TRENČÍN. Matričné úrady prešli pred časom na nový digitálny informačný systém.
Podľa niektorých samospráv však, paradoxne, matrikárkam prácu neuľahčil, naopak, všetky údaje musia nielen nahadzovať do elektronického systému, ale stále ich aj ručne zapisovať do matričných kníh.
Matrikári na úradoch musia viesť tri matričné knihy – knihu narodení, manželstiev a úmrtí. Každá kniha je až sto rokov uložená na miestnom úrade, potom ju odovzdajú do štátneho archívu.
Údaje píšu atramentom a latinkou
Podľa Gordany Rajcovej z Trenčianskych Teplíc je teraz práca matrikára časovo veľmi náročná.
„Zápis treba urobiť bezchybne, píše sa to dokumentárnym atramentom. Na úrad stále chodia ľudia a sú dni, keď nemám čas to spraviť poriadne tak, aby som sa nepomýlila. Má to archívnu hodnotu, nedá sa v tom vymazávať,“ hovorí Rajcová.

Už takmer dva roky platí novela, ktorá matrikárom prikazuje okrem ručného zápisu klasickou latinkou do knihy zaznamenať matričné udalostí do elektronických matričných kníh. Pre ľudí to znamená, že si môžu prezerať zapísané matričné udalostí evidované na ktoromkoľvek pracovisku, elektronická verzia tiež zabezpečuje neustálu aktualizáciu osobných a vzťahových údajov.
„Postupne sa to dostáva do praxe, nahadzujeme ich aj do počítača, no ide to pomaly. Zostala aj písomná forma, všetko sa robí dvojmo,“ dodala Rajcová.
Práce neubudlo, dopláca na to občan
Podľa primátora Trečnianskych Teplíc Štefana Škultétyho je tento stav paradoxný.
„Bavíme sa o elektronizácii štátnej správy, na jeden strane zavádzame elektronickú komunikáciu s občanmi, ale tu sme vôbec nepokročili, mám pocit, že sme v 19. storočí,“ skonštatoval. Podľa neho nový systém priniesol väčšie nároky na pracovníkov.

„Z hľadiska archivácie a vyhľadávania informácií je to náročné a predlžuje to službu pre občana. Nový systém spôsobuje kapacitné problémy na úradoch, kde stojíme pred otázkou, či zvyšovať stavy, alebo ako prerozdeliť prácu iným ľuďom. V konečnom dôsledku na to dopláca občan kvalitou služieb a rýchlosťou vybavenia,“ dodal primátor.
ZMOS pripomienky eviduje
Pripomienky matričných úradov eviduje aj Združenie miest a obcí Slovenska. Hovorca Michal Kaliňák tvrdí, že združenie ich už tlmočilo ministerstvu vnútra, ktoré nový digitálny informačný systém pripravovalo a v súčasnosti aj spravuje.

„Je logické, že spočiatku vzhľadom na špecifický charakter matričnej agendy bude musieť súbežne existovať papierová aj elektronická forma agendy. Rokujeme s ministerstvom o niektorých otázkach súvisiacich so zjednodušením práce aj vo väzbe na informačný systém datacentra obcí a miest,“ povedal Kaliňák.
Na úplnú elektronizáciu chýbajú peniaze
Viac práce na matrikách v súčasnosti priznáva aj ministerstvo vnútra.
„Vzhľadom na to, že aj matričný informačný systém ako zdrojová agenda je naviazaný na Register fyzických osôb, je potrebné v súčasnom období vykonávať čistenie dát s porovnávaním údajov z matričných zápisov, čím pribudlo matrikárom a matrikárkam práce navyše,“ skonštatovala Iveta Kusová z oddelenie matrík sekcie verejnej správy ministerstva vnútra.
Matrikári okrem toho do informačného systému zadávajú aktuálne matričné udalosti, vykonávajú zmeny, opravy, dodatočné záznamy do už existujúcich matričných záznamov a priebežne nahrávajú aj staršie zápisy.
Digitalizácia všetkých matričných kníh, ktorá by urýchlila spätné vyhľadávanie informácií, by bola podľa ministerstva náročná.
„O úplnej elektronizácii matrík, samozrejme, uvažujeme, avšak pri počte takmer tisíc matričných úradov je potrebné mať dostatok finančných prostriedkov, ako i technické vybavenie,“ uzavrela Iveta Kusová.