BÁNOVCE NAD BEBRAVOU. Magistrát Bánoviec nad Bebravou sa rozhodol pri príležitosti 785. výročia prvej písomnej zmienky zdigitalizovať mestské kroniky.
Vďaka tomuto kroku budú do nich môcť ľudia nahliadnuť z pohodlia svojho domova.
Pramene siahajú až do 16. storočia
S myšlienkou zdigitalizovať kroniky prišiel zástupca primátora mesta Peter Bulík. Nápadom zdigitalizovať kroniky sa zaoberal odvtedy, odkedy sa začali používať počítače.

„Akosi však túto tému predošlí primátori nášho mesta nepovažovali za tému dňa, nerezonovala tak intenzívne. Teraz, z pozície zástupcu primátora, sa mi táto myšlienka presadzovala jednoduchšie,“ prezradil s tým, že podklady sa mu podarilo získať z topoľčianskeho archívu, múzea v Trenčíne a z mnohých ďalších zdrojov. Zhromaždiť sa podarilo informácie z jednej z najstarších mestských kníh na Slovensku – a to z Bánovskej mestskej knihy, založenej v roku 1577, ktorá však obsahuje prepisy z iných listín už od roku 1551 až do roku 1719.

Pomohli aj dokumenty uložené na farskom úrade
Samotné zdigitalizované kroniky mapujú obdobie od polovice 16. storočia takmer do prvej polovice 18. storočia.
„Za obdobie od roku 1719 do roku 1900 zatiaľ nemáme k dispozícii kroniky, keďže povinnosť viesť kroniky štát uložil obciam a mestám až niekedy okolo roku 1920. No a keďže v Bánovciach bol múdry richtár Jozef Janáč, máme kroniky vedené od roku 1900 prakticky až do súčasných dní, a to s veľmi malými výpadkami, sem--tam rok, keď asi kroniku pozabudli spísať. Obdobie rokov 1719 – 1900 je nejakým spôsobom pokryté v iných listinných dokumentoch, najčastejšie v tzv. kanonických vizitáciách, ktorých kópie sa pokúsime získať v spolupráci s farským úradom v Bánovciach,“ prezradil Bulík.
V kronike sa napríklad spomína dostavanie domu spisovateľa Janka Jesenského, ktorý v Bánovciach žil približne deväť rokov, záznam o predaji bánovského panstva, čo je v prirovnaní akoby si dnes niekto kúpil okres Bánovce. Nechýbajú záznamy o stavbe železnice v Bánovciach.
Osobitný nádych má zápis o atentáte na následníka trónu Františka Ferdinanda d´ Este v Sarajeve a o začiatku prvej svetovej vojny.

Podľa Petra Bulíka majú Bánovce nad Bebravou zaujímavú históriu, jej komplexné zosumarizovanie sa pred rokmi podarilo v 450-stranovej publikácii
Bánovce nad Bebravou 1232 – 2002, za ktorou stojí autorský kolektív pod vedením Milana Šišmiša, knihou Bánovce nad Bebravou na starých pohľadniciach priniesol pohľad do minulosti Martin Králik.
„Zdigitalizované kroniky však budú zavesené na webstránke mesta, budú neustále k dispozícii doslova celému svetu, lokálpatriotom, študentom, Bánovčanom, záujemcom o históriu, komukoľvek, kto bude chcieť. Kroniky sa píšu pre potomkov, aby vedeli, ako žili predkovia, aký bol svet v dávnych časoch,“ podotkol Králik.
Zrealizovanie projektu bolo prekvapivo lacné, stálo iba 395 eur. Kroniky budú zverejnené v dohľadnom čase na stránke banovce.sk.

Aj Trenčín má zdigitalizovanú kroniku
Podľa hovorkyne Trenčína Eriky Ságovej má mesto digitalizovanú kroniku od roku 2003.
„V kronike chronologicky zaznamenávame všetky dôležité udalosti v meste – zo všetkých oblastí života. Robí to kronikár mesta – v súčasnosti Pavol Seriš, predtým to robil 43 rokov Jozef Čery, za jeho éry kronika mesta Trenčín získala viacero ocenení i ako najlepšia kronika spomedzi mestských samospráv,“ ozrejmila hovorkyňa trenčianskej samosprávy.
Podľa Ságovej sa v kronike píše o činnosti orgánov mesta, o verejno-spoločenskom živote, ekonomickom živote, kultúrno-spoločenskom živote, školstve a vzdelávaní, športe a telesnej kultúre, duchovnom a náboženskom živote, zdravotníctve a sociálnom zabezpečení, tvorbe a ochrane životného prostredia, o zaujímavostiach z histórie mesta Trenčín, o počasí, súčasťou je aj kalendár výročí osobností a udalostí.