiker.

Radek potvrdil aj postupné vymieranie koníčka. A nie sú za tým iba nepoužívané drevené turistické palice.

„Aby si niekto kúpil štítok a nabil ho na paličku? Tak to už takmer nikto nerobí. Problém je aj to, že na paličku sa z oboch strán vojde maximálne tridsať až štyridsať štítkov. Koľko paličiek by museli mať zberatelia, ktorí ich majú tisíce? Preto si ich ukladajú mimo paličiek a nepritĺkajú ich,“ vysvetlil Radek.

Trenčiansky hrad i mohyla na Bradle

Výroba turistických štítkov sa začala už pred rokom 1920 pravdepodobne v alpských krajinách. Do Československa prišli štítky cez pohraničné hory z Nemecka. V druhej polovici 30. rokov sa na mnohých turistických štítkoch začala objavovať československá zástava alebo znak. S nástupom vojny sa objavil na štítkoch slovenský kríž.

„Veľkú popularitu mali turistické štítky vždy v Rakúsku, Poľsku, Českej republike, Slovensku, Nemecku, Švajčiarsku, Taliansku,“ pokračoval Radek Peiker.

Na ich výrobu sa používal bronz, alpaka, mosadz, hliník, nikel i oceľ. Niektoré zo štítkov boli aj umelohmotné. Niektoré boli doplnené farebným prevedením, iné iba klasicky vyrazené. Štítky sa však ani za čias ich najväčšej popularity nedali získať a kúpiť na všetkých vysokohorských chatách, rozhľadniach či v útulniach.

„Bolo to vždy o ľuďoch, ktorým tieto objekty patrili a ktorí tu pracovali. Oni to pre turistov museli nechať vyrobiť,“ vysvetlil skúsený zberateľ.

Na veľmi starých štítkoch má svoje miesto aj Trenčín so svojou dominantou – hradom a podhradím. Trenčianske turistické štítky z dávnych dôb sa dajú dnes zohnať už iba na burzách. Tam sa objavia aj štítky zo Škótska, Holandska, Belgicka, Dánska a dokonca aj z Portorika, Bahám, USA či Austrálie.

Svoje zastúpenie na štítkoch má aj Lochnesská príšera či legendárny Alcatraz. Nechýba ani bradlianska mohyla s generálom Štefánikom.

Raritou sú štítky z vyhorených chát

Aj zberatelia turistických štítkov majú svoje zberateľské rarity a „Modrých Mauríciov“.
V rokoch 1945 – 1946 vyhorelo veľké množstvo chát, hotelov, rozhľadní i útulní. Vlastníci štítkov z dnes už dávno neexistujúcich objektov ich považujú za najcennejšie.

„Boli to štítky, ktoré sa vtedy kúpili za pár halierov alebo jednu korunu. Chata potom vyhorela a už sa nikdy neobnovila. Viac štítkov sa už nevyrobilo a ich počet bol definitívne konečný. Sto, dvesto alebo tisíc. Ale už ani o jeden naviac. A štítok z nej sa stal zrazu raritou,“ pokračoval nadšený „štítkar“ Peiker.

Medzi slovenské štítkarské skvosty patria suveníry z bývalej Podkarpatskej Rusi. Tých je naozaj ako šafránu.

„Z Podkarpatskej Ukrajiny, ktorá bola v minulosti súčasťou Slovenska, boli nádherné štítky s hlavou medveďa alebo s celým medveďom. Veľmi vzácne sú aj štítky Klubu československých turistov. Tie mali vysokú kvalitu, jemnú grafiku, miestopisnú myšlienku a výborný výber objektov.

Naopak, sú aj veľmi bežné štítky. Napríklad v Čechách je to Sněžka a Praděd. Tých je veľmi veľa,“ dodal Radomír Peiker. Vzácne sú aj turistické štítky s pravopisnými chybami či s nesprávne uvedenými nadmorskými výškami štítov i chát.

Socializmus turistickým štítkom neprial

Jedným zo zberateľov, ktorý pomáha dodnes držať tohto krásneho koníčka nad vodou, je aj Jiří Brabec.
„Osobne zbieram iba štítky z miest, ktoré som navštívil. Preto ani počet štítkov v mojej zbierke nerastie tak rýchlo. Odmietam skupovať a následne predávať iba preto, aby som ich mal najviac,“ skonštatoval.

Na zbieranie turistických štítkov si spomína aj v časoch socializmu. Aj vtedy sa predávali „plechové známky“ s motívmi navštívených miest. Prvorepublikovým štítkom sa však nikdy nevyrovnali. Bolo to v 60. rokoch a štítky postupne mizli až sa prestali úplne vyrábať.

„K štítkom boli priložené dva malé klinčeky. Boli to tie klasické štítky na drevené palice. A keď ste mali so sebou drevenú paličku, tak vám ich na chate aj ochotne pribili,“ usmial sa Brabec pri spomienke na takzvané podnikové výlety z čias socializmu.

K vzkrieseniu ich výroby prišlo až koncom minulého storočia. Okrem mosadzných razených začali vznikať papierové zalisované do podložky z hliníka a práve tie sa stali záujmom dnešných zberateľov.

