ČACHTICE. Ladislav F. a Emil B. sa do dejín slovenskej kriminalistiky zapísali navždy ako najznámejší falošní slovenskí filmári. V roku 1961 sa im podarilo kurióznym spôsobom oklamať celé Čachtice.
Na úkor obce a jej obyvateľov sa priamo v dedine niekoľko týždňov výborne zabávali s predstieraným poslaním, že tu natáčajú výpravný film o Alžbete Bátoriovej.
Domácim hercom a herečkám nasľubovali obrovské honoráre i angažmány v západnej cudzine a veselo filmovali s kamerami bez filmu až do odhalenia podvodu.

Obaja falošní filmári si vo väzení odsedeli natvrdo päť a dva roky odňatia slobody za hanobenie mena Československého filmu.
Dnes už ani jeden z nich nežije. Mladší z dvojice odsúdených filmárov zomrel nedávno v USA.
Za kuriózny podvod si odsedeli niekoľko rokov
O kurióznej kauze dvojice podvodníkov, ktorí v roku 1961 „chceli“ v Čachticiach natočiť film o Alžbete Bátoriovej, sme na stránkach nášho týždenníka priniesli v minulosti niekoľko rozsiahlych reportáží.
Sľuby desaťtisícových odmien a ponuky filmových úloh prilákali do komparzu množstvo domácich obyvateľov.
Dôveryhodných filmárov s falošnými preukazmi poslúchali čachtickí „herci“ naslovo a keď bolo treba natočiť filmové tváre zničených a utrápených dievčat čakajúcich na Bátoričkine mučenie, neváhali mladé Čachtičanky flámovať po zábavách i celé noci.

V dedine sa po nociach zabávalo, pilo a jedlo, len platiť nemal napokon kto. Z profesionálneho režiséra i kameramana sa vykľuli podvodníci, ktorí elegantným spôsobom dobehli dovtedy nadšených obyvateľov obce pod Čachtickým hradom.
Veľkolepé natáčanie sa skončilo obrovským škandálom a súdnym procesom, dvojica „podarených“ filmárov putovala na niekoľko rokov za mreže väzenia.
Čachtičanka Helena Šimová, ktorá vo filme mala stvárniť jednu z hlavných úloh Dory Sentéšiovej, aj po rokoch tvrdí:
„Aj na súde som sudkyni povedala, že by som obom mužom dala diplom do zlatého rámu za to, čo vyviedli. Sudkyňa ma vtedy zo súdu skoro vyrazila,“ zasmeje sa pri spomienkach na falošnú filmovačku aj po dlhých rokoch Helena Šimová.
Prvý z dvojice zomrel už pred trinástimi rokmi
Nám sa ako prvému médiu na začiatku roka 2010 po 49 rokoch od súdneho procesu v Bratislave podarilo vypátrať osudy oboch falošných filmárov z čachtickej filmovačky v roku 1961.
Naše reportáže sa stali inšpiráciou mladej slovenskej režisérky z Nového Mesta nad Váhom Kristíny Klimekovej, ktorá nadviazala v roku 2013 na naše zistenia natočením úspešného dokumentárneho filmu Filmárovce alebo Čachtice 1961.

Starší z dvojice filmárov Emil B. zomrel vo veku 80 rokov už v decembri 2004 v Trnave, kde je aj na mestskom cintoríne pochovaný. Stal sa z neho napokon uznávaný umelecký fotograf nielen doma, ale aj v zahraničí.
Vstúpil do Zväzu českých a slovenských fotografov a vynikol ako priekopnícka osobnosť vo farebnej fotografii. Na svoje konto si pripísal množstvo samostatných i kolektívnych úspešných fotografických výstav.
Za fotografie získal veľa ocenení zo strany odbornej poroty a divákov. Jeho pamiatke sa boli po vyše päťdesiatich rokoch od „pamätného“ natáčania na cintoríne v Trnave pokloniť aj dve z oklamaných herečiek, Helena Šimová a Sidónia Stejskalová.
Pre obe sa stala spomienka na natáčanie v roku 1961 úsmevnou príhodou na celý život. Iní Čachtičania a Čachtičanky nedokázali odpustiť potupu dvom mladíkom nikdy.
Druhý filmár zomrel po operácii srdca
V roku 2010 sme odhalili aj životné cesty druhého z falošných filmárov, Ladislava F. Ten po tridsaťdňovej dovolenke v Juhoslávii emigroval v roku 1967 do Švédska, aby tu zakotvil v meste Malmö.
Do jeho mena pribudlo šľachtické Von. Internetový vyhľadávač nám ho spájal s knihou švédskych lekárov, zápisy od pacientov však v knihe neboli žiadne.
Iba nedávno nás po prečítaní našich reportáží oslovil s prosbou o spoluprácu známy český televízny reportér a dokumentarista Jaroslav Mareš, ktorý o čachtickej filmovačke natočil reportáž do obľúbeného programu Očima Josefa Klímy. Následne nás informoval o smrti druhého falošného filmára Ladislava F.
„Jeho meno som našiel ako referenciu v jednej detektívnej kancelárii. Oslovil som detektívnu kanceláriu, či by ma s ním dokázali spojiť. Tam nám prezradili, že Ladislav F. bol skutočne ich klientom,“ uviedol pre MY Trenčianske noviny Jaroslav Mareš.
Zároveň sme sa od neho dozvedeli aj smutnú správu o úmrtí druhého z dvojice falošných filmárov.
Potvrdili mu ju v detektívnej kancelárii.
„Druhý falošný filmár zomrel v USA po operácii srdca. S jeho bratom, ktorý tiež žije vo Švédsku, sa mi, žiaľ, spojiť nepodarilo,“ dodal Jaroslav Mareš.