A staršie? Tie sú dnes už beznádejne vypredané a dajú sa zohnať iba na zberateľských burzách či výmenou.

Najčítanejšie na My Trenčín

Inzercia - Tlačové správy

 1. Diplom, na ktorý budeš právom hrdý. Študuj u nás.
 2. Ako vybrať správny televízor? QLED verzus QD OLED
 3. Prejdite na zelený benzín, pomoc životnému prostrediu sa ráta!
 4. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 5. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nemusia
 6. Liečba rakoviny sa u nás výrazne zlepší. Bude to stáť 300-tisíc
 7. Vytvor si svoju budúcnosť
 8. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
 1. Ako sa účinne vyrovnať s energetickou krízou? Spôsobov je viac
 2. SPŠ strojnícka v Prešove úspešne realizuje program Erasmus+
 3. Kríza nie je dôvodom na zmrazovanie miezd
 4. Zmeny v systéme revíznych postupov
 5. Prvotriedne služby, nikoho iného by sme už nebrali
 6. Posledné voľné byty z úrody Jabloní. Nenechajte si ich ujsť.
 7. Prejdite na zelený benzín, pomoc životnému prostrediu sa ráta!
 8. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
 1. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 15 529
 2. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 6 912
 3. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 5 658
 4. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 5 555
 5. TESCO pokračuje v raste.Otvorilo predajňu v Kysuckom Novom Meste 2 057
 6. EUBA - Tvoja voľba, tvoja budúcnosť 1 575
 7. Liečba rakoviny sa u nás výrazne zlepší. Bude to stáť 300-tisíc 1 433
 8. Diplom, na ktorý budeš právom hrdý. Študuj u nás. 1 136

Blogy SME

 1. Michal Pavlík: Ako rastú výdavky slovenských domácností
 2. Unicef Slovensko: Ilustrácie, ktoré zachraňujú životy
 3. Dada Vozáriková: Namíbijský denník (6): Ako sme zablúdili
 4. Viktor Pamula: Futbalový klub- záchrana
 5. Anna Miľanová: Závislosť na droge... 2022
 6. Rudolfa Vallová: Mečiarizmus - problém uvalený na celú epochu
 7. Jozef Kozár: Vianočný Mars na večernej oblohe
 8. Ján Škerko: Temné sily toto kolo vyhrali
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 214 250
 2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 15 824
 3. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 6 140
 4. Jana Melišová: V závoji hmly 5 548
 5. Ľuboš Vodička: Železnica na Slovensku: Myjavský viadukt 4 033
 6. Ján Valchár: 9 mesiacov štvordňovej operácie (a najlepšia investícia histórie). 3 993
 7. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 3 832
 8. Mária Križanová: Matematika a matikári. 2 528
 1. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 2. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 3. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 4. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 5. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 7. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 8. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Marián Hossa.

Niekdajšia hviezda NHL v priestoroch hokejového múzea na Zimnom štadióne Pavla Demitru v Trenčíne pokrstila svoju autobiografickú knihu.


(tn) 4 h
Róbert Rybníček

Rozhovor s generálnym manažérom AS Trenčín Róbertom Rybníčkom.


7 h
Rozhľadňa plní oddychovú i monitorovaciu funkciu.

Na severnom okraji Trenčína vyrástla nová atrakcia. Po troch rokoch ju v novembri sprístupnili pre verejnosť. V oddychovej zóne plní viacero funkcií.


Peter Martinák 7 h
Folklórny spevácky súbor Opatovčan.

Opatovčan vystúpi 7.decembra na Mierovom námestí v rámci podujatia Slovensko spieva koledy.


13 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Želiezovský dub bol jedným z troch najvýznamnejších stromov v Uhorsku.


29. nov

Podľa nameraných hodnôt mohol spôsobiť výbuch.


29. nov

Agresor zamkol dvere a stiahol si tepláky. Keď odchádzal, podal žene ruku.


21 h

Vodič zraneniam podľahol v nemocnici.


29. nov

Blogy SME

 1. Michal Pavlík: Ako rastú výdavky slovenských domácností
 2. Unicef Slovensko: Ilustrácie, ktoré zachraňujú životy
 3. Dada Vozáriková: Namíbijský denník (6): Ako sme zablúdili
 4. Viktor Pamula: Futbalový klub- záchrana
 5. Anna Miľanová: Závislosť na droge... 2022
 6. Rudolfa Vallová: Mečiarizmus - problém uvalený na celú epochu
 7. Jozef Kozár: Vianočný Mars na večernej oblohe
 8. Ján Škerko: Temné sily toto kolo vyhrali
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 214 250
 2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 15 824
 3. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 6 140
 4. Jana Melišová: V závoji hmly 5 548
 5. Ľuboš Vodička: Železnica na Slovensku: Myjavský viadukt 4 033
 6. Ján Valchár: 9 mesiacov štvordňovej operácie (a najlepšia investícia histórie). 3 993
 7. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 3 832
 8. Mária Križanová: Matematika a matikári. 2 528
 1. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 2. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 3. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 4. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 5. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 7. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 8. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